Yeniliği olabildiğince fazla sürücüye ulaştırma arayışını kapsayan stratejisine bağlı olarak Renault, Renault R-Link multimedya sisteminin tüm ürün yelpazesinde geniş kapsamlı olarak sunulması ile araç içi bağlantı alanında üstünlüğü ele geçiriyor. Artık Yeni Clio Hatchback, Yeni Clio Sport Tourer, Yeni Clio R.S., ZOE, Captur ve Yeni Kangoo’da, markanın Cenevre’deki standında sunulan bütün modellerinde yer alıyor.

Renault’nun yeni stil özellikleri daha da görünür hale geliyor ve öncü MPV’nin crossover versiyonu olan Scénic Xmod ile birlikte yeni Renault Scénic serisi dahil Cenevre’de sergilenen bütün modellerde yer alıyor. Maceracı görünümü ve öne çıkan dinamik özellikleri ile kalabalıklardan uzaklaşmak için mükemmel bir araç.

Renault 115 yıldır motorsporlarının tutkulu bir destekçisi. Dört F1 ekibine motor desteği sunan ve 11 marka şampiyonluğu kazanmış olan Renault, yarış pistlerinde kazandığı teknolojik üstünlüğü Energy motorlarının gelişimine aktardı. Bu sınıf, Yeni Mégane, Yeni Scénic ve Yeni Grand Scénic olarak Nisan ayında satışa sunulacak olan yepyeni Energy TCe 130 benzinli motorun eklenmesiyle genişledi.
Yeni GT 120 EDC’nin tanıtılmasıyla Renault esnek performans modelleri olan R.S. ve GT sınıflarının getirdiği tutkuyu daha da genişletiyor.

Markanın çevreci yönünü genişleten Energy sınıfı motorlarının elektrik motorlu araç programının birleşimi sayesinde, Renault 120g CO2/km değerindeki emisyon eşiğinin altına inmeyi hedefliyor. İki yıl içinde dört elektrik motorlu aracın lansmanının ardından, 1998 yılından bu yana Avrupa’da Van üretimi konusunda lider olan Renault Yeni Kangoo Z.E.’yi tanıtıyor. Markanın Z.E. sınıfının öncüsü olan model aynı zamanda Avrupa’nın en çok satan kompakt elektrikli Van’ı ve en son versiyonu Ocak ayının sonunda tanıtılan Kangoo sınıfının yenilenmiş biçimi.

CAPTUR; RENAULT STİLİNE SAHİP BİR URBAN CROSSOVER

Şık ve pratik
“Renault Captur’Ün GENLERİ Konsept bir aracın bütün özelliklerini kapsıyor –bu konsept aracı renault’nun yaşam boyu tasarım STRATEJİSİNDE ‘explore’ temasının bir ifadesi olarak sunmaktan gurur duyuyorum. markanın ilk şehir crossover modeli olarak, Captur MPV, SUV ve aile hatchback’inİN bütün avantajlarını bir araya getiriyor. dengeli, akıcı hatları OTOMOBİLE güçlü bir enerji katıyor, YENİLİKÇİ stili ve pratik GÜNLÜK KULLANIMI ise iki kişi ya da bütün aile için dünyayı keşfetmek için adeta bir davet sunuyor.” Laurens van den Acker (RENAULT TASARIM DİREKTÖRÜ,)

İlk bakışta aşk için – gerçek hayatın pratikliği için tasarlandı
Renault Captur, iddialı olmayan bir görünüme sahip crossover yepyeni bir model. Kompakt boyutları (4.12m x 1.77m x 1.57m) ve geniş 16- ya da 17-inç tekerlekleri sayesinde, sportif görünüm ve macera ruhunu öne çıkarıyor ve yerden yüksekliği (200 mm) aracı bir üst segmentin crossover ve 4×4 modellerinin seviyesine taşıyor. Dinamik duruşu sayesinde Renault Captur gerçek boyutlarından daha da güçlü bir görünüme sahip.

Renault Captur’ün akıcı, dengeli biçimi iddialı bir kişiliği ortaya koyuyor. Dikey gelen ön camın ileri doğru çıkan konumu tasarımın dinamik çekiciliğini vurguluyor ve iki parçalı yatay arka farlar, kutu gibi bir görünümden uzaklaşıp daha geniş bir bagaj kapısı sunuyor. Kalite algısı, lastikler ile karoser arasındaki minimal boşluk ile göze çarpıyor. Aynı zamanda modern, orijinal ve pratik stil ayrıntıları Renault Captur’ün öncelikle tam anlamıyla kullanıcı dostu olarak dizayn edildiğini teyit ediyor. Örneğin, eşik koruma kalıpları şehir ve kırsal kesimdeki sürtmelere karşı koruma sağlarken her kapının tabanı araca binerken ayakkabıların ve giysilerin kirlenmesine engel olacak şekilde dizayn edildi.

İç mekan cömert boyutlara sahip. Renault Captur’ün dış görünümünün dinamizmini yansıtan iç hacmi parlak, renkli, uyumlu ve kişiselleştirilebiliyor. İlk iki ekipman düzeyi için açık ve koyu renk seçeneği mevcut ve ön koltukların arkasındaki ağ şeklindeki harita gözleri– aynı adlı konsept modelde bulunduğu gibi – hem sofistike hem de kullanışlı. Döşeme için seçilen dizaynlar geniş bir renk kombinasyonu ve kontrastına olanak tanıyor.

Herkesin kendi yaşam tarzına ve isteklerine göre uyarlayabilmesi için kişiselleştirme

Renault Captur ile aşağıdakileri belirlemek mümkün.
Çatı ve sütunlar ile karoserin geri kalan kısmı arasında bir kontrast yaratacak şekilde iki tonlu boya,
Tekerleklerin renkleri,
Kaporta, çatı ya da bagaj kapağı için dekor grafikleri ile birlikte direksiyon ve döşemeyi süslemek ve bunları dış görünümle koordine etmek için bir dizi tematik dekorasyon paketi,
Açık renk ya da siyah bir iç düzenleme,
Birkaç iç dekor renklerinden bazıları: klima, merkez konsol ve hoparlör çevresi ile birlikte çekmece tipi Easy Life torpido gözü gri, fildişi, krom, turuncu, mavi ya da yeşil. Döşeme de bu renkleri destekliyor,
Ilk iki ekipman seviyesi için dört adet sabit döşeme seçeneği, ek olarak ikinci ekipman için opsiyonel ve üçüncü ekipman düzeyi için standart Zip Collection sekiz fermuarlı koltuk örtüsü.

Çekici fiyatlara sahip ekipman paketleri müşterilerine, aracın koordinasyonlu iç ve dış alanlarında kişiye özel konfigürasyon yapma olanağı sunuyor.

Renault, crossover’ı herkesin kullanabileceği bir otomobile dönüştürüyor
“İçinde bulunduğumuz dönemin anlayışına uygun olarak sunduğu ulaşılabilir yenilikler sayesinde Renault, her zaman yaşamı kolaylaştıran otomobiller tasarladı. Gerçek bir crossover olarak, gerçek dünya için dizayn edilmiş olan Renault Captur bir kez daha bunu kanıtlıyor.” Benoît Bochard (A ve B Segmenti Program Direktörü)

Renault Captur’ün akıllı özellikleri günlük yaşamı kolaylaştırıyor
Renault Captur ender görülen ancak değerli iki yenilik sunuyor: Zip Collection çıkartılabilir koltuk örtüleri (versiyona bağlı olarak) ve torpidonun alışıldık yerinde geniş bir Easy Life çekmece. Renault Captur yenilikçi, pratik ve konfor özelliklerini B segmentinde çok daha geniş bir kitleye ulaştırıyor.

Pratik:
Easy Life: sürücü koltuğundan sürücünün de kullanabileceği ilk torpido gözü. 11 litreli hacme sahip olan Easy Life çekmecesi alışılagelmiş torpido gözlerinden daha çekici ve pratik bir çözüm sunuyor çünkü içini görmek ve eşyalara erişmek çok kolay.
Çıkarılabilir çoklu kullanıma uygun bagaj zemini aynı zamanda ters çevrilebiliyor. Zeminin bir tarafı halı kaplı diğer tarafı ise plastik.
Geniş bagajın taşıma kapasitesi 377 ila 455 litre arasında.
İki ön koltuk arasında çıkarılabilir olan 1.6-litrelik bir hazne bulunuyor.
Ön panelin üst kısmında kapaklı bir geniş saklama gözü yer alıyor.
Ön kapılardaki gözler 1.5 litrelik su şişelerini alacak genişlikte.
Bagaj paspasının altında, lastik şişirme kitinin her iki yanında iki adet kullanışlı saklama gözü bulunuyor.
Arka koltuk sırası öne ve arkaya doğru 160mm hareket edebiliyor.

Kullanımı kolay:
Zip Collection koltuk kılıfları elde veya çamaşır makinesinde yıkamak için kolaylıkla çıkarılabiliyor. Artık lekelerden kurtulmak için araç içinde çaba sarf etmeye gerek yok; aracınızın iç mekanı aracınızı satarken artık yepyeni görünecek.
Ters çevrilebilir çoklu kullanımlı bagaj zemininin plastik tarafı süngerle kolaylıkla temizlenebiliyor; ayrıca bagaj duvarları ve ön koltuk arkalıkları kirli yükleri rahatça taşıyabilecek nitelikte.

Zekice ve rahat:
Anahtarsız giriş ve çalıştırma tüm seride standart olarak sunuluyor; Renault kart sistemi ikinci ekipman düzeyinden itibaren sunuluyor,
Yüksekliği ayarlanabilir sürücü koltuğu sürücüye en iyi oturma pozisyonunu sunabilmek amacıyla 70mm’lik hareket imkanına sahip,
Otoyol modu sinyalleri: tek bir dokunuşla üç kez yanıp sönen sinyaller,
Tüm seride Yokuşta Kalkış Desteği,
Arka park sensörleri (sesli sinyal) ve geri görüş kamerası; bunlar MEDIA NAV veya R-Link paketlerinin bir parçası olarak sunuluyor,
Viraj farları: en uygun sis farının otomatik biçimde devreye girmesiyle viraj içini aydınlatıyor ve sürücüye daha geniş bir görüş açısı sunuyor,
Easy Life çekmecesi üzerinde yer alan karşılama aydınlatması ve iç mekan aydınlatması; ikinci ekipman düzeyinden itibaren sunuluyor,

Renault Captur – araç içindeki deneyimi daha da lüks hale getiriyor
Renault Captur’ün tüm versiyonlarında daha büyük sınıflara ait olabilecek nitelikte ekipman özellikleri standart:

Öne ve arkaya doğru 160mm hareket edebilen arka koltuk sırası,
Geniş Easy Life çekmecesi,
Ters çevrilebilir, çoklu pozisyonlu bagaj zemini,
Anahtar kartı, değişken oranlı hidrolik direksiyon,
Isıtmalı, elektrik ayarlı kapı aynaları,
Önde ve arkada elektrikli camlar,
Yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon simidi,
Yokuşta Kalkış Desteği,
ABS, acil durum fren desteği ve ESC,
bluetooth® audio ve telefon bağlantısı,
USB port ve jak soketi,
Seyir kumandalı hız sınırlayıcı,
Otoyol modu sinyaller,
Eliptik far üniteleri,
Düşük yuvarlanma dirençli lastikler,
Turbo şarjlı motorlar, vs.

Renault Captur, TCe 120 motorla birlikte kullanılan EDC çift kavramalı vites kutusu ile ön plana çıkıyor; bu şekilde otomatik vites kutusu konforunu düz vites kutusunun ekonomisi ile bir araya getiriyor.

Ailenin tüm fertlerine çekici gelecek olan Renault Captur, Renault R-Link veya Media Nav sistemleri arasında yapılacak olan bir seçimle en iyi multimedya çözümlerini ve yüksek kaliteli audio ekipmanları sunuyor. Renault Captur’ün bütün versiyonlarında standart olarak büyük çaplı (165mm) hoparlörler ve eğer R-Link seçilmişse dört adet woofer ve iki adet tweeter bulunuyor. Renault Captur’de yer alan bütün audio sistemleri direksiyon simidinden kontrol edilebiliyor artı ön yüzün her iki yanında ya da konsolun başka bir yerinde bulunan USB ve jak soketleri içeriyor. Söz konusu sistemlerin Bluetooth ® teknolojisi Renault kart sistemine, telefon kullanımına ve taşınabilir cihazlardaki müziklerin dinlemesine olanak tanıyor; üstelik her hangi bir kabloya ihtiyaç duymaksızın. R-Plug&Radio sistemleri ise MP3-uyumlu CD çalar ile donatıldı.

Renault Captur: sınıfının yakıt açısından en verimli şehiriçi crossover’ı

Yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları segmentinin en iyileri arasında
Renault Captur, Energy motorları sayesinde yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları açısından sınıfının lideri olmayı hedefliyor; üstelik sürüş keyfinden ödün vermeksizin.

Benzinli motorlar
Energy TCe 90: 113g CO2/km (4.9 litre/100km1)
TCe 120 EDC: 125g CO2/km1 (5.4 litre/100km1)
Dizel motorlar
Energy dCi 90: 95g CO2/km1 (3.7 litre/100km1)
dCi 90 EDC hedefi: 104g CO2/km (4.1 litre/100km3). İleri bir tarihte sunulacak.

Hatchback kadar hafif bir crossover
Renault Captur, yakıt tüketimini daha da azaltmak için en yeni ağırlık azaltma, aerodinamik ve lastik araştırmalarından istifade etti. Aracın ağırlığı, daha geniş olması ve ekstra konfor ve güvenlik ekipmanlarına sahip olmasına rağmen Clio III ile aynı. Soğutma gereksinimi azaldığında, tamponun arkasındaki elektrikli flaplar otomatik olarak hava emişini kesiyor; böylece aerodinamik verimlilikten tam anlamıyla faydalanılıyor (versiyona ve pazara bağlı olarak). Bu arada, motor bölmesi içerisindeki kanallar sayesinde hava akışı yönlendiriliyor ve bu şekilde aerodinamik performans artırılıyor. Ayrıca, çok düşük dirence sahip lastikler sayesinde yakıt tüketimi yüzde üçe kadar azaltılıyor.

Geri dönüşümlü malzeme kullanımında da önde
Geri dönüşümlü malzemeler, Renault Captur’ün üretiminde kullanılan plastiklerin yüzde 16’sına karşılık geliyor (ağırlık bakımından). Bu, Renault için bir ilk ve otomobil endüstrisindeki en iyi değerlerden biri.

Titizlikle tasarlandı ve dayanıklılık için üretildi
Kendini kanıtlamış B platformuna sahip
Renault, araç mimarisindeki uzmanlığı sayesinde konu cesur yeni konseptler olunca daima öncüler arasında yer almıştır. Dıştan bakıldığında kompakt, içine girildiğinde ise geniş ve çok yönlü olan Renault Captur bir kez daha mevcut segmentler arasındaki duvarları yıkıyor. Konforu, genişliği, kullanım rahatlığı ve güvenilirliği ile iyi bilinen kendini kanıtlamış B platformu üzerine inşa edilen Captur, daha geniş tekerlek izi ve daha uzun dingil mesafesi ile Yeni Clio ile aynı yürüyen aksamları kullanıyor.

Valladolid tesisindeki üretim uzmanlığı
İspanya’nın Valladolid şehrindeki tesis Captur’ün temsil ettiği üretim aşamalarını çift tonlu boya çalışmalarını daha geniş kitlelere ulaştırarak daha da geliştirdi. Bu boya tipinin çok talep göreceği tahmin edildiğinden, tesiste daha hızlı ve etkili maskeleme çözümleri geliştirildi.

Güven verici: tüm modeller Yokuşta Kalkış Desteği ve Yuvarlanma Hareketine Müdahale Sistemi ile donatıldı
Renault Captur aktif ve pasif güvenlik açısından en yüksek standartları yakaladı:

Yetişkin güvenliği: güçlendirilmiş yapı, yüksek performanslı ön hava yastıkları, kafa/göğüs yan hava yastıkları, darbe belirleme basıncı sensörleri, ön gergili ve yük sınırlayıcılı ön emniyet kemerleri, sarsılma önleyici koltuk başlıkları, arka dış koltuklar için yük sınırlayıcı fonksiyonu ve ön koltuklarda emniyet kemeri altına dalmayı engelleten tasarım.
Çocuk güvenliği: Ön yolcu koltuğu ve arka dış koltuklar için Isofix çocuk koltuğu sabitleme noktaları, üç noktalı emniyet kemeri ve çocuk koltukları için üç tipte onaylı emniyet kemeri pozisyonu.
Yaya güvenliği: özellikle bacak, kalça ve baş bölgelerinde yaya yaralanmalarını en aza indirecek tasarım.

Renault Captur’ün sahip olduğu dinamikler markanın uzmanlığını ve yüksek standartlarını yansıtıyor. Aracın yol tutuşu sürücüye güven verirken, iyi tepkili kullanımı ve sürüş konforu sınıfının en iyilerin arasında yer alıyor.

Renault Captur’ün bütün versiyonları sürücüye daha fazla güven vermesi bakımından aşağıdakilerle donatılıyor:
Yuvarlanma Hareketine Müdahale Sistemli ESC. Söz konusu sistem, gövde yuvarlanma açısı tehditkar bir duruma ulaştığında araca müdahale eder. Tekerlekleri tekli olarak frenlemek için ESC kontrol ünitesinden istifade eder.
Yokuşta Kalkış Desteği, araç geçici olarak durdurulup tekrar harekete geçtiğinde geri kaymayı engeller.
ABS ve acil durum fren desteği artı en son nesil ESC çekiş kontrolü toplam yedi sensörle birlikte sunuluyor.

RENAULT SCÉNIC XMOD; SCÉNIC SERİSİNİN EN YENİ ÜYESİ

Scénic Xmod, crossover tarzında pazarın lider MPV’si …
Akıcı hatlara ve iddialı bir görünüme sahip olan Scénic Xmod, Renault’nun yeni tasarım kimliğini crossover stilinde sunuyor. Scénic Xmod farkını stili ile ortaya koyuyor; öte yandan 1996 yılından beri Avrupalı MPV’lerin mihenk taşı olan Renault Scénic’in genetik görünümünü taşımaya devam ediyor.

Seyahat etme isteği uyandıran çizgiler
Sportif ve zarif özellikler taşıyan Scénic Xmod bir crosover’ın niteliklerini MPV dünyasının rafine edilmiş unsurlarıyla bir araya getiriyor. Araç artırılmış zemin yüksekliği, özel ön ve arka tamponlar, marşpiye koruyucular ve krom tavan çıtalarıyla (ekipman düzeyine bağlı olarak) ilhamını crossover’ladan alan bir tasarım sunuyor.

Sürüş zevki yaşatan iç mekân
Scénic Xmod’un kabini sabit bir orta konsol ve kokpit benzeri sürüş pozisyonu ile yeniden şekillendirildi. Aracın konsolunda Extended Grip sistemine ait döner kumanda ile birlikte Renault R-Link’in çok yönlü joystick’i (lansmandan hemen sonra sunulacak) yer alıyor. Her ikisi de kolay erişilebilir nitelikte.

Aracın ön panelinde TFT (İnce Film Transistörü) dijital gösterge ve bağlantılı dokunmatik multimedya sistemi Renault R-Link yer alıyor ve hareket halinde ihtiyaç duyulan tüm bilgilere basit ve etkin bir şekilde ulaşılmasını sağlıyor. Renault R-Link kısa süre içinde Yeni Scénic ve Grand Scénic’te de sunulacak.

Scénic Xmod’un Privilège versiyonu (veya pazara bağlı olarak Bose® versiyonu) sportif ve göz alıcı tasarıma sahip bir direksiyon simidi ile donatıldı. Bununla birlikte alüminyum kaplamalı pedallar ve vites kolu topuzu, buna ek olarak yeni parlak koyu kömür rengindeki iç detaylar da bu göz alıcılığı tamamlıyor. Görünür dikişler ve özel yeni döşemeler koltukları daha da davetkar hale getiriyor.

Scénic’in DNA’si: kabin genişliği ve seyahat konforu
Scénic Xmod, Scénic’i MPV segmentinin mihenk taşı haline getiren kilit özelliklerin hepsini bünyesinde barındırıyor: kabin genişliği ve optimum konfor için modüler koltuk düzeni. Aracın 555-litrelik bagajı sınıfının en büyüklerinden biri. Bununla birlikte en az 71 litrelik ilave saklama alanları kabin çevresine akıllıca dağıtılmış durumda. Scénic Xmod yalın, etkili ve hızlı modülerlik sunuyor: koltuklar birbirinden bağımsız, katlanır ve daha fazla konfigürasyon için yerlerinden çıkarılabilir.

Her şeyin üstesinden gelin, üstelik kontrolü kaybetmeden
Scénic Xmod, Renault serisinin yeni Extended Grip sistemini içeren ilk otomobili.

Söz konusu son derece ileri çekiş kontrol sistemi zorlu sürüş koşullarında (kar, çamur, kum, vs.) aracın yolu güvenle kavramasını sağlıyor. Orta konsolda yer alan döner kumanda sürücünün şu üç modan bir tanesini seçmesine imkan tanıyor: ‘Yol’, “Kaygan Zemin’ veya ‘Uzman’. Varsayılan
‘Yol’ modu tüm sert yol yüzeylerine uygundur (kuru, ıslak veya buzlu) ve geleneksel çekiş kontrol ayarlarını sunar. Başka bir mod seçildikten sonra 40 km’yi aşan hızlarda yeniden devreye girer.

‘Kaygan Zemin’ modunda ise Extended Grip sistemi devreye girer ve tahrik tekerleklerinin kumandasını sürücüden devralır. Söz konusu mod, önde daha fazla tekerlek dönüşünü mümkün kılmak amacıyla motor torkunu ve fren kuvveti dağılımını otomatik biçimde modifiye eder. Böylelikle M+S (Çamur ve Kar) lastiklerinin yüzey çamurunu veya kumunu artırılmış tutuş ve çekiş için daha iyi temizlenmesini sağlar.

‘Uzman’ modunda ise Extended Grip sistemi frenleme sistemini kontrol altına alır. Fakat aracın hızlanmasını ayarlamak için motor torkunu tamamen sürücünün kontrolüne bırakır.

Extended Grip sistemi çamur veya kumun daha iyi temizlenmesi için özel bileşenli Çamur ve Kar lastikleriyle birlikte kullanılmalıdır.

Yeni Scénic ve Yeni Grand Scénic
Renault Scénic ve Grand Scénic araçları Renault’nun yeni tasarım kimliğini yansıtacak şekilde yeniden tasarlandı.

Avrupa’nın en çok satan MPV’si şimdi daha da etkileyici
Yeni Scénic ve Grand Scénic Renault’nun yeni ön tasarımını daha iddialı bir ön ızgara ve parlak siyah zeminde yükselen Renault logosuyla yansıtıyor. Kullanılan malzemeler, araca karakter katan ve daha dinamik bir duruş kazandıran etkileyici ve statü yükseltici bir his uyandırıyor.

Scénic serisi için Energy gücü
Tıpkı Scénic Xmod’da olduğu gibi Yeni Scénic ve Grand Scénic Mayıs 2011 ile Mayıs 2012 tarihleri arasında yenilenen üç Energy motorlarından biri ile sipariş edilebilir. Listede yepyeni benzinli Energy TCe 130 da yer alıyor.

En yeni Energy motorları aynı temel ilkelerden istifade ediyor: son derece azaltılmış yakıt tüketimi, CO2 emisyonları ve işletim maliyetleri ile birlikte maksimum sürüş zevki ve yüksek kalite.

Renault’nun motorlar konusundaki uzmanlığının bir ürünü olan Energy TCe 130 motoru, Renault’nun benzinli motorlar yelpazesine en son katılan bir motor. Söz konusu pürüzsüz ve bir o kadar da iyi tepkili motor, eşsiz sürüş keyfini düşük devirlerde bile yüksek performans ile bir araya getiriyor. Sessiz çalışan bu motor, çok hızlı Stop&Start sistemini (Energy motorları bölümüne bakınız) içeriyor. Renault’nun Energy teknolojisi, önceki TCe 130ile kıyaslandığında yüzde 15 yakıt tasarrufu sağlıyor (1 litre/100km’den daha fazla).

Markalaşmış Mégane kalitesi
Güvenirlik, tasarım aşamasından ortaya çıkan ürüne kadar Renault’nun daima odak noktalarından biridir. Yeni Scénic ve Grand Scénic Douai, Fransa’da üretiliyor.

Versiyona bağlı olarak, Scénic Xmod, Yeni Scénic ve Yeni Grand Scénic’in başka bir kalite markası ise Bose® Energy Efficient Series audio sistemidir. Söz konusu sistem, kişiye özel ses ve sınıfının lideri akustik performans sunuyor. Bu sisteme sekiz hoparlör, bir adet dijital amplifikatör ve ön yolcu koltuğunun altında bas kutusu dahildir.

R-LINK – İNTERNETE BAĞLI DÜNYAYI ARAÇ İÇİNE TAŞIYOR

Renault R-Link satışa sunuldu ve hızla Renault araçlarında yaygın bir özellik haline dönüşüyor
Otomotiv sektöründeki yenilikleri daha geniş bir hedef kitlesine ulaştırma amacına uygun olarak Renault, geniş kitleler için internete bağlı sürüş keyfini uygun fiyata sunma aşamasında. 2012 yılında tanıtılan, internete bağlı entegre Renault R-Link multimedya tablet artık Yeni Clio Hatchback, Yeni Clio Sport Tourer ve Yeni Clio R.S., ZOE ve Yeni Kangoo ile birlikte markanın yeni crossover modeli Captur’de de yer alıyor. Model ve pazara bağlı olarak, ya standart bir ekipman olarak ya da 590€’dan başlayan fiyatlarla opsiyonel olarak sunuluyor.

R-Link Renault’nun diğer modellerinde de aşama aşama sunulmaya başlayacak ve Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Scénic Xmod, Yeni Scénic, Yeni Grand Scénic ve Yeni Kangoo Z.E. bu sistemi sunacak.

Renault R-Link kullanıcılarına, uygulamaların tanıtım niteliğinde seçimi konusunda, sistemin internete bağlı hizmetlerine (piyasaya bağlı olarak) altı aylık ücretsiz erişim ve ile TomTom® LIVE ve Coyote Series’in sunduğu internete bağlı hizmetlere üç aylık deneme erişimi ile yardımcı oluyor.

İnternet ve otomobil dünyası arasında bir bağlantı
R-Link tablet ile Renault otomotiv multimedya dünyasında liderliği ele geçirdi. İnternete bağlanma özelliği sayesinde, markanın göğüs içi multimedya sistemi internete bağlılık ve otomobil dünyası arasında bir köprü oluşturuyor. Sürücüler için özel olarak geliştirilmiş birçok yeni hizmet ve uygulamayı sunuyor, bunun sonucu olarak da sürücünün yaşam kalitesi artıyor. Renault R-Link’in kullanıcı dostu işlevleri yeni teknolojileri ilgi duyanlara da cazip gelecek.

İhtiyaç duyulduğunda kullanılan güvenli bilgi erişimi
Otomobil içinde yolculuk yaparken çok sayıda taşınabilir cihaz ya da telefon taşımak yerine, Renault R-Link, navigasyon ve telefondan radyo,Bluetooth® bağlantısı ve audio tarama ve taşınabilir müzik çalarlar için bağlantıya ve bir dizi araçla ilgili hizmetlere, artı sistemden doğrudan indirilebilen kapsamlı bir uygulama kataloguna kadar kapsamlı multimedya işlevlerini tek bir sistemde sunuyor. Bu işlevler yalın, yedi-inç (18cm) dokunmatik ekran ile kontrol ediliyor.

R-Link’in Ana Sayfası, pazarda ilk olarak sunulan, sürücüye aynı anda ihtiyaç duyduğu bütün bilgileri göstermek için kişiye özel olarak sunulabilir. Bu sayfalar sisteme her girildiğinde otomatik olarak açılır.
Bu arada, navigasyon ve multimedya sistemleri, telefon kullanımı, araçla ilgili hizmetler, uygulamalar ve sistem ayarları olmak üzere altı ikonlu ana menü farklı işlevlere doğrudan erişim sunuyor.

Renault R-Link bütün temel işlevleri tamamen güvenli kullanıma uygun olarak oluşturulmuştur; sürücülerin gözlerini yoldan ayırmalarını gerektirmez. Sistem ses komutasıyla ya da ekrana dokunarak çalıştırılabilir.
Bütün işlevler ekrana dokunarak çalıştırılabilir, audio ve telefon işlevleri de direksiyona monte edilmiş ve tek tuşla uzaktan kontrol edilebilen sistem kullanılarak ayarlanabilir.
Ses komuta işlevi sayesinde (dokuz dilde sunuluyor1), kullanıcılar, “ara” (bir numaradan ya da telefon rehberindeki bir telefon numarasından sonra), “git” (bir varış noktasından sonra), “uygulamalarımı göster” ya da “e-mail” gibi bazı işlevleri kolaylıkla çalıştırabilirler.

1 Fransızca, İngilizce, Almanca, Portekizce (sadece Portekiz’de), Hollandaca, İtalyanca, Rusça ve Türkçe

Bu arada, Text To Speech (TTS) işlevi bazı uygulamalardan mesajların veya RSS beslemelerin araç hareket halindeyken otomatik olarak sesli okunmasını sağlar.

Ancak bazı uygulamalar ve işlevler Sudoku oyunu, R-Link Tweet, E-rehber, vb ancak araç park halindeyken kullanılabilir.

Renault R-Link’in Avantajlarını Keşfedin
Renault, R-Link kullanıcılarını, sistemin özellikleri ile tanışma avantajları sunuyor:
TomTom® LIVE2 ve Coyote Series3, ile sunulan internet bağlantılı hizmetlere üç aylık ücretsiz erişim
Altı ay boyunca ücretsiz olarak kullanabilecekleri önceden kurulmuş dört uygulama (E-Mail, R-Link Tweet, Hava Durumu ve Renault Yardım),
Sistemin lansmanında sunulan 50’den fazla uygulamayı altı ay boyunca indirmek için R-Link Mağazasına erişim (pazara bağlı olarak).

Üç ay ücretsiz deneme süresinde sunulan hizmetler

TomTom®LIVE²
HD Traffic®: piyasadaki en iyi gerçek zamanlı trafik bilgi hizmeti kullanıcıların gecikme yaşamamasını, yakıt tasarrufu yapmasını ve tahmini varış zamanına ulaşmalarını sağlıyor.
Tehlike uyarıları: gerçek zamanlı yol güvenlik uyarıları.
TomTom Places: en kapsamlı gerçek zamanlı ilgi çeken noktalar veritabanı.
Hava Durumu: beş günlük hava tahmini

Mobil ya da sabit hız kameralarının saptanması (sadece Belçika, İspanya, İtalya, Lüksemburg, Hollanda ve Birleşik Krallık),

2 Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, İspanya, Finlandiya, Fransa’da Büyükşehirlerde (tehlike uyarıları dışında), İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Norveç, Hollanda, Polonya, Portekiz, Birleşik Krallık, Çek Cumhuriyeti, İsveç ve İsviçre (tehlike uyarıları dışında) sunuluyor.

3 Belçika, İspanya, Fransa’da Büyükşehirlerde, İtalya, Lüksemburg, Hollanda ve Birleşik Krallık sunuluyor.

Risk bölgeleri veya geçici tehlikeler (yasalara uygun olarak sadece Fransa’da büyükşehirlerde),
Trafik olayları (kazalar, trafik sıkışıklığı, beklenmedik durumlar, vb.)

Coyote Series® aracın kullanıldığı ülkedeki yasalara otomatik olarak uygun olarak sunuluyor. Renault kullanımı olabildiğince yalın ve keyifli hale getirmek için gerekli özeni gösterdi. Uyarılar sürekli olarak arka planda gösteriliyor ve sesli uyarılar da sistematik olarak diğer Renault R-Link işlevleri (bir başka uygulama, navigasyon sistemi, vb.) karşısında ön plana çıkıyor.

Altı aylık deneme sürecinde ücretsiz olarak kullanılabilecek olan önceden kurulmuş dört uygulama:

E-mail
Renault R-Link ile otomobil içinden emailleri okumak ve yanıtlamak mümkün. Güvenlik gerekçesiyle, bu yalın ve etkin uygulama otomatik olarak aracın park halinde mi yoksa hareket halinde mi olduğunu dikkate alıyor.

Park halindeyken:
Okunmuş ve okunmamış emailleri görüntülemek,
email okumak, silmek ve göndermek,
Ekli görüntü ya da dosyaları kontrol etmek (içeriğe e-mail uygulamasından erişilemez),
Gönderilen e-mailleri kontrol etmek,
Gelen emailleri yanıtlamak ya da iletmek,
Yeni e-mail duyurularının sıklığını ayarlamak.
Hareket halindeyken:
TTS (Text To Speech) işlevi ile, e-mail mesajları, gönderenin ismi, gönderme tarihi ve konusu ile birlikte sesli olarak okunabilir.
(Konuşma sentezinin sunulduğu diller: İngilizce, Almanca, Hollandaca, Yunanca, Türkçe, Danca, Fransızca, İsveççe, Rusça, Portekizce, İspanyolca, İtalyanca, Fince, Macarca, Lehçe, Brezilya Portekizcesi, Slovakça, Çekçe).
R-Link Tweet
Güvenlik gerekçesiyle, bu uygulama sadece araç park halindeyken kullanılabilir. Bir Twitter® hesabına, arkadaşlardan gelen tweetleri okumak ya da yorum göndermek için ve kişisel profil bilgilerine, takipçi listesine ve takip edilen hesaplara ulaşmak için araçtan erişimi sağlar.

Hava durumu: R-Link, Avrupa’da aracın bulunduğu bölgedeki üç günlük hava durumuna erişim sunar.

Renault Yardım : Bu uygulama sürücülere, nerede olurlarsa olsunlar, doğrudan numarayı çevirerek Renault Yardım ile iletişim kurmalarını sağlar. Müdahaleyi kolaylaştırmak için, uygulama aracın kimlik numarası ve mevcut konumundaki GPS koordinatlarını görüntüler.

Renault R-Link Mağazası: otomobil uygulamaları için bir numaralı mağaza olmaya yönelik bütün özelliklere sahip
R-Link Mağazası ile Renault, markanın desteklemeye karar verdiği ilk ürün yelpazesinin yaratıcılığından ve benzersiz, sürekli olarak yenilenen uygulamalar ve hizmetler sunmak için uzun süredir birlikte çalıştığı tedarikçilerin ürünlerinden yararlanıyor. Lansman anında sunulan yaklaşık 50 uygulama ile Renault R-Link Mağazası otomobil uygulamalarında öncü bir mağaza olmak için gerekli bütün özelliklere sahip. Bu uygulamalar arasında genel ve özel ilgili alanı bazlı bilgiler (gezi, spor, kadının dünyası, kültür, vb) otomobil ile ilgili işlevler (Renault Yardım, interaktif araç kullanıcı rehberleri) ve yakıt fiyatları, topluluk bazlı uygulamalar, e-mail ve sosyal ağlar yer alıyor. Bu arada, R-Link Mağazasının katalogunun kapsamı hızla genişleyecek…

Seçili uygulamalara genel bakış
Genel veya özel ilgi alanı haberleri metin veya sesli formda (TTS okuma): hava tahminleri, EuroYenis, Foot Mercato futbol haberleri.

Kültür
Balumpa (sadece Fransa’da): Birkaç saat içinde yakın çevrede gerçekleştirilecek olan etkinliklerle ilgili bilgi sunar (konserler, gösteriler, oyunlar, sergiler, vs.). Etkinlik alanına yönlendirilmek için sadece ‘Y Aller’ üzerine tıklayın.

Araçla ilgili hizmetler
E-rehberler: interaktif araç el kitapları ve servis kayıt defterleri,
R-Sound Effect: belirli modellere önceden takılmıştır (aşağıdaki kenar çubuğuna bakınız).

Ruh halinize uygun bir motor sesi seçin
Yeni Clio ve Captur’da yer alan R-Link ile söz konusu uygulama sayesinde araç hoparlöründen pek çok ikonik motor sesi kabin içine yayılır. R-Sound Effect tarafından yayılan ses aracın hızınıa ve hızlanma koşullarına göre değişir. Renault Sport yarış arabasından gürleyen V6’ya kadar altı farklı motor sesi arasından seçim yapılabilir. Bu son derece eğlenceli uygulama fiili motor hızını, gaz pedalı konumunu ve seyir hızını hesaba katmak ve gerçekçi bir şekilde ilgili motor seslerini üretmek amacıyla bir algoritma kullanmaktadır.

Pratik:
Yakıt fiyatları: söz konusu uygulama motorlu araç sahiplerinin en yakın 10 servis istasyonundaki yakıt fiyatlarını karşılaştırmasına imkân tanıyor. Farklı fiyat seviyelerini göstermek için bir renk kodu kullanılıyor. Ekranda aynı zamanda dört gün öncesine kadar duyurulan fiyatlar da etiketleniyor. Kullanıcı bir servis istasyonunu seçerek (araç park halindeyken) yakıt fiyatlarını, açılış saatlerini ve değişik hizmetlerin sunulup sunulmadığını karşılaştırabilir ve servis istasyonu ile ilgili adresi ve tarifi bulabilir. Seçilen servis istasyonuna navigasyon sistemi yardımıyla gitmek için tek bir ‘tık’ yeterlidir.

Sarı Sayfalar: Sarı Sayfalar, Beyaz Sayfalar ve Quidonc tarafından sunulan bütün hizmetler artık aracınızda. Küresel konumlama sayesinde yakınlardaki restoranları, barları, çiçekçiler, vs. bulmak artık çok kolay. Sistem sonuçları gösteren bir harita görüntüler ve kullanıcı istediği yere navigasyon sistemi yardımıyla gider.

Eğlence
Tourism Radio aracın yakın çevresinde bulunan anıtlar hakkında sesli bilgi sunar. R-Link sistemi de uygulamada yer alan sesli yorum sayesinde belirli bir yerin ‘rehber eşliğinde’ gezilmesine imkan sunar,

ELLE Astro: sürücüler, aileleri veya arkadaşları için günlük burç yorumları. TTS işlevi sayesinde metin halinde görüntülenebilir veya sesli olarak inlenebilir..

Sudoku ve diğer seyahat oyunları.

Çevreye daha fazla saygı için Renault R-Link
Renault R-Link, yapılan yolculukların çevre üzerinde daha az etkili olması için bir dizi akıllı sürücü yardım unsurları sunuyor.

Driving eco² fonksiyonları sayesinde ekonomik ve çevreye duyarlı yolculuklar
R-Link’in Driving eco² fonksiyonu sürücülerin içten yanmalı motorlarda yakıttan tasarruf etmelerine ve CO2 emisyonlarını azaltmalarına yardımcı olmaktadır veya elektrikli otomobillerde ilave menzilden istifade etmelerini sağlamaktadır.
“Trip Report” sürücünün eko sürüş tekniğini değerlendirir,
“Eco-coaching” fonksiyonu sürücüye sürüş tekniğini geliştirebilmesi için ipuçları verir,
“My preferred Trips” farklı seyahatleri karşılaştırarak sürücünün sürüş tarzını geliştirmesini sağlar.

Seyahat programlarını optimize etmek ve seyahat sürelerini düşürmek için bağlantılı hizmetler
Bağlantılı hizmetler seyahat sürelerini azaltmak maksadıyla sürücüye gerçek zamanlı trafik bilgilerini sunar.
TomTom® LIVE hizmetleri sürücünün rotasını optimize etmesine yardımcı olur.
Coyote Series tarafından sunulan sürücü desteği trafik sıkışıklıklarının ve ağır akan trafiğin dikkate alınması sağlar.

R-Link, elektrik motorlu araç kullanımını optimize eder
R-Link, elektrik motorlu bir araca takıldığında sürücünün rotasını, menzilini ve kalan pil şarjını optimize edebilmesi amacıyla kapsamlı bilgiler sunabilir.
TomTom® Z.E. LIVE navigasyon sistemi kalan menzilinin bir işlevi olarak aracın daha ne kadar gidebileceğini grafik görüntü şeklinde sunar. Bir varış noktası girildiğinde sürücüye aracın yeterli menzile sahip olup olmadığını belirtir. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse, sürücüyü yakınlardaki bir şarj istasyonuna yönlendirir. Ayrıca enerji (Eko Rota) açısından en ekonomik rotayı bildirir veya TomTom® tarafından sunulan yakın çevredeki istasyonları harita üzerinde gösterir (aracın mevcut konumuna veya varış noktasındaki yerler).

Otomobilin elektronik kontrol üniteleri ile bağlantısı sayesinde sürücü enerji tüketimi geçmişini ve aynı zamanda pil ile motor, iklim kontrol sistemi, kalorifer, vs. arasındaki akışı gerçek zamanlı olarak görebilmekte.

My Z.E. Connect servis paketi sayesinde (ZOE’de standart ekipman) sürücüler her nerede olurlarsa olsunlar bilgisayarlarını veya akıllı telefonlarını kullanarak seyahatleri hakkında bilgi alabilirler: kalan pil şarjı, kalan tahmini menzil, şarj durumu, pil tam şarj edilmeden önce kalan süre, belirli bir yerdeki şarj istasyonlarının yeri, vs.

Sürücülerin My Z.E. Inter@ctive (versiyona bağlı olarak ZOE’de standart veya opsiyonel ekipman) özelliğinden istifade etmeleri halinde pil şarj olurken araçlarıyla uzaktan etkileşime girebilirler ve kabinin önceden ısıtılmasını veya soğutulmasını sağlayabilirler, elektrik ücretleri veya gerekli elektriğin üretimi esnasında ortaya çıkan CO2 emisyonları ile bağlantılı olarak pil şarjını başlatabilir veya haftalık şarj programı yapabilirler.

MOTOR SPORLARININ ATEŞLEDİĞİ BİR TUTKU
Renault Grubu’nun motorsporları tutkusu 115 yıldır devam eden itici bir güç. Şirketin kurucusu Louis Renault’nun Paris’teki dik Rue Lepic’e 1898 yılında voiturette’i ile tırmanışından beri marka, Formula 1’de sürekli başarıdan başarıya koşuyor. Renault, motorsporlarında hep başarı elde etti. Günümüzde, heyecan verici, iyi bilinen yüksek performanslı ve endüstriden pek çok dalda ödül kazanan R.S. ve GT modelleri sayesinde bu tutku devam ediyor.

Yeni Clio GT 120 EDC, Renault’nun performans otomobilleri ailesini tamamlıyor
Yeni Renault Clio GT 120 EDC’nin Sport Tourer ve hatchback versiyonlarının ortaya çıkması konforlu ve dinamik olan Yeni Clio serisi için iki kat heyecan verici. Bu araçların çok yönlülüğü, performansı ve yakıt verimliliği sayesinde Renault Sport bu klasmanda yeni standartlar belirliyor.”
Christophe Besseau (Proje ve Ürün Programı Direktörü, Renault Sport Technologies)

Performans, statü ve çok yönlülük
Yeni Renault Clio GT 120 EDC’nin Sport Tourer ve hatchback versiyonları, ön ızgaraları, ön ve arka tamponları, spesifik spoylerleri, marşpiyeleri, 17 inçlik jantları, ofset LED gündüz farları, kromlu çift egzozları ve he önde hem de arkada yer alan GT arması ile Renault Sport’u hemen fark edilir hale getiren unsurlarla çok yönlü ve “ateşli” modeller. Yeni Clio GT 120 EDC ayı zamanda opsiyonel olan Malta Mavisi rengi ile de sipariş edilebiliyor.

Aracın kabini, ağırlıklı olarak kullanılan gri döşeme ve hem krom hem de parlak siyah detaylar sayesinde zarif ve sportif bir görünüme sahip direksiyon simidi, ilave yan destekli spor koltuklar (deri döşeme opsiyonel), alüminyum pedallar, direksiyon simidi üzerinde yer alan vites değiştirme kumandaları ve kendine özgü göstergeler söz konusu saf kanının tam bir yüksek performanslı Clio olduğuna işaret ediyor.

Daha fazla eğlence için teknoloji ile dolduruldu
Konu yüksek düzeyde sürüş zevki sunmak olduğunda, Yeni Clio GT 120 EDC ekranlı navigasyon sistemi (R-Link), Renault kart sistemi, Bluetooth® ve USB bağlantılı radyosu, geri görüş kamerası, sürücü yardımları, otomatik iklim kumandası, vs. sayesinde hiç kimseyi hayal kırıklığına uğratmıyor.
A la carte sürüş keyfi
R.S. Drive: ‘R.S. Drive’ “tuşuna basarak vites değiştirme programı ile birlikte hidrolik direksiyon ve hızlanma tepkisi modifiye edilebilir. İki yeni modun sunulması (‘Normal’ ve ‘Sport’) sayesinde Yeni Clio GT 120 EDC’nin çok yönlü karakteri bir kez daha ortaya çıkıyor.

R.S. Monitor 2.0: Şimdi daha da çekici ve teknik olarak ileri olan R.S. Monitor 2.0 pazarın en kapsamlı seri üretim araç üstü telemetri sistemi olarak ön plana çıkıyor. R-Link multimedya sistemi ile bir araya geldiğinde Yeni Clio GT 120 EDC’ye kıskanılacak bir özellik elde ediyor.

Şaşırtıcı performans ile birlikte orta halli yakıt tüketimi için küçültülmüş yeni turbo şarjlı motor ve EDC vites kutusu
Yeni Renault Clio R.S. 200 EDC ve 120 GT EDC turbo şarjlı küçültülmüş benzinli motor, EDC çift kavramalı altı vitesli multi modlu vites kutusu, direksiyon simidi üzerinde yer alan vites değiştirme kanatçıkları, spesifik şasi ayarları ve iddialı görünüm de dahil olmak üzere aynı teknik nitelikleri paylaşıyorlar.

Yeni 1.2 litrelik turbo şarjlı benzinli motor doğrudan enjeksiyonlu olup, EDC vites kutusunun pürüzsüz vites değiştirme özelliğinden, iyi tepki veren performansından ve akustik özelliklerinden faydalanıyor. Aynı zamanda yakıt verimliliği açısından da yeni standartlar belirliyor. Clio III GT’ye oranla iki litre/100km yakıt tasarrufu ve daha düşük CO2 emisyonları sayesinde Yeni Clio GT 120 EDC kombine döngüde yakıt tüketimini 5.2 litre/100km’ye çekiyor; bu da CO2 emisyonu bakımından sadece 120g/km’ye eşdeğer.

Renault Sport Technologies: motor sporlarındaki başarılardan beslenen kusursuz standartlar ve sağlamlık
Yeni Clio R.S. 200 EDC ve Yeni Clio GT 120 EDC, tutkulu tasarımcılar tarafından kusursuzu arayan sürücüler için geliştirildi. Söz konusu araçlar, her zaman sıra dışı otomobilleri portföyünde bulundurmayı başarmış Renault Sport Technologies’nin uzmanlığından istifade ediyor. Birbirini tamamlayan bu yüksek standartlı versiyonlar Yeni Clio serisinin zirvesinde yer alıyor ve performansı, çok yönlülüğü, konforu ve yakıt verimliliğini bir araya getiren yenilikçi yaklaşımı bünyelerinde barındırıyorlar.
Bu iki versiyon, Yeni Clio serisinin geri kalanı gibi, sadece beş kapılı olarak sunuluyor ve sürüş keyfi ile birlikte spor performansını daha geniş kitlelere sunuyor.

Tüm Renault Sport modelleri gibi Yeni Clio R.S. 200 EDC ve GT 120 EDC de sahiplerinin Renault Sport tarafından düzenlenen Fan Günleri etkinliklerine (toplantılar, prestijli pistlerde sürüş ve eğitim, Renault tesislerine ziyaretler, vs.) katılabilmelerine imkân tanımakta. Renault Sport, konu Renault performans otomobillerinin satışı ve servisi olduğunda uzman tavsiyesi sunabilmek amacıyla 19 ülkede 330 uzman hizmet ağı oluşturdu. Yeni Renault Clio GT 120 EDC Bursa, Türkiye’de üretiliyor. Yeni Clio R.S. 200 EDC ise Renault’nun kuzey Fransa’daki Dieppe tesisinde üretiliyor.

Renault’nun 11 kez elde ettiği F1 dünya ünvanı standart otomobillere yansıyor
“35 yılı aşkın bir süredir F1’e dahil olmamız downsizing, sürtünme azaltma ve soğutma verimliliği gibi konularda bize çok deneyim kazandırdı. Tüm bu saydıklarım, ürettiğimiz araçların enerji verimliliğine büyük katkı sağlıyor; üstelik sürüş zevkinden asla ödün vermeyerek. 2013 senesinde dört F1 takımının araçları bizim motorlarımızı kullanıyor olacak. Bu da yarış pistinde ne denli kusursuz olduğumuzun bir göstergesi. Aynı zamanda Nissan’a ve Daimler’e seri üretim motor tedarik edecek olmamız standart otomobiller dünyasında ne denli maharetli olduğumuzun bir kanıtıdır.” Carlos Tavares (Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür, Renault)

Renault’nun F1 rekoru: 35 yılda 11 dünya şampiyonluğu ünvanı
Formula 1 Üreticiler dünya şampiyonluğunu, Red Bull Racing ve Sebastian Vettel ile üst üste üçüncü sezonda da kazanan Renault, motor yarışlarının premium kategorisinde premium markaları ve uzman isimleri geride bırakan tek yüksek hacimli üretici oldu. Üstelik bu yeni bir fenomen değil. Renault motorları 500 Grand Prix startı ile eşsiz bir rekora sahip. 35 yıllık bir süreçte elde ettiği 151 galibiyet, 200 pol pozisyonu, 11 Üretici dünya şampiyonluğunu ve 10 Sürücüler şampiyonluğu sayesinde şirketin motor üreticisi olarak kusursuzluğu adeta tescil edilmiş oldu. Bu başarı oranı Renault’yu yarış motorlarında bir uzman haline getiren becerilerin ve kaliteli işçiliğin bir meyvesidir.

Son 30 yılda Mansell, Hill ve Senna’dan Prost, Schumacher, Alonso ve Vettel’e kadar F1 dünya şampiyonlarının çoğunluğu Renault motorları ile yarıştı. Bu bir tesadüf değil zira Sebastian Vettel, Lewis Hamilton ve Kimi Räikkönen de dahil olmak üzere F1 yıldızlarından oluşan uzun bir liste Renault Sport’un safkan formülleri sayesinde zirvede yer almayı başardı. Tüm bunlar, örneğin Formula Renault 2.0 ve Formula Renault 3.5 gibi araçların kullanılmasıyla gerçekleşti. 2012 senesinde pistte yer alan 24 sürücünün 14’ü – yani neredeyse yüzde 60’ı – daha evvel tek koltuklu bir Renault’da yarışmıştıbunlara Romain Grosjean, Charles Pic, Pastor Maldonado ve Vitaly Petrov artı Charles Pic, Jean-Eric Vergne, Kamui Kobayashi, Paul Di Resta ve Felipe Massa da dahildir.

Performans, çekiş, verimlilik ve tutarlılık: Renault motorlarının başarı anahtarları
Renault’nun yarış pistindeki başarıları motorlarının performansı, enerji verimliliği ve tutarlılığı sayesinde elde edildi ve firmanın motor üretim uzmanlığında adeta bir vitrin görevi görüyor.
Performans: Renault motorları çekiş özellikleri ve farklı şasilere kolaylıkla adapte edilebilmeleriyle sıra dışı bir yere sahiptir. R.S. 27 motoru Formula 1’de üç araçtan birine güç vermekte.
Verimlilik: enerji verimliliği Renault motorlarının kilit noktalarından bir tanesidir çünkü her damladan maksimum düzeyde fayda sağlanması daha hafif ve dolayısıyla daha hızı arabalarla mümkün oluyor.
Tutarlılık: Renault’nun yarış motorlarında kullanılan mekanik parçaların sürekli iyileştirilmesi sayesinde koşullar her ne olursa olsun performans konusunda tutarlı olunmasını sağlıyor.

2014 FIA yönetmelikleri: F1 teknolojisinin standart otomobillere taşınmasını hızlandırma
2014 senesinde yürürlüğe girecek olan yeni FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) yönetmelikleri Formula 1’i yepyeni bir çağa taşıyacak. Formula1, tarihin en ileri teknolojik değişimlerinden birini uygulamak üzere. Araçların yakıt tüketimi, performansta azalma olmaksızın yaklaşık yüzde 30 aşağıya çekildi. Asıl hedef ise F1 araştırma ve geliştirme programları arasındaki bağları güçlendirmek ve hem ekonomi hem de çevre konusunda ilerlemeler sağlamak. F1’deki enerji verimliliği standart otomobillerde olduğu kadar önemli bir hal alacak.
Bu da doğrudan enjeksiyonlu ve hız kesme enerjisini depolayan V6 1,600cc turbo şarjlı motorun geliştirilmesi üzerinde çalışan Renault Sport F1 motor uzmanları için yepyeni bir deneyim anlamına geliyor. Ebadı oldukça küçültülmüş olan bir içten yanmalı motor iki adet elektrik motorunu besleyecek olan ikili enerji toplama sistemi ile bir arada sunulacak. Spor dünyası artık ‘güç üniteleri’ konusunda verimlilikten bahseder oldu.

Söz konusu girişim Renault’nun aşağıdaki unsurlar üzerine odaklanan stratejisine kusursuz biçimde uyuyor:
Elektrikli motorlara daha önce görülmemiş bir öncülük.
Yakıt tüketiminde ve CO2 emisyonlarında dikkate değer sonuçlar elde etmek için içten yanmalı motorların verimliliğinde devam eden iyileştirmeler.

Burada bahsedilen girişim sayesinde Renault, yarış pistlerindeki bir numaralı teknoloji temsilcisi statüsünü korumak için elinden geleni yapacak. Ve bu da yol otomobilleri üzerinde çok faydalı olacak. Uzmanlardan oluşan takımlarının yaratıcılığı ve yenilik zevki bu yeni deneyimde başarıyı da beraberinde getirecektir.

TUTKULU VE PERFORMANSLI

Renault’da, müşteriye eşsiz değer sunan makul fiyatlı yüksek teknolojili ürünler tasarlamanın ve ortaya çıkarmanın temelinde yenilik yatıyor. Bu felsefe göz önünde bulundurularak markanın Energy serisi verimli motorları müşterilerin yakıt faturalarını düşürüyor ve araçların karbon ayak izlerini en aza indiriyor. Bu arada, Renault sadece iki yıllık bir sürede uygun fiyatlı ve sıfır emisyonlu dört elektrik motorlu araç lanse etti. Energy motor serisi ve elektrik motorlu araç programı sayesinde Renault’nun CO2 oranları 2013 sonunda 120g/km altına düşecek.

Energy serisi motorlar Yeni Energy TCe 130 ile genişliyor
Downsize motorlarını sürekli yenileyen Renault dokuzuncu Energy motorunu açığa çıkardı. Energy TCe 130 adı verilen bu benzinli yeni motor Renault Energy TCe 115’in daha güçlü bir türevi ve önceki 1.4-litrelik TCe 130’un yerine geçiyor. Yeni Mégane, Yeni Scénic ve Yeni Grand Scénic’te Nisan ayından itibaren bu yeni motorlar yer alacak.

5.000 d/d’de 130bg’lik maksimum çıkış gücüyle ve 2.000 d/d’de 205Nm’lik pik torkuyla bu 1.2-litrelik turbo benzinli motor en son nesil doğrudan enjeksiyon ile donatıldı ve normal havalandırmalı iki litrelik bir motorun performansını sunuyor. Bir bölümü Renault F1 deneyiminden elde edilen Energy teknolojileri sayesinde, yakıt tüketiminde modele bağlı olarak ve yerini aldığı motorlara oranla yüzde 15 ila 20 arasında bir tasarruf sağlıyor. Bu da kat edilen her 100 km’de bir litreden fazla yakıt tasarrufu anlamına geliyor.

Söz konusu son derece tepkili ve pürüzsüz yeni motor, düşük devirlerde bile esiz bir sürüş zevki sunuyor. Aynı zamanda sessiz çalışıyor ve son derece hızlı Stop&Start sistemiyle eşsiz bir deneyim sunuyor.

Renault Energy TCe 130: açık yol için üretilen 1.2 turbo benzinli motor
Renault Energy TCe 130 motoru Energy TCe 115’in daha da geliştirilmiş hali. Aynı teknolojik paketten istifade eden bu 130 beygirlik versiyon daha fazla pürüzsüzlük ve sürüş keyfi sunmak amacıyla dinamik performansa vurgu yapıyor.

Motorun 1,198cc’lik alüminyum bloğu TCe 115’e oranla daha fazla performans sağlıyor. Motorun pik gücü 130bg (15bg’lik artış) ve maksimum torku da 205Nm (15Nm daha fazla). Bu torkun yüzde 90’ı 1,500d/d’den itibaren elde edilebilmekte olup, tam değer 2,000 ve 3,000 d/d’de ortaya çıkıyor. Bu da esnekliğini, iyi tepkili oluşunu ve iyi kalkış özeliklerini çok iyi özetliyor. Söz konusu tork ve performans, Renault Energy TCe 130’u değerli bir touring otomobil motoru haline getiriyor. Ayrıca römork veya karavan çekmek ve iyi hızlanmanın gerekli olduğu dağlık bölgelerde sürüş için ideal kılıyor.

100 km’de 1 litreden fazla yakıt tasarrufu ve yüzde 20’ye varan CO2 düşüşü
Pazarın en yüksek performanslı 1.2 litrelik motoru olmasının yanı sıra, Renault Energy TCe 130 motoru yakıt tasarrufu konusunda da sıra dışı bir yere sahip. Söz konusu motor TCe 130’a oranla yüzde 20 1 tasarruf sağlıyor. Yeni Scénic Xmod’un Energy TCe 130 versiyonu ise kombine döngüde 6.2 litre/100km1 yakıt tüketimi sunuyor; Yeni Mégane Hatchback’in motoru ise aynı motorla 5.4 litre/100km1 seviyesinde. Bu da kat edilen her 100 km’de bir litreden fazla tasarruf anlamına geliyor. Sonuç olarak da CO2 salımı Yeni Mégane Hatchback için sadece 124g/km seviyesinde (29g/km daha az) ve Scénic Xmod’da 140g/km1 düzeyinde kalıyor.

İşletim masrafları da oldukça azaltılmış olup, düşük CO2 salımı bazı ülkelerdeki müşterilerin devlet katkısından ya da vergi teşviklerinden istifade etmesini mümkün kılıyor. Aynı zamanda servis işlemleri de yağ değişiminin 30,000km aralığına getirilmesi (ekolojik yağ filtresiyle) ve ömür boyu kullanılan zamanlama zinciriyle cazip hale getirildi.
Bu 1.2 litrelik benzinli turbo motor, her yıl kat edilen 25.000 veya 30.000 km’de (Fransız istatistikleri bazında) dizel motorlar ile kıyaslanabilir.

İyileştirilmiş akustik özellikler
Energy TCe 130 motoru kapsamlı bir akustik iyileştirme işleminden geçirildi. Sonuçta ise daha yüksek hızlarda bile pürüzsüz, daha sessiz bir performans elde edildi.

Energy TCe 115’in teknik özelliklerini temel aldı:
Energy TCe 130 benzinli motorun doğrudan yakıt enjeksiyonu, entegre turbo manifoldu ve değişken valf zamanlaması gibi özellikleri sayesinde düşük devirlerde de maksimum tork elde ediliyor ve geniş bir devir aralığında sağlam tork garanti ediliyor. İşletim koşullarının fonksiyonu olarak optimum verimlilik sağlanması maksadıyla yanma odasına doğrudan yakıt püskürtülüyor. Bunun sonucunda ise müşteriler yakıttan tasarruf edip, azaltılmış CO2 emisyonları ile karşılaşıyor.

Çok hızlı yeniden çalıştırmaya imkan tanıyan Stop&Start
Sistemde yer alan sensörler, her bir pistonun konumunu hassas bir şekilde belirliyor ve motoru anında çalıştırmak için en iyi konumdaki silindire yakıt püskürtüyor. Kurtarılan ve frenleme esnasında depolanan ‘serbest’ enerji, aküyü şarj etmek ve motoru yeniden çalıştırmak amacıyla kullanılıyor.
Yükseltilmiş dinamik performans ve azaltılmış yakıt tüketimi
Renault’nun uzman mühendislerinin temel odak noktası performans ve yakıt tüketimi, güç ve sessizlik arasındaki mükemmel dengeyi sağlamak oldu. Ancak bu şekilde tüm devir aralığında üstün denge sağlayan bir motor elde edilebilirdi. Emme sistemini ve turbo manifoldu gözden geçirerek performans artırıldı ve düşük devirlerde ekstra tork için daha yüksek itiş basıncı ele edildi. Buna paralel olarak, otoyol kullanımı dahil olmak üzere yakıt tüketimini kontrol altında tutmak için sıkıştırma oranı azaltıldı. Dahası, iyileştirilmiş hızlanma tepkisi için dişli oranları küçültüldü.

Renault Energy serisi motorlar:
Renault’nun F1 mühendisliği araştırmalarından istifade eden güç aktarma performansı: Renault, F1 ve 11 Üreticiler unvanları ile 35 yıldır sahip olduğu deneyimini yarış pistlerinden müşterilerine başarıyla aktarıyor.

Teknoloji: Yeni nesil downsizing teknolojisi sayesinde, Renault’nun Energy serisi motorları bu kapasite sınıfında daha önce görülmemiş teknik özellikler sunuyor. Motorların hepsi Stop&Start sistemi ve frenleme/hız kesme enerjisini depolama sistemi ile donatılmış durumda. Kullanılan diğer teknolojiler arasında termal yönetim, değişken hacimli yağ pompaları, düşük basınçlı EGR (dizel motorlarda), turbo şarj (üç ve dört silindirli benzinli motorlarda), kam takip elemanlarının elmas benzeri kaplaması (DLC) ve piston eteklerinin grafit kaplaması (F1’deki gibi) yer almaktadır.

Bir felsefe: her düzeyde kalite uygulamaları sayesinde dikkate değer yakıt tasarrufu, CO2 salımları ve işletim masrafları ile birlikte sürüş keyfi.

Akustik iyileştirme: Energy motorları son derece sessiz bir profile sahip. Gürültü düzeyi, yerini aldıkları motorlara oranla yüzde 50 azaltıldı.

Yeni Kangoo Z.E., Z.E. serisinin ilk modelinin yenilenen versiyonu

1998 yılından bu yana Avrupa’nın bir numaralı Van üreticisi olan Renault, 2013 Cenevre Otomobil Fuarında markanın Z.E. sınıfında üretilen ilk modeli ve Avrupa’nın en çok satan küçük elektrik motorlu Van aracı olan Yeni Kangoo Z.E.’yi tanıttı. Yenilenme işlemi, Ocak ayı sonunda duyurulan Kangoo sınıfının yeniden tasarlanmış biçimi. Yeni Kangoo Z.E.’nin hatları, içten yanmalı motora sahip aynı modelden kolayca ayrılabiliyor. Ayrıca, internete bağlı Renault R-Link multimedya sisteminin eklenmesiyle daha modern hale geldi. Elektrik motorlu versiyonu, beş kişiye kadar kapasite ile iki uzunluk ve üç konfigürasyon seçeneğiyle sunulmaya devam ediyor. Doğal olarak bir önceki modelin bütün kullanıcı dostu özelliklerini taşıyor ve elektrik motorlu araçların sürüş konfor düzeyini sunuyor.

Yeni Kangoo Z.E. elektrik motorlu araç kimliğini pekiştiriyor
İçten yanmalı motorlu Yeni Kangoo gibi, Z.E. versiyonu da Renault’un en yeni tasarım kimliği imzasını taşıyan yeni bir önyüze sahip. Logo daha büyük ve ızgaranın siyah arka planıyla bir kontrast oluşturuyor, yeniden tasarlanan farlar ise daha anlatımcı ve yüksek teknolojiyi yansıtan bir görünüme sahip. Renault’nun küçük Van araçlarında elektrikli ve içten yanmalı motorlu versiyonları arasındaki fark da vurgulandı. Gerçekten de, Yeni Kangoo Z.E.’nin elektrik motorlu versiyonu, mavi renkli logosu ve mavi arka far düzenlemeleri ve siyah ön far maskelerinin eklenmesi ile ön plana çıkartıldı.
Batarya şarj soketi artık Yeni Kangoo Z.E.’nin önyüzünde yer alan Renault logosunun arkasında gizli. Araç ile sunulan kabloyu prize takarak araç sahipleri, evlerinde ya da yol üzerindeki bir şarj istasyonunda bulunan bir Wall Box altı ile dokuz saat arasında araçlarını tamamen şarj edebilirler.
Yeni Kangoo’nun elektrik motorlu versiyonunun bir başka önemli özelliği ‘Z.E. Ses’ işlevi; bu işlev yayalara aracın yaklaştığını bildiren bir ses çıkartır, böylelikle yayaların yoğun olarak bulunduğu alanlarda daha rahat bir sürüş deneyimi sunar. Bu sistem 1 ve 30 km/s arasında çalışır, ancak araç park halindeyken kapanır.
Renault R-Link multimedya sistemi ile birlikte sunuluyor
En yeni Kangoo Z.E.’nin kabin içinde de, yeni, daha modern, kaliteli merkezi konsol dahil birçok önemli yenilik eklendi; internete bağlı Renault R-Link multimedya sistemi de Yeni Kangoo ile birlikte sunuluyor. Renault R-Link, bütün multimedya işlevlerini (navigasyon, radyo, Bluetooth® telefon, taşınabilir cihazlarla bağlanma, vb.) yedi inçlik dokunmatik ekrana sahip tek bir sistemde sunuyor.

Renault R-Link, aynı zamanda enerji ve çalıştırma giderlerini minimum düzeyde tutmak üzere oluşturulmuş araçlara sahip. Örneğin sürüş eco² işlevi, bireysel sürüş tarzlarını analiz ederek ve kişisel ipuçları sunarak daha ekonomik bir sürüş sağlar. TomTom® Z.E. LIVE navigasyon sistemi sürücüye en çok yakıt tasarrufu sağlayan rotaları önerebilir. ‘My Z.E. inter@ctive’ ile sürücüler, ekonomik elektrik fiyatlarından yararlanmak için (daha ayrıntılı bilgi için ‘Renault R-Link’ bölümüne bakınız) bilgisayarlarını ya da akıllı telefonlarını kullanarak Yeni Kangoo Z.E.’nin şarj işlemini uzaktan programlayabilir.

Yeni Kangoo: çok daha yüksek bir kalite etkisi
Yeni Renault Kangoo, güvenilirlik ve güç ile özdeşleştirilen Scénic ile aynı hareket dişlisini kullanıyor. Yeni Renault Kangoo’nun daha yüksek düzeyde bir kalite algısı sunması için özen gösterildi. Artık çok daha görünmez halde olan kaynakların kalitesine, kapı panel presleme ve karoseri dolgu macununa kadar özen gösterildi.

Kalite algısı, Daimler ile yapılan ortaklık çerçevesinde arttı
7 Nisan 2010 tarihinde, uzun yıllardır Van üretiminde Opel/Vauxhall ve Nissan ile birlikte çalıştıktan sonra, Renault Alman grup Daimler AG ile küçük Van programını kapsayan yeni bir ortaklık anlaşması imzaladı. Bu işbirliği, Yeni Renault Kangoo ve Mercedes Citan’ın Renault’nun Fransa’daki Maubeuge tesislerinde üretimini izlemek üzere her iki şirketin mühendislerinden oluşan bir çalışma grubunun oluşturulmasıyla sonuçlandı. Bu çalışma grupları, yararlı paylaşımlar gerçekleştirilmesine yol açtı ve her iki taraf için de avantaj sağlayacak şekilde birbirinin süreçlerine rakip olmasını sağladı, böylece Yeni Kangoo’da gözlemlenen kalitenin geliştirilmesine aktif olarak katkıda bulundu. Bu gelişme Renault’nun hafif ticari araç sınıfını oluşturan bütün modellere katkıda bulunacak.

Avrupa’nın bir numaralı küçük elektrik motorlu Van aracı olan orijinal Kangoo Z.E.’yi hatırlatıyor
28 Ekim 2011 tarihinde ilk Kangoo Z.E. satışa sunuldu. Sıfır emisyonlu küçük Van aracın lansmanı, Renault’nun elektrik motorlu araç atılımının resmi başlangıcı oldu. Kangoo Z.E., dört modelden biriydi (Fluence Z.E., Twizy ve ZOE). Kangoo Z.E., medyadan yoğun ilgi gördü ve çok geçmeden çok sayıda ödüle layık görüldü; bu ödüller arasında yer alan prestijli “2012 Yılının Van Aracı Uluslararası Ödülünü” ilk kez kazanan Van araç oldu. Jüri bu yeni aracın taşıma kapasitesi ve sürüş keyfini ödüllendirdi.

Ekim 2011’de, Kangoo Z.E. Fransa’da dört yıl içinde 19 büyük işletmeden ve resmi kurumlardan 15,000 aracın üzerinde aracı kapsayan ihaleler kazandı.

Kangoo Z.E. aynı zamanda Avrupa’nın en çok satan elektrik motorlu Van aracı; Fransa’da yaklaşık 4,000 adet dahil toplamda yaklaşık 7,000 araç. Bunlardan 1,800’ünün siparişi La Poste tarafından verildi. Bu araçları yoğun bir çalışma hayatı bekliyor, çünkü bu araçlar posta teslimi için ortalama olarak günde 50km yapıyor, bununla birlikte günde 300’e yakın sefer durup kalkıyor, sürücünün kapısı sık sık açık kalıyor ve soğuk havalarda klima açık oluyor, bu da sınıfın optimum düzeye çıkarılması için pek de ideal sayılmaz. Ancak Kangoo Z.E. bu yeni rolde gerçekten başarılı bir performans sergiliyor. “Bu araçları kullananlar içten yanmalı motora sahip bir araca dönüş yapmak istemediklerini söylüyor,” diye açıklama yapıyor La Poste görevlilerinden biri.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz