Kış denilince akla gelen karlı ve buzlu yollar bu yıl da sürücülerin güvenliğini tehdit edeceğe benziyor. Ama artık sürücüler çok daha bilinçli. Pek çoğu kış lastiğinin önemini biliyor ve kullanıyor. Bilmeyenler için tekrar hatırlatıyoruz; yolculuklarınızın maceraya dönüşmemesi için mutlaka kış lastiği kullanın.

Küresel ısınma tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de mevsimlerin anormal geçmesine sebep oluyor. Yazlar eskisine göre daha sıcak geçerken, kış aylarında da kar ve soğuk yollarımızdan eksik olmuyor. Ülkemizde kış aylarını geçirmek için en çok kullanılan seçenek olarak zincir görülüyor. Fakat zincirin otomobilin aksına, lastiğine ve yola zarar verdiği bir gerçek. Zincir üreticileri de zincirin sadece derin karın olduğu koşullarda kullanılması gerektiğini vurguluyor. Ayrıca zincir ve türevleri sizin sadece kar altında ilerlemenizi sağlıyor. Ama kış lastikleri sıcaklığı +7 derece altına düştüğü her durumda standart yaz lastiklerine göre daha kısa durma mesafesi ve yola tutunma sağlıyorlar.

Kış lastiği nedir?

Deseniyle olduğu kadar soğuğa dayanıklı kauçuk karışımlarıyla da kar ve buz gibi kaygan koşullarda maksimum çekiş ve fren gücünü zemine iletebilen kış lastikleri silika teknolojisiyle üretiliyor. Kullanılan bu teknoloji lastiğin tutunma özelliğini artırıyor. Kış lastiklerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hız serilerine uyumu. Çünkü kış lastiklerinde hız serileri standart lastiklere oranla daha düşük. Otomobilin son sürati yüksek olsa bile lastiğin hız serisi aşılmamalıdır. Bunun yanı sıra sıcaklık 7 derece civarında seyrettiği zaman, normal yaz lastikleri sertleşmeye başlamakta ve dolayısıyla kaymaktadır. Kış lastiklerinin kavrama ve yola tutunma özellikleri, sadece karda ve buzda değil, sıcaklığın 7 derecenin altına düşmesiyle devreye girmektedir. Karla kaplı zeminlere en uygun lastikler kış lastikleridir. Kış lastikleri kaygan zeminde standart lastiklere oranla yüzde 40-50 oranında daha iyi yol tutuş ve frenaj sağlarlar. Kış lastiğinin kauçuk karışımı yuvarlanmaya başladığında standart lastikten daha çabuk ısınır, ayrıca havanın soğumasına rağmen yapısı büzüşmediği için daha gergin durur. Bu sayede desen aralıkları küçülmez, lastiğin tutunma kabiliyeti artar. Kış lastiğinin taban desenindeki kılcal çizikler de tutunmayı artırır. Yeni nesil kış lastiklerinde kullanılan silisyum minerali düşük sıcaklıklarda lastik kauçuğunun yumuşaklığını artırarak normal sıcaklık şartlarındakine benzer tutunma sağlıyor. Kış lastiği sadece karda değil, yağmur, çamur ve hatta buz gibi tüm kaygan zeminlerde standart lastiğe göre avantaj sağlar.

Kış lastiği nasıl doğru kullanılır?

Karlı zeminlerde daha iyi performans elde edebilmek için, lastik basıncını bir miktar artırmak gerekir. Bu lastik olukları arasındaki mesafeyi açar. Ayrıca yere temas eden taban kısmının dar olması tavsiye edilir. Orijinal den geniş tabana dönüldüğünde, lastik izi genişleyeceği ve birim alana düşen ağırlık azalacağı için kızaklama riski artar. Kış lastiklerinin sürüş kontrolü ile yaz lastiklerinin sürüş kontrolü birbirinden çok farklı olduğundan araca 4 yerine 2 adet kış lastiği takmak emniyet açısından tehlikelidir. Sadece çekişin bulunduğu lastikler değişirse ve diğer iki lastik yazlık lastik olarak kalırsa savrulma ihtimali oluşur. Savrulmaları önlemek için 4 lastiğin birden değiştirilmesi önerilir. Aynı zamanda diş derinliği 3 mm ve altına inen kış lastikleri asla kullanılmamalıdır.

Dört mevsim lastikleri kış lastiği sayılır mı?

“Dört Mevsim Lastiği “ olarak da bilinen lastikler ancak kış lastiği sembolünü taşıyorsa dört mevsim kış lastiği olarak anılabilirler. Son zamanlarda bu sembolü taşıyan pek çok dört mevsim lastik pazara sunulmuştur. Bu lastikler yapılan testlerde kışın ağır geçmediği yerlerde başarıyla görevlerini yapabileceklerini kanıtlamışlardır. Ancak kış lastiği sembolünü taşımayanlarınsa kar üzerinde fren mesafelerinin yaz lastiklerinden daha kısa, ancak kış lastiklerinden daha uzun olduğu saptanmıştır.

Kış lastiği takılı araçlarda zincir bulundurulmalı mıdır?

Karayolu Trafik Kanunu ve ilgili Karayolu Trafik Yönetmeliği gereği Karlı ve buzlu yollarda “bir takım Kar Zinciri bulundurulması” zorunludur. Bu zorunluluk yaz veya kış lastiği takmış tüm araçlar için geçerlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz