Hiç bir premium otomobil üreticisi bu kadar önceden geniş bir spor coupé seçeneği sunamadığından, şık spor coupé otomobiller BMW’nin yıllardır üstün olduğu bir alandır. Yıllardır en başarılı model, nesiller boyunca sınıfının en çok satan coupé otomobili olan BMW 3 Serisi Coupé oldu. Şimdi ise BMW kompakt coupé sınıfı için yeni bir çağ başlıyor; Yeni BMW 4 Serisi Coupé bir önceki modele göre daha fazla güç ve sportif duruş sunuyor. Dördüncü nesli ile bu coupé daha akıllı bağlantı çözümleri, daha fazla itiş gücü ve verimliliğin yanı sıra daha uzun, daha alçak ve daha geniş dış boyutlarla geliyor. Daha uzun aks aralığı ve daha fazla iz genişliği şimdi hiç olmadığı kadar üstün dinamizm, sportif zarafet ve daha fazla sürüş keyfini temsil ediyor. Model isminde geçen “4” ise Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin sportif çekicilik ve seçkinliğe sahip olduğunu görsel olarak ortaya koyuyor. Yeni BMW 4 Serisi Coupé Eylül sonunda gerçekleşecek Frankfurt Otomobil Fuarı’nda dünyaya tanıtıldı ve 5 Ekim 2013’ten itibaren ilk müşteri teslimatları başlayacak.
Yeni BMW 4 Serisi Coupé – BMW’de yeni bir coupé çağının başlangıcı. 5 Ekim 2013’ten itibaren ilk müşteri teslimatları başlanacak olan bu sportif ve şık iki kapılı coupé daha fazla güce ve yadsınamaz bir duruşa sahip olacak.
Mükemmel coupé orantıları ile bu otomobilin yeni bir BMW Coupé olduğu anlaşılıyor. Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin aks aralığı 50 mm uzatıldı ve son derece kısa aks dışı mesafelere sahip. Bir önceki model ile kıyaslandığında Yeni BMW 4 Serisi Coupé daha uzun, daha alçak ve böylece daha uzun hatlara sahip.
Lansman modelleri: BMW 420d Coupé, 428i Coupé, 435i Coupé (Türkiye’de 420d Coupé ve 428i xDrive Coupé sunulacak.
Ayrıca: BMW xDrive Dört Çeker Sistemi’ne sahip BMW 428i xDrive ve BMW 435i xDrive.
Sekiz ileri spor otomatik şanzıman
Yeni BMW 4 Serisi Coupé, 3 Serisi’nden belirgin şekilde ayrılıyor.
Yeni BMW 4 Serisi Coupé iyi bir izlenim bırakmasını biliyor. İlk bakışta bile BMW’nin bu yeni sportif ve zarif kompakt yönetici sınıfı coupé’si üstün estetik, güç, sportif cazibe ve duruşu birlikte sunuyor. Yeni “4 Serisi” modeli bu segmentte BMW için yeni bir coupé çağını belirtiyor. Bu, Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin özellikle sportif olan donanımı, etkileyici görünümü, özel karakteri ve geliştirilmiş mühendislik içeriğinin BMW 3 Serisi’ndeki modellerden daha fazla görsel olarak belirgin olduğunu vurguluyor.
Daha uzun, daha alçak, daha geniş ve görsel olarak daha sportif Yeni BMW 4 Serisi Coupé.
Karakteristik, geniş ve güçlü yol duruşu– Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin önden görünümü. 80 milimetre genişletilmiş arka izi ve maskülen, gösterişli tekerlek bombeleri ile tasarım otomobilin arkadan itişli sürüş konseptini vurguluyor.
Görünür aerodinamikler: Ön tekerlek bombelerinin arkasındaki yeni Hava Kanalları, Hava Perdeleriyle birleşerek sürükleme kuvvetini azaltıyor ve böylece Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin üstün verimliliğini artırıyor.
Yeni BMW 4 Serisi Coupé’ nin geniş, alçak arka kısmı otomobilin özellikle sportif karakterini vurguluyor. Çizgiler ve yanlarda bulunan hatlar, alçak sera şekli ve Hofmeister kıvrımı güçlü tasarımını vurguluyor.
Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin sportif ve zarif kokpiti: Bağımsız düz ekran monitör ve dokunmatik yüzeyi ile harf ve rakamları girmek için yeni iDrive Dokunmatik Butonu.
Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin özellikle dikkat çekici dış özellikleri, mevcut BMW 3 Serisi Coupé’ye oranla daha alçak ve daha uzatılmış görünmesini sağlayan bir silüet ve daha uzun, daha geniş ve daha alçak otomobil yüksekliği sağlayan sportif bir genişlik içeriyor.
Yeni BMW 4 Serisi’ni bir önceki modelinden ayıran özellikler şu şekildedir:
Uzunluk: ek 26 milimetre (4.612 mm yerine 4.638 mm).
Genişlik: ek 43 milimetre (1.782 mm yerine 1.825 mm).
Yükseklik: 16 milimetre daha az (1.378 mm yerine 1.362 mm).
Aks aralığı: ek 50 milimetre (2.760 mm yerine 2.810 mm).
İz genişliği: önde ek 45 milimetre, arkada ek 80 milimetre (şimdi önde 1.500 mm yerine 1.545 mm ve arkada 1.513 mm yerine 1.593 mm). Park halinde bile belirgin karakteristik sportif orantılar.
Dış tasarım boyutları bile Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin BMW 3 Serisi Coupé’ye oranla daha güçlü, daha sportif, daha karakteristik ancak aynı zamanda daha şık olduğunu vurguluyor. Bunun büyük ölçüde sebebi kısa aks dışı mesafeleri, uzun motor bölümü kapağı ve arkaya doğru açılan bir kabin ile Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin sportif orantılarına dayanıyor. Arkada, genişletilmiş tekerlek bombeleri ve etkileyici geniş iz otomobilin arkadan itiş sürüşünün görsel olarak vurgulanmasını sağlıyor. İlk kez bir BMW, arka aksa yakın kısımda en geniş alana sahiptir. Bu, bir coupé’nin belirleyici özelliklerinden biri olan sportif şıklığını ortaya çıkarmak için alçak tavan hattı ile birleşerek, park halinde bile otomobilin üstün sürüş özelliklerini ortaya çıkarıyor.
Görsel aerodinamik ayrıntılarıyla Yeni BMW 4 Serisi Coupé. Bir önceki model olan BMW 3 Serisi Coupé’ye kıyasla Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin tasarımı gücünü vurgulamaya odaklanmıştır. Klasik BMW orantılarına ek olarak Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin silüeti alçak, akıcı ve şık tavan hattı ile çerçevesiz kapıların içerisinde bulunan belirgin şekilde alçak yan camları ile vurgulanıyor. Ön tekerlek bombelerinin arkasında bulunan Hava Kanalları ise yepyeni bir özelliktir. Bunlar sadece Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin dinamizmini vurgulamakla kalmıyor, aynı zamanda hava perdeleri ile birlikte tekerlek bombeleri etrafındaki sürükleme kuvvetini azaltıyor ve Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin aerodinamik kalitesini görsel olarak ortaya çıkarıyor.
Diğer yeni tasarım özellikleri:
Üç boyutlu tasarım ile adaptif tamamen LED ikiz farlar (opsiyonel olup Eylül üretimi ile sunulacaktır). Alçak yan cam tasarımı ve C sütununun alt kısmında bulunan Hofmeister kıvrımı.
L şeklindeki stop lambalarının geniş yerleşimi ve güçlü tekerlek bombeleri otomobilin iz genişliğini vurguluyor.
Stop lambaları yanlarda omuz çizgisine kadar ilerleyerek arka tarafa uyumlu bir geçiş oluşturuyor.
Standart: Parlak siyah B sütunu ve 17 inç jantlar.
İç tasarım: Şık, sportif çekicilik ve üstün işlevsellik.
Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin sportif ve şık görünümü iç tasarımda kendini gösteriyor. Sürücü odaklı tasarım, siyah dairesel panelli göstergeleri, gelişmiş iDrive işletim sistemi ve sabit düz ekran monitör ile dokunmatik yüzeyi ile harf ve rakamların girilmesini sağlayan iDrive dokunmatik butonu otomobilin sportif ancak şık becerisini vurgulayan özelliklerdir ve Yeni BMW 4 Serisi Coupé’ye segmentinde rakipsiz bir işlevsellik ve kullanım kolaylığı sağlar.


Üstün dinamizm ve mükemmel yakıt verimliliği:
Yeni BMW 4 Serisi Coupé iki adet 4 silindirli motor ve bir adet altı silindirli motor seçenekleriyle piyasaya sunulacak. Tüm motorlar, Yeni BMW 4 Serisi Coupé’nin rakiplerine kıyasla üstün hızlanma elde etmesine yardımcı olan BMW TwinPower Turbo teknolojisi ile sunuluyor.
Yeni BMW 420d Coupé’nin 2.0 litrelik turbo dizel motoru: 7,5 saniyede 0 – 100 km/sa, azami hız 240 km/sa ve ortalama AB yakıt tüketimi sadece 4,7 – 4,8 lt/100 km.
Sadece Yeni BMW 4 Serisi Coupé’de: Sekiz ileri otomatik vites (opsiyonel), seyir işlevi ile yakıt tasarrufu sağlayan ECO PRO modu ve İleri Yol
Temel modele ek olarak Yeni BMW 4 Serisi Coupé ayrıca “Sport”, “Luxury” ve “Modern” line’lar ile birlikte M Sport paketine sahip. Her donanım paketi, özel bir hedef kitlenin ilgisini çekecek farklı iç ve dış tasarım öğelere sahip.
Lansman sırasında sunulacak modeller: BMW 420d, 428i ve 435i.
Sportif iddiasına uygun şekilde Yeni BMW 4 Serisi Coupé Ekim’de özellikle güçlü motorlar olan dört silindirli ve bir altı silindirli benzinli motor ve bir adet dört silindirli dizel motor seçeneği ile pazara sunulacak. Her iki benzinli model xDrive seçeneğine sahip olacak. Performans aralığı ise 184 bg ile 306 bg arasında değişiyor. Tüm motorlar BMW EfficientDynamics’in bir parçası ve üstün perfomans, örnek alınacak yakıt ekonomisi için BMW TwinPower Turbo teknolojisine sahip. Türkiye’de 420d Coupé ve 428i xDrive Coupé seçenekleri sunulacak.
BMW 420d Coupé: 2.0 litre dört silindirli dizel motor, 184bg, 380Nm, 0-100 km/sa: 7,5 saniye, azami hız: 240 km/sa, AB yakıt tüketimi: 4,7-4,8 litre/100 km, CO2: 124–127 gr/km.
BMW 428i Coupé: 2.0 litre dört silindirli benzinli motor, 245bg, 350 Nm, 0-100 km/sa: 5,9 saniye, azami hız: 250km/sa, AB yakıt tüketimi: 6,6-6,7 litre/100 km, CO2: 154–156 gr/km.
BMW 435i Coupé: 3,0 litre dört silindirli sıralı benzinli motor, 306 bg, 400 Nm, 0-100 km/sa: 5,4 saniye, azami hız: 250km/sa, AB yakıt tüketimi: 7,9-8,1 litre/100 km, CO2 185–189 gr/km.
BMW 420i, 430d ve 435d sonbaharın sonunda, bazıları xDrive seçeneği ile sunulacak.
Bir adet benzinli motor ve iki adet güçlü spor dizel modelinden oluşan üç farklı motor seçeneği ise sonbaharın sonunda piyasaya sunulacak. Türkiye’de 420d Coupé ve 428i xDrive Coupé seçenekleri sunulacak. Ayrıca sonbaharda: BMW 420i Coupé ve BMW 420d Coupé’nin xDrive seçenekleri sunulacak.
BMW EfficientDynamics: Seyir özelliği ve İleri Rota Asistanı.
Tüm Yeni BMW 4 Serisi Coupé modellerinde standart olarak eklenen Sürüş Deneyimi Kontrolü düğmesi sürücülerin özellikle yakıt tasarrufu sağlayan bir sürüş tarzı için ECO PRO moduna geçmelerini sağlar. ECO PRO modunun yeni özelliği ise, sürücü gaz pedalından ayağını çektiğinde saatte 50 ile 160 km arasındaki hızlarda motoru güç aktarım organlarından ayıran ve böylece otomobilin yakıttan tasarruf ederek süzülmesini sağlayan opsiyonel sekiz ileri otomatik vites ile birlikte seyir özelliğidir. Bu kompakt yönetici sınıfı coupé’nin yeni bir özelliği ise: İsteğe bağlı Professional Navigasyon Sistemi ile birlikte yol üzerindeki virajları, şehir, kasaba ve köy sınırları ile hız sınırlamalarını tanımlamak için navigasyon sisteminin verilerini kullanan ve sürücülere önceden gazı azaltması için öneriler sunan İleri Rota Asistanı’dır. ECO PRO Rota ile birlikte, bireysel sürüş tarzına bağlı olarak sürücüler fazladan 5% yakıt tasarrufu elde edebilir (rakam BMW’nin kurum içi yakıt tüketimi çalışmasında belirlenmiştir).
Sürüş dinamikleri: M3 Coupé’den daha alçak ağırlık merkezi.
Diğer otomobillerin sadece hayal edebileceği bir yol tutuşu – doğrudan, hassas ve mükemmel şekilde dengeli. Yeni BMW 4 Serisi Coupé mevcut BMW M3 Coupé’ye oranla daha alçak bir ağırlık merkezine sahip ve çok yakında Türkiye’de.
Virajları seven bir otomobil – iz genişliği ve alçak ağırlık merkeziyle Yeni BMW 4 Serisi Coupé daha yüksek hızlarda bile mükemmel yol tutuşuna sahip. Özellikle sportif bir sürüşe ilgi duyan sürücüler 4 Serisi’ni ihtiyaçlarına göre daha fazla özelleştirmek üzere M Sport süspansiyon kullanabilir.
BMW ConnectedDrive ile Yeni BMW 4 Serisi Coupé üstün otomobil içi bağlantı sunuyor. Seçenekler arasında Gerçek Zamanlı Trafik Bilgisi (RTTI), tamamen renkli Head-Up Display ve Göz kamaşmasını önleyen LED Uzun Huzme Asistanı bulunur. Bu özellik ise bu segmentte bir ilktir.
Yeni tamamen renkli BMW Head-Up Display (opsiyonel) ilgili bilgileri doğrudan sürücünün görüş alanına yansıtır. Buna ek olarak haber eğlence mesajları artık mükemmel kalitede görüntülenebilir.
Üstün dinamik performansı ve yol tutuşu ile Yeni BMW 4 Serisi Coupé bugün mevcut seri üretim modeller arasında en çeviklerinden biridir. Bir önceki modelin bilindik dinamik özelliğini, hassaslığını ve kontrolünü yeni bir seviyeye taşır. Bu özellik seviyesi ise tipik BMW arka teker itişi, ideal 50/50 ağırlık dağılımı, yenilikçi hafif tasarım ve dünyanın en zorlu yarış pisti olan Nurnburgring – Nordschleife’ta gerçekleştirilen testler dahil olmak üzere artık marka haline gelen tüm bileşenlerin BMW özel ayarlarına dayanır.
İz genişliği: Önde 45 milimetre ve arkada 80 milimetre daha fazla genişlik ile BMW 3 Serisi Coupé’ye oranla iz genişliği sürüş dengesi ile üstün çeviklik ve direksiyon hassasiyetini bir araya getirir.
BMW M3 Coupé’den daha alçak ağırlık merkezi: Ağırlık merkezi 500 milimetrenin altına çekilen Yeni BMW 4 Serisi Coupé eşsiz yol tutuşu ve özellikle çevik sürüş konusunda hem bir önceki modele göre hem de mevcut BMW M3 Coupé’ye oranla daha gelişmiş durumda.
BMW 4 Serisi Coupe 63.720 Euro’dan başlayan bir fiyat etiketine sahip.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz