Otomobilinizin aküsü boşaldığında yapmanız gereken başka bir aracın aküsünden takviye alarak çalıştırmaktır. Ancak bu işlemi yaparken bazı kurallara dikkat etmeniz gerekiyor.

Otomobili takviye yoluyla çalıştırabilmek için her iki akünün de; 12V geriliminde, aynı kapasitede (Ah/Ampersaat) olması gerekiyor. Bu bilgi akünün üzerinde yazılıdır. Takviye alacağınız araçla aracınızın temas etmediğinden emin olun. Araçların birbirine temas etmesi durumunda, takviye kablolarının artı uçları bağlanır bağlanmaz araçlar üzerinde elektrik akımı oluşur. Bu da tehlikelere sebep olabilir.Takviye kablosunun pozitif (+) ucunu (kırmızı) boş akünün pozitif (+) ucuna, diğer ucuysa takviye alınan aracın pozitif (+) ucuna bağlayın. Kablonun negatif (-) ucunu da (siyah) yükleme aküsünün negatif (-) ucuna bağlayın. Siyah kablonun negatif (-) ucunuysa hareket etmeyen metal bir parçaya veya silindir blokuna tutturun. Kabloyu boş akünün eksi (-) terminaline bağlamayın. Çünkü aküden kıvılcım meydana gelmesine neden olabilirsiniz.Bağlantıların tamamlanmasından sonra elektrik veren aracın aküsü zayıfsa, o aracın motorunu çalıştırın ve motoru çalışır durumda bırakın. Motor hemen çalışmadığında, boşalmış olan akünün cereyan alabilmesini sağlamak için birkaç dakika bekleyin ve tekrar deneyin. Daha sonra şarj edilen aracın motorunu da çalıştırın. Motor çalıştıktan sonra, şarj kablolarının bağlantılarını hemen çözmeyin. Motorun 5 dakika çalışmasını sağlayın.Takviye kablosunu dikkatle çözün. Bu işlem sırasında önce negatif (-), sonra da pozitif (+) kablo uçlarını çıkarın. Akünüzün şarjının bitme nedenini bilmiyorsanız farların açık kalması haricinde yetkili servisinize gidip şarj sistemini kontrol ettiriniz.

2 YORUMLAR

  1. Aküyü böyle görebiliyorsak zaten sorun yok, onu herkes yapar. Akü yok ortada yeni arabalarda. Mesela ben yarım saattir arıyorum yeni Vito’dan Sprinter’a takviye yapıcam ama nereye bağlayacağımı bulamıyorum. Bu şekilde farklı modeller üzerinde fotoğraflarla anlatsanız eminim baya bi tık alırsınız.

  2. Selim kardesime cevaben,
    Selamlar oncelikle.
    Selim kardesimin de dediği gibi mercedes in yeni modellerinde akuyu bulmak ilk karsilastigimiz sorun oluyor. Mercedeslerin akusu cogunlukla sürücü yanı ayak bölümünde bulunmaktadır. Paspasi kaldırıp bir tornavida ile kapağı açtığınızda bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz