Bentley, ikonik uzun mesafe sürüşleri için tasarlanmış yüksek performanslı otomobil (GT) modeli olan Continental GT’nin yüksek potansiyelini ortaya çıkaracak olan yeni yarış otomobili Continental GT3’ü tanıttı.
Continental GT3’te Bentley’nin güçlü 4.0 litrelik çift turbo V8 motorunun yarışa hazır, kuru karterli versiyonu bulunuyor ve halihazırda kullanımda olan motordan çok sayıda parçayı da içinde barındırıyor. Serbest yarış düzeninde, motor sporları motor yönetim sistemi aracılığıyla 600 HP’ye kadar güç üretebilen V8, GT3’ün kompakt ve hafif bir gövde içerisinde rekabet gücünü artırıyor ve böylece bu modeli yarışlar için mükemmel bir seçenek haline getiriyor. Güç, karbon fiber malzemeden yapılan tahrik mili aracılığıyla arka tekerleklerden en uygun ağırlık dağılımının sağlanması amacıyla enine dingil olarak monte edilen sınırlı kayma diferansiyeline sahip Xtrac altı ardışık hıza sahip vites kutusuna aktarılıyor. Vites değiştirmeler, direksiyon üzerindeki pedallarla kontrol edilen hava basınçlı vites değiştirme sistemiyle tamamlanıyor.
Dört yönlü ayarlanabilir yarış amortisörleriyle donatılan ön ve arka çift çatallı süspansiyon yapısı, standart otomobillerdeki havalı yayların yerini alıyor. Direksiyon sistemi hidrolik güç destekli; frenleme ise öndeki altı pistonlu kaliperler ve arkadaki dört pistonlu kaliperlerle birlikte havalandırmalı çelik disklerle yapılıyor.
Otomobilin dış tasarımı, en uygun sürtünmeyle bastırma gücünü azami düzeye çıkarmak amacıyla kapsamlı bir aerodinamik pakete sahip. Üst tarafa monte edilen karbon fiber malzemeden yapılmış arka kanat, arka bastırma gücünü ve dengeyi sağlarken, karbon fiber dağıtıcı da otomobilin ön kısmındaki aerodinamik güçleri dengeliyor. Ayrıca, otomobilin sürtünme katsayısını en uygun hale getirmek ve motor soğutmaya yardımcı olmak amacıyla kaporta, tampon, çamurluk ve eşiklerde revizyonlar yapıldı.
İç mekan döşemesinde deri ve ahşap kullanımının bırakılması, seri üretim elektrik sistemleri ve Continental GT’yi güçlü bir yüksek performanslı otomobil yapan gelişmiş malzemelerle Continental GT3 1.300 kilogramlık hedef ağırlığın altına indirildi. Yarış özelliklerine rağmen, GT3 tamamı elle dikilen direksiyon, kapı kolları ve koltuklara sahip ve böylece tamamen elle yapılmış bir Bentley olma özelliğini de korumuş oluyor.
Tasarım, Continental GT3’ün Teknik Ortağı M-Sport. Ltd tarafından desteklenen Bentley Motors bünyesindeki uzman mühendis ekip tarafından yapıldı. Tasarım aşamalarının ve ilk otomobilinin üretiminin ayrıntıları için M-Sport’ta Bentley’nin Crewe fabrikasında bulunan bu işe tahsis edilmiş bir motor sporları tesisinden yönetilen ek bir tasarım ofisi oluşturuldu.
Continental GT3, şimdi de simülasyonlara göre otomobilin performansını en üst düzeye çıkarmaya ve otomobilin özelliklerini rafine etmeye odaklanan gelişime yönelik pist çalışmalarını başlatıyor. FIA’dan onay alınması sürecinin tamamlanmasıyla birlikte GT3 önce ilk gelişim yarışlarına katılacak daha sonra ise 2014 yılındaki FIA Blancpain Serisi’nde tam bir yarışa girmiş olacak.

Continental GT3 Özellikleri
Motor 4.0 litrelik çift turbo V8, motor bölümünün arka kısmına yeniden konumlandırıldı, Cosworth motor yönetim sistemi
Güç Kısıtlama olmaksızın yaklaşık 600 HP
Yağ sistemi Kuru Karter
Şanzıman Arkadan çekiş, X-trac ardışık altı vites ve enine dingil vites kutusu, yarış debriyajı, hava basınçlı vites değiştirmeyle çalışan direksiyona monte pedal
Güç aktarım Karbon fiber tahrik mili, sınırlı kayma diferansiyeli
Süspansiyon Ön ve arka çift çatallı amortisör tertibatı, dört yönlü ayarlanabilir yarış amortisörleri
Direksiyon Hidrolik destekli direksiyon
Frenler Havalandırılmış demir ön ve arka disk frenleri, Brembo altı pistonlu ön kaliperler, dört pistonlu arka kaliperler, sürücü tarafından ayarlanabilir fren yönü
Güvenlik FIA standartlarına uygun çelik rolo kafes, Sparco altı noktalı FIA güvenlik emniyet kemeri, yangın söndürücü, havalı kriko sistemi.
Yakıt Sistemi FIA özelliklerine uygun yarış yakıt hücresi
Elektronik özellikler Yarış özelliklerine uygun ABS ve çekiş kontrolü. Hafif ağırlıkta yarış aküsü.
Tekerlekler OZ Racing 18” x 13” jantlar
Lastikler 310 / 710 R18
Aerodinamik özellikler Karbon fiber ön dağıtıcı, arka kanat ve gövde panelleri. Hafif ağırlık, aerodinamiğe uygun hale getirilmiş tampon, çamurluk, kaporta ve eşikler
Uzunluk 4950 mm
Genişlik 2030 mm
Yükseklik 1350 mm
Ağırlık <1300 kg Ağırlık Dağıtımı 52 : 48

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz