Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse, Volkswagen Grubu’nun Ehra-Lessien’deki test alanında üstü açık seri üretim spor otomobillerin dünya hız rekorunu kırdı. Ünlü bağımsız Alman Teknik Denetim ve Belgelendirme kuruluşu TÜV, rekoru getiren 408,84 km/s maksimum hızı resmen onayladı.
Artık resmileşti: Dünyanın en hızlı roadster otomobili bir Bugatti. Bugatti Veyron 16.4 Super Sport’un 2010 yılında kırdığı ve ünlü bağımsız Alman Teknik Denetim ve Belgelendirme Kuruluşu TÜV’ün tanıklık ederek resmen onayladığı 431.072 km/s maksimum hız rekorunun ardından Bugatti, yeni bir rekora imza attı. 1.200 HP’lik spor otomobil Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse TÜV’ün şahitliğinde, Volkswagen Grubu’nun Ehra-Lessien’deki test alanında ulaştığı 408.84 km/s maksimum hız ile dünyanın en hızlı üstü açık seri üretilen spor otomobili oldu.
Bugatti Automobiles S.A.S Başkanı Dr. Wolfgang Schreiber, “Vitesse’in lansmanını yaptığımızda, üstü açık sürüşte maksimum hızı 375 km/s olarak planlamıştık. 408.84 km/s hıza erişebilme başarısı göstermiş olmamızdan büyük bir heyecan duyuyorum. Bu rekor aynı zamanda Bugatti’nin uluslararası otomotiv sektöründe teknoloji lideri olduğunu tekrar teyit ediyor” dedi.
Vitesse, Çinli girişimci ve tutkulu yarış pilotu Anthony Liu tarafından kullanıldı. Vitesse ile dünya rekoruna ulaşmasının ardından Liu deneyimini şöyle anlattı: “Çok heyecan verici bir andı. Antrenmanlarda 400 km/s’i geçmeyi başarmıştık ama bu inanılmaz hızı tekrar aşabilmek ve hatta daha da yükseğe çıkabilmek beni çok gururlandırdı. Otomobil bu denli yüksek hızlarda bile inanılmaz konforlu ve stabil.”
Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse’in kaputunun altında yer alan 8.0 litrelik W16 motoru, 1.200 HP güç ve 1.500 Nm tork üretiyor. Yüksek performanslı yol tutuşunu; hem dört tekerlekten çekiş sistemine hem de aracın tümüne hükmeden son derece hızlı çalışan amortisörlere bağlamak mümkün. Bu denli yüksek performanslara imkan veren diğer faktörler arasında burulma direnci, yüksek standart karbon monokok yapı ve tamamı karbon fiberden imal edilmiş gövde parçaları bulunuyor.
Üstü açık bir aracın içerisinde rüzgar sesi ve hava türbülansı oluşumunu asgari düzeyde tutmak özel bir öneme sahip. Vitesse’te özel olarak geliştirilmiş bir tavan spoyleri, rüzgarı yönlendiren karmaşık tasarımlı rüzgarlıkla sakin bir üstü açık sürüşü garanti ediyor; gerçekten de bunlar 408.84 km/s rekor hıza ulaşmanın ön koşullarını oluşturuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz