Volvo S80, IIHS tarafından 2014 Top Safety Pick+ ile ödüllendirildi

Volvo S80 Sedan, ABD Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından 2014 Top Safety Pick+ ödülünü almaya hak kazandı. Daha önce, IIHS’nin 2012 yılında karşılıklı kısmi çarpışma testiyle genişlettiği ölçümlerde; Volvo S60, XC60 ve XC90 da 2013 Top Safety Pick+ sıralamasında yer almıştı.

Volvo S80’in Top Safety Pick+ sonuçlarının içinde, çok iyi bir performans sergilediği karşılıklı kısmi çarpışma testi de yer alıyor. Bu test, otomobilin ön köşesinden bir başka araca ya da ağaç veya elektrik direği gibi objelere çok şiddetli bir şekilde çarpmasını simule ediyor. Kısmi çarpışma testi, otomobilin sürücü tarafındaki ön köşesinin, 64 km/s hızla 152.4 cm yüksekliğinde sert bir bariyere çarptırılmasıyla gerçekleşiyor.

Patentli güvenlik kafesi
Volvo Car Group Kıdemli Güvenlik Danışmanı Thomas Broberg; “Otomobillerimizde yer alan güvenlik kafesi, farklı çelik niteliklerinin karışımından oluşan, sağlam bir yapıya sahip. Yeni IIHS test programı, bu patentli çözümün çarpmalara karşı olağanüstü dayanıklı olduğunu onaylıyor. Çelik kalitelerinin benzer karışımları mevcut tüm Volvo modellerinde kullanılıyor ve bu teknoloji, Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi adını verdiğimiz yeni platformlarımıza sahip gelecek modellerde daha da geliştirilmiş olacak,” diyor ve ekliyor: “IIHS Top Safety Pick+ ödülleri, güvenlik alanındaki liderliğimizin sürdürülebilirliğini vurgulamaktadır. 2020 yılına kadar hiç kimsenin, yeni bir Volvo modelinde yaralanmaması ve ölmemesine dair olan vizyonumuza oldukça yakın ilerliyoruz. Uzun vadeli vizyonumuz ise otomobillerimizin hiçbir şekilde kazaya karışmamasıdır…”

2014 sıralamasına kaza önleme sistemleri de dahil edildi
IIHS, 2014 yılından itibaren önden çarpışma önleme sistemlerinin performans oranlarını da içeren yeni bir test programı tanıtacak. Bu değerlendirme enstitünün 2014 Top Safety Pick+ sıralamasına dahil edilmiş durumda.
Bu da City Safety – Şehirde Güvenlik Sistemi ve Tam Otomatik Frenli Çarpışma ve Yaya Algılama Uyarısı’nın mevcut olduğu Volvo S60, XC60 ve S80 gibi otomobillerin, 2014 Top Safety’nin genişletilmiş kapsamına göre ‘+’ sıralamasına gireceği anlamına geliyor.
Thomas Broberg; “Büyük derecelendirme kurumlarının artık test programları içine çarpışma önleme teknolojilerini entegre etmeye başlamaları konusunda mutluyuz. Bu sonuçlar, kullanıcılara otomatik fren sistemlerinin avantajları hakkında daha iyi bir fikir verecek. Ayrıca, bu teknolojilerin araç filolarına da uygulanmasını sağlayacak,” diyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz