Veneno; Automobili Lamborghini’nin 50. yıldönümü şerefine hem yarış otomobili prototipi, hem de normal yollarda kullanılabilen süper spor bir otomobil olarak Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Lamborghini Veneno’dan yalnızca üç adet üretilerek.
Markanın geleneği ile tam bir uyum içinde olan Veneno, adını gelmiş geçmiş en güçlü ve en yırtıcı dövüşen boğadan alıyor. Aynı zamanda boğa güreşi tarihindeki en hızlı boğa arasında yer almasıyla da ünlü.

TASARIM
Lamborghini Veneno, yarış prototipinin aerodinamik verimliliğini şehir kullanımına kazandırıyor. Sıra dışı dinamikliği, minimum sürtünme ile optimum bastırma kuvveti ve yüksek performanslı motorunun mükemmel soğutmasıyla her bir ayrıntı net bir işlevi amaçlıyor. Sant’Agata Bolognese’den çıkan muhteşem spor otomobillerin tamamındaki tasarım felsefesine sımsıkı bağlı olan Veneno’nun gerçek bir Lamborghini olduğu son derece açık. Güçlü ok biçimindeki ön tasarımı ve keskin çizgileri ile hassas yüzeyleri arasındaki etkileşimi öne çıkıyor.
Otomobilin ön kısmı büyük bir aerodinamik kanat görevi görüyor. Geniş kanallar havayı ön kaput, ön cam ve ön tekerlekte yer alan jantlarında bulunan çıkışlara yönlendiriyor. Lamborghini’nin karakteristik özellikleri arasında tampona kadar uzanan Y şeklindeki açılı farlar ve yukarı açılır kapılar yer alıyor.
Çamurlukların otomobilin gövdesinden ayrılması spor prototipleri dünyasına atıfta bulunurken, bir yandan da aerodinamik akışı optimize ediyor. Veneno’nun yan tarafı bu nedenle oldukça büyük marşpiyeller ve hem önde hem arkada güçlü jantlar ile belirginleştirilmiş.
Tıpkı ön kısmı gibi Veneno’nun arka kısmı da gövde altı aerodinamiği ve yüksek hızda viraj alma kabiliyeti için optimize edildi. Geniş kapaklar motor bölümünü havalandırmak ve arka kanada hava akışını yönetmek amacına hizmet ediyor. Motor kapağı bir “köpek balığı” kanadı şekline uzanıyor. Bu kanat yüksek sapma açılarında yere bastırma gücünü artırarak yüksek hızda viraj performansını artırmak suretiyle, fren yapma esnasında ve arka kısımda denge verimliliğini üst düzeye çıkartıyor.

TEKNOLOJİ
Veneno, Automobili Lamborghini’nin CFRP tabanlı hafif tasarım konusundaki benzersiz yetkinliğini bir kez daha kanıtlıyor. Karbon fiber ile güçlendirilmiş polimerden üretilmiş monokok Veneno’nun temelini oluşturuyor. Dış kısımdaki parçaların tümü CFRP malzemeden üretildi.
Karbon fiber Veneno’nun iç mekanında da hakim. Karbon fiber monokok otomobilin içinde merkez koridorunda ve pervazlarda da göze çarpıyor. İki adet hafif koltuk Lamborghini’nin patentli Forged Composite materyalinden imal edildi. Tüm sürüş kabini, koltukların bir bölümü ve tavan döşemesinde örgü karbon fiber CarbonSkin kullanıldı. Bu eşsiz malzeme, fiber yapıyı sabitlerken malzemenin yumuşak kalmasını sağlayan çok özel bir reçine ile yıkanıyor.

12 silindir ve 6.5 litrelik motor genişletilmiş giriş yolları ve optimize edilmiş termodinamikleri sayesinde 750 HP güç üretiyor. Hızlı geçişlere sahip yedi ileri ISR şanzıman, sürekli dört çeker ve pushrod süspansiyonu Veneno’nun taleplerini karşılamak üzere özel olarak uyarlandı.
Veneno’nun karbon fiber ve hafif tasarımı sadece gözle görülmekle kalmıyor, ayrıca sayılarla da ifade ediliyor: Boş ağırlığı sadece 1.450 kilogram olan Veneno zaten son derece hafif olan Aventador’dan bile 125 kilo daha az bir ağırlığa sahip. Son derece avantajlı 1,93 kg/hp güç-ağırlık oranı ile Veneno tam anlamıyla akılları baştan alacak bir performansı garantiliyor. Baş döndürücü 2.8 saniye hızlanma süresi bile tek başına bu performans gücünü açıklamaya yeterli değil. En yüksek bastırma gücünü elde etmek üzere yapılandırılan aerodinamik tasarımına rağmen Veneno’nun sıra dışı bir rüzgar direncine sahip olması, 355 km/s’lik bir maksimum hıza ulaşmasını sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz