BMW ConnectedDrive

 

Teknolojiyi farklı noktalara taşıyan ve segmentinde öncü olan BMW ConnectedDrive aslında 1970li yıllarda başlayan döneminin ileri teknolojisini kullanıcılarına sunulması anlayışının en son halkasıdır. Bu anlayışın geçmişi, BMW’lerde ilk radar teknolojisinin kullanıldığı 1972’lere dayanır. BMW, ilk kez dış hava sıcaklığını ölçümleyen yol bilgisayarını kullanıcılarına 1980’lerde sunmuştur. Tek bir düğmeden bir çok fonksiyona hakim olabilmeyi mümkün kılan ve zamanla bir çok otomobil üreticisi tarafından da örnek alınan i-Drive teknolojisi yine BMW markasının gelecek algısını kanıtlar niteliktedir. Aslında otomobillerde kullanılmakta olan pek çok teknolojinin BMW tarafından kullanılmış olması da, bugün ConnectedDrive’ın hangi noktaya gelebileceği konusunda fikir vermekteydi.

BMW ConnectedDrive, sürüş asistanları ve hizmetler&aplikasyonlar olmak üzere pek çok teknolojik öğenin bir arada sunulmasıdır. Bu teknolojiler aslında otomobillerin standart donanımları yükseldikçe kullanıcıların hayatına girmiş ve gerek konfor gerekse güvenlik açısından vazgeçilmez olmuş unsurlardır.

Buna örnek olarak 1991 yılında Dünyada ilk kez BMW 7 Serisi’nde kullanılan Park Mesafe Kontrolü ya da 1994 yılında yine bir BMW modelinde sunulan ilk entegre otomobil navigasyonu verilebilir.

Günümüzde ise BMW, otomobil içinden aplikasyon satın alınabilen ilk Premium otomobil markası olma ünvanına sahiptir. BMW ConnectedDrive’ın sürüş asistanları arasında renkli head-up display ekranından, dur-kalk fonksiyonuna sahip aktif cruise control’e kadar pek çok destekleyici konfor ve güvenlik donanımı bulunmaktadır.

BMW ConnectedDrive Hizmetleri ve Aplikasyonları içerisinde ise saniyelerin bile fark yaratacağı durumlara en hızlı şekilde müdahale edebilecek, hayat kurtarıcı fonksiyonlar da yer almaktadır.

 

BMW Acil Durum Çağrısı

Otomobilde bulunan bir SOS butonu ve yine otomobilin içine fabrika çıkışlı olarak entegre edilmiş bir SIM kart ile, otomobilde oluşan herhangi bir acil durumda vakit kaybedilmeden müdahale imkanı sağlar.

Manuel olarak devreye sokulabilen veya sensörler sayesinde bir kaza durumunu algılayan BMW Acil Durum Çağrısı kullanıcıyla call center üzerinden irtibata geçilmesini sağlar. Otomobilin lokasyonunu, içinde kaç kişinin seyahat ettiğini, kemerinin takılı olup olmadığını, otomobilin ne konumda durduğunu kullanıcının söylemesine gerek kalmadan tespit ederek olay mahalline en yakın ambulans, itfaiye ve güvenlik kuvvetlerini durum hakkında bilgilendirerek kullanıcıları adına yardım çağırır.

Şok durumunda, baygın halde veya bilinç kaybı gibi vakalarda bile, kullanıcının konuşmasına gerek kalmadan gerekli yardımın bulunulan lokasyona ulaştırılması için aksiyon alır.

Bu özellik sadece otomobil içindeki kullanıcılar için değil aynı zamanda yolda görülebilecek diğer kazalarda da yardım çağırmak için kullanılabilir. Bu özellik artık tüm BMW modellerinde (BMW X1 ve BMW Z4 modelleri hariç) standart donanım içerisinde, otomobilin ömrü süresince ücretsiz olarak sunulmaktadır.

 

BMW Teleservices

Tüm BMW modellerinde (BMW X1 ve BMW Z4 modelleri hariç) standart olarak sunulan bir diğer özellik de BMW Teleservices’dır.

BMW modelleri yaklaşmakta olan periyodik bakımlarını, kullanıcılarının tercih etmiş olduğu yetkili servise kendisi bildirerek, kullanıcılarının randevu için aranmasını sağlıyor. Yol Yardım gerektiği zaman, otomobilin içine fabrika çıkışlı olarak entegre edilmiş SIM kart sayesinde, call center’a araç durumu ve lokasyonu hakkında bilgi veriyor.

Tüm bu özelliklere ek olarak, otomobilin aküsünün azaldığı durumlarda, örneğin park farlarını açık konumda unutulduğunda, akü bitmeden, SMS veya E-Mail göndererek uyarıyor.

BMW Uzaktan Erişim

Opsiyonel olarak alınabilen bu özellik, akıllı telefona indirilecek My BMW Remote uygulaması ile aracın son park ettiği yerin haritada görülmesini (max. 1,5 km menzil içerisinde), kullanıcının dünyanın neresinde olursa olsun otomobilin kapılarını yine uygulama üzerinden kilitleyip açabilmesini, korna çalmasını ve selektörleri açıp kapatmasını sağlıyor. Böylece kapılarının kilitlemiş olduğundan emin olunmasa da, park edilen yer unutulsa da, kalabalık bir otoparkta otomobil bulunamasa da, BMW, kullanıcısına bunları yapabilmesi için destek oluyor. Tüm bunlara ek olarak yine aplikasyon üzerinden otomobilin havalandırması açılarak iç ısısına veya serinliğine kullanıcı gelmeden müdahale edilebiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz