Dünyanın pek çok ülkesinde yollara çıkan ve ödüllerle başarısı taçlandırılan BMW i3, İngiltere’nin en hızlı büyüyen araç satın alma danışmanlık sitesi CarBuyer tarafından 2014 yılında tercih edilecek en iyi elektrikli otomobil seçildi.
3 yıl gibi kısa bir sürede otomobil satın alma önerileriyle ilgili olarak İngiltere’nin en çok saygı duyulan kaynaklardan biri haline gelen CarBuyer, 2014 yılında satın alınacak otomobiller listesini yayınladı. Gerçek kullanım koşullarından yola çıkarak yapılan incelemeler, uzman tavsiyeleri, otomobil sahiplerinin yorumları ve eğlenceli videoları ile İngiliz otomobil alıcıları arasında büyük beğeni kazanan CarBuyer’ın değerlendirme sonuçlarına göre Elektrikli/Hibrid Otomobil kategorisinde en iyi otomobil unvanını BMW i3 elde etti. Plain English Campaign tarafından da onaylanmış tek otomotiv sitesi olarak www.carbuyer.co.uk adresi üzerinden yayın yapan CarBuyer, BMW i3 ile birlikte BMW 3 Serisi ve BMW 5 Serisi modellerini de sınıflarının en iyi otomobilleri olarak tasdik etti.
Global anlamda bir çok ödüle layık görülen BMW i3, cesur geometrik hatlarıyla ve tasarım özellikleriyle kendini belli ediyor. 170 HP güç ve 250 Nm tork üreten elektrik motoruyla 0-100 km/s hızlamasını 7.2 sn’de tamamlayan BMW i3, iki farklı menzile olanak sağlayan teknolojik alt yapısıyla da ön plana çıkıyor. Şarj işlemi ise son derece basit olup evde, işte ya da kamuya açık şarj istasyonlarında yapılabilmektedir.
BMW i3’ün lityum iyon bataryası gündelik sürüşte 130 – 160 kilometre gibi bir menzili görebilmesine olanak verirken bu menzil, ECO PRO modunda 20 kilometre kadar ve ECO PRO+ modunda ise yine aynı mesafe kadar menzili artırmaktadır. Arzu edildiği takdirde BMW i3, belirli bir değerin altına düştüğü anda hareket hâlindeyken lityum iyon bataryasının şarjını sabit bir seviyede tutan menzil uzatıcı motorla da alınabilir. Bu görev, 34 HP güç üreten ve arka aksın üzerinde, elektrik motoruna bitişik şekilde yerleştirilen 650 cc iki silindirli benzinli motor tarafından yerine getirilir. Menzil uzatıcı, otomobilin azami menzilini günlük sürüşte 300 kilometreye kadar yükselterek benzersiz bir üstünlüğe sahip olmasını da sağlamaktadır. BMW i3, sadece elektrik gücü üretmek için kullanılan menzil uzatıcı ile donatılmış dünyanın ilk elektrikle çalışan otomobili olmasıyla da farklılığını ortaya koyuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz