Yapılan araştırmalarda otomobil sahiplerinin çok akünün bitmesinden çekindikleri ortaya çıkmıştır. Sık yaşanan sorunlardan birisi olan akü boşalması, hiç beklenmedik durumlarda kişinin zor durumda kalmasına neden olabilir. Aküler ile ilgili bilinmesi gereken ilk konu; kullandığınız araç aküsü ne kadar kaliteli olursa olsun, akünün bir kullanım ömrünün olduğudur. Akünün çok çabuk boşalması ya da zaman içerisinde sorun çıkartması, akünün ömrünü doldurduğunun habercisidir. Kullanılan akünün kalitesine, aracın elektrik kullanımına, hava şartlarına, aracın park haline bekleme süresine ve uzun süre aracın çalıştırılmaması gibi faktörlere bağlı olarak araç akülerinin kullanım süresi, 2-6 yıl arasında değişmektedir.
Aracın uzun süre kullanılmaması, akünün boşalmasının en yaygın sebeplerinden birisidir. Araçlar çalışmadıklarında dahi içerisinde bulunan birçok sistem, aküden akım çekmeye devam eder. Araç saatleri, ses ve müzik sistemleri gibi cihazlar araç kullanılmıyorken dahi elektrik kullandığından, aracın kullanım süresinin doğru hesaplanması önemlidir. Şayet aracınızı 15 günden uzun bir süre kullanmayacaksanız, akü bağlantısını kesmeniz oldukça büyük bir yarar sağlayacaktır. Ancak bu durumda aracın radyo-teyp hafızasını sıfırlayacağını ve bazı modellerde tekrar sistem şifresi girmeniz gerkeceğini unutmayın.
Araçlarda kullanılan ses donanımının da akünün akım kapasitesinin üzerinde olması, araç çalışırken dahi akünün hızlı bir şekilde boşalmasına neden olabilir. Bu nedenle sayet aracınızda üstün performanslı bir ses sistemi kullanacaksanız, öncesinde yetkili servis ile görüşmeli ve bu ses sistemine uygun bir akü almalısınız. Ayrıca akü boşalmalarına neden olan bir diğer sebep; araç sabit konumdayken uzun süre müzik dinlenmesidir. Aracınız çalışmadığı için akünün kendini şarj etme imkanı olmadığından, 3-4 saat boyunca araç ses sisteminin kullanılması akünün tamamen boşalmasına dahi neden olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca her 1-2 saatte bir aracı 5-10 dakika çalıştırarak, akünün kendini şarj etmesine imkan verilmesi gerekir.

5 YORUMLAR

  1. mrhb benim fiat pintonun akusi bitiyor neden olabilir aku yeni bir gunde bitiyor sicakgen calisiyor aksamlari kutup basini cikariyom sabah calisiyor cikarmasam akuyu sabaha kadar bitiriyor her seyi kontrol ettim kacak yok amma problemi bulamiyorum .lutfen bilkilentirirmisiniz acaba sarz tinamosundan olurmu . sicakgen herseyi kabatiyorum kacak yok soguyunca 8 veya 9 saate bitiriyo bilgilerinizi bekliyorum saygilar

  2. Aracım 2014 model ford focu, akü konusunda 4 defa servise gittim sorun şu; 1 hafta dışarıda kalınca akü tamamen boşalıyor, özelliklede hava biraz soğuk olursa aküyü bitiriyor. Otosanın servis genel müdürü ne sorunu ilettim telefonda günlük 20 km. yol yapman gerekli diyor. Ben mecburmuyu 20 km. yol yapmaya, 1 yıl öncede aküyü sıfırladılar. Aracım kapalı sıcakta kalırsa problem yoktur. Tüketici mahkemesine versem, yeni araçla değişmemi sağlarlar mı? beni bu konuda bilgilendirirseniz memnu olurum. 05384892544 gsm cebim.

  3. Selam 2017 in 8’ayinda Audi araç aldım buna anfi taktırdım ve ertesi gün aracımın aküsü bosalisti ve takviye ederek çalıştırın anfiyi çıkarttım ama ertesi gün tekrar akum bitmişti sizce nedendir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz