Tüvtürk Araç muayene işlemini yaptırmanın kendimizi araç muayene cezasından kurtarmak amaçlı bir işlem olmadığını güvenliğimize bir yatırım olduğunu mutlaka bilincinde olmalıyız.

2013 ceza durumları ile ilgili açıklamalarımız…
Araç muayenesini geciktirmekten kaynaklı iki türlü ceza bizleri beklemektedir.

1- Trafik kontrollerine veya herhangi bir sebeple trafik polisine yakalanmadığınızdaki araç muayene cezası

Son araç muayene geçerlilik tarihinizi kadar muayene yaptırmadınız ve trafik kontrollerinde bu tespit edilmedi ise bu durumda Tüvtürk araç muayene istasyonuna araç muayene işlemi için gittiğimizde geciktiğimiz ay hesaplanır. Bu hesap yapılırken küsurat ay bir üste tamamlanır.

Araç Muayene Gecikme Cezası Örnek Hesap :
Örneğin; 220 gün geciktik 220gün /30 gün 7 ay 10 gün olur. Yani 8 ay gecikmiş oluruz. Gecikme cezası hesaplanırken her ay için % 5 ceza hesaplanır. Dolayısıyla geciken aracın otomobil olduğunu varsayarsak tüvtürk araç muayene ücreti 2013 için 159,3 TL olduğuna göre 8 x 0,05 x 159,3 =63,72 TL yaklaşık 64 TLlik bir ceza bizleri beklemektedir. (2012 yılında aynı durumda yaklaşık 60 TL ceza öderdiniz)

2. Araç Muayenesiz araç kullanımı esnasında Trafik kontrollerine veya herhangi bir sebeple trafik polisine yakalandığınızdaki Araç Muayene Cezası :
Bu durumda 2012 yılı için trafik polisinin veya diğer yetkililerin 72 TL ( peşin 54 TL) idari para cezası kesmeleri gerekir. Ayrıca 10 ceza puanı bulunmaktadır. Tanınan süre içerisinde aracınızın muayenesini gerçekleştirmez iseniz aracınız trafikten men edilebilir.
2013 yılı için 77 TL (peşin 57,75TL)
Bilgi Notu : Trafikten çekme belgesi alıp belli bir süre sonra tekrar trafiğe çıkarılan araçlardan sadece trafikten çekildiği ve belgelenebildiği süre boyunca gecikme bedeli alınmamaktadır. Muayene süresinin kanıtlanamadığı durumlarda 01.01.2005 tarihi esas alınarak gecikme bedelinin tahsil edilmektedir.
Araç sahiplerinin bütün bu araç muayene cezalarına maruz kalmamaları için tüvtürk araç muayene periyotlarını geciktirmeksizin muayenelerini yaptırmalarını tavsiye ediyoruz.

Gecikme Cezasız Araç Muayene Durumu
Yurt dışındaki araç ya da araç sahipleri ile ilgili olarak muayene gecikme ücreti cezası hesaplamalarında bazı farklılıklar mevcuttur.
Yurt dışında ikamet eden kişiler: İkametgahı yurt dışında olan ancak araçları yurt içinde bulunan kişilerin yurda giriş tarihinden itibaren 1 ay içerisinde araç muayenesini yaptırması halinde % 5 gecikme bedeli alınmaz. Zorunlu muayene tarihi olarak aracın muayene için geldiği gün kullanılır.
Ticari faaliyet nedeniyle yurt dışına çıkan araçlar: Ticari faaliyet nedeniyle yurt dışına çıkan araçların muayenelerinin yurda giriş tarihinden itibaren 1 ay içerisinde yaptırılması halinde % 5 gecikme bedeli alınmaz. Zorunlu muayene tarihi olarak aracın muayene için geldiği gün kullanılır.
Gecikme bedeli alınan durumlar;
– Geçerli muayene süresi dolduktan sonra yurt dışına çıkan kişilerin araçlarından,
– Araç sahibinin yurda giriş tarihinden itibaren 1 ay içerisinde muayenesi yapılmayan araçlardan
– Yurt dışında ikamet ettiğini belgelendiremeyen kişilerin araçlarından,trafik belgesinde yazılı geçerli muayene tarihinden itibaren, yurt dışında geçirilen süreler dikkate alınmaksızın tam olarak alınır.
– Diğer durumlar: Ticari faaliyet dışında yurt dışında olan araçlar ile yurt dışında ikamet etmeyen geçici süre ile (örnek: gezi amaçlı) yurt dışında olan kişilerin araçları için gecikme bedeli, aracın trafik belgesinde yazılı geçerli muayene tarihinden itibaren, yurt dışında geçirilen süreler dikkate alınmaksızın tam olarak alınır. Aracınızın veya sizin yurt dışı ile alakası yok ise yukarıdaki ceza bilgilerini dikkatlice okumanızda fayda bulunmaktadır.

1 Yorum

  1. araç muayenemin süresi 5.7.2014 akşamı sona ermekte 6 sı pazar tatil 7 .7.2014 de muayenede küsur ceza olmaması gereken cezayı aldılar zehir zıkkım olsun paramı helal etmiyorum maliye veya devlet ne derseniz………..birde randevulu sistem çıkmış 5 de muayene etmediler randevun yok diye 6 sı pazar 7 sinde muayene ve ceza nereden bilebilir vatandaş randevusuz muayene yapılmayacağını Benim derdim sözleşmem 5.7.2014 akşamı biter o gün içerisinde yapılacak denmez,ben cahilim ya kandırmaya çalıştılar 6 pazar 7 sinde 1 aylık ceza istenmez ULAŞTIRMA BAKANLIĞI ne cevap verecek Kiminle sözleşme yaparsan yap verdiğin tarihi akşamına kadardır o gün için ceza ücreti tahsil edilmez ne hikmetse devletim alır almaz olsun haram olsun..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz