Yeni Dacia Logan, Yeni Sandero ve Yeni Sandero Stepway’den sonra Dacia, fiyatı küçük fakat kendi büyük bir station olan Yeni Logan MCV ve hem pratik hem de göz alıcı olan Duster Aventure1 limited-edition off-road aracı ile başarıdan başarıya koşacak.

Yeni Dacia Logan MCV
2006 yılındaki lansmanından bu yana, Logan MCV yaklaşık kırk ülkede yaklaşık olarak 340 bin adet satış gerçekleştirdi. Bu güçlü satış rakamlarından aldığı güç ile Dacia, Yeni Logan, Yeni Sandero ve Yeni Sandero Stepway’in hemen ardından Yeni Logan MCV’yi pazara sunuyor.
Tıpkı Yeni Logan ve Yeni Sandero gibi, Yeni Logan MCV de sağlam bir karoserinin çağdaş stili ve çekici bir iç mekana sahip. Cömert ve işlevsel, iç hacmi geniş (beş yetişkinin rahatça oturabileceği beş koltuk) ve 573 litrelik bagaj hacmi.
Yeni Logan MCV ile, Dacia her zamanki gibi özgün, birçok pazarda ilgi gören model olarak aynı fiyata daha fazla özellik sunuyor. Yeni Dacia Logan MCV maksimum konfor, güvenlik (yan hava yastıkları ve ESC) konforlu sürüş ve 2/3-1/3 ayrı/katlanabilen arka sıra gibi özellikler sunuyor.
Gelişmiş yeni ekipmanlar arasında MediaNav multimedya sistemi, hız limitörü ile sürüş kontrolü, arka park sensörleri ve bir Eco Mode fonksiyonu yer alıyor. Yeni motorlar —dizel ve TCe 90 benzinli – sürüş keyfinin yanı sıra düşük yakıt tasarrufu ve CO2 salımı sağlıyor.
Yeni Dacia Logan LCV siparişleri 2013 yılının ikinci çeyreğinde açılıyor.

Duster Aventure1 limited edition
Duster Aventure1, tavan barlarına takılı spot ışıkları, topografik haritalı Garmin satnav ve kauçuk iç mekan paspasları ile her şeyden uzaklaşmak isteyen kullanıcılara yönelik son derece orijinal bir off-road aracıdır.
Alışılagelmişin dışına çıkmak için Duster Aventure iki renk seçeneği ile sunuluyor: Buzul Beyazı ve İnci Siyahı; her ikisi de özel dış görünüm dekoru ve döşeme detayları ile vurgulanıyor.
Duster’ı bu denli büyük bir pazar başarısına dönüştüren stil, iç mekan genişliği ve off-road nitelikleri gibi tüm özelliklerle birlikte Duster Aventure 1 kullanıcılarına, son derece çekici bir fiyata sıra dışı bir görünüme sahip olmalarını sağlayacak.
Dacia Duster Aventure1 limited edition Nisan 2013’den itibaren 16’dan fazla ülkede satışa çıkacak.

“Dacia, Yeni Logan MCV ve Duster Aventure1 ile pazarda devrim niteliğinde ve hem yalınlığae hem de cömertliğe vurgu yapan bir strateji ile hareket ediyor. 2 milyon 300 bin müşteri kazandıran bu strateji sayesinde ulaşılabilir fiyatlı Dacia, yeni modelleri ile hem daha fazla ekipman hem de daha iyi tasarımlar sunuyor.”
Arnaud Deboeuf, giriş programı direktörü

YENİ DACIA LOGAN MCV, MODERN VE İŞLEVSEL BİR STATION
Aile otomobili
Dacia, aile araçları sınıfını, düşük fiyata sunulan büyük bir station araç olan Yeni Logan MCV ile genişletiyor. Lodgy’den sonra, modüler 5/7 koltuklu MPV ve 5 koltuklu ticari aracı olan Dokker hem özel hem de ticari kullanıma uygun olarak tasarlandı. Yeni Logan MCV ayrıca Dacia’nın geniş, pratik araçlar alanındaki güvenilirliğini de artırıyor
Bu ferah beş koltuklu station araç konforlu, pratik, geniş bir otomobil (hem yolcu hacmi hem de bagaj hacmi açısından) arayan sürücüler için günlük kullanım ve keyifli bir sürüş için dizayn edildi. Çekici tasarımı ve modern özellikleri Dacia otomobillerin en yeni kuşağına yapılan değerli bir katkı oluşturmasını sağlıyor. Dizel versiyonları ortalama 100 km2’de 3.8 litre gibi düşük yakıt tüketimi sunuyor.
Sağlam, çekici tasarım
Yeni Logan MCV, güç ve sağlamlık konusundaki vurgusuyla birlikte Dacia’nın yeni tasarım kimliğini taşıyor.
Cömert ve enerjik dış tasarım
Yeni Logan MCV, çekici tasarımıyla gurur duyuyor ve rekor derecede yükleme kapasitesi (bagaj hacmi 573 litre) ve cömert boyutlar (4.49 metre uzunluk, Yeni Sandero’dan 430 mm daha uzun), 2.7 m uzunluğunda olan malzemeleri taşıma olanağı sunuyor.
Yeni Logan MCV’nin görünümü artık daha dinamik. Yeni dizayn, Logan MCV’yi modern tarz trendine uygun hale getirirken geniş iç mekanından ödün verilmemiş. Yeni Logan MCV büyük bir araç, ve büyük olmaktan da gurur duyan bir araç!”
David Durand, giriş programı tasarım direktörü
Dışarıdan bakıldığında Yeni Dacia Logan MCV, enerjik bir görünüme sahip. Tasarım özellikleri, güç ve sağlamlık çağrıştırıyor. Arka far ünitesinin üzerindeki siyah maske güç izlenimini vurguluyor.
Geniş, işlevsel ve akıl dolu iç mekan
Dıştan gözalıcı ve heybetli görünen Yeni Logan MCV, iç mekanda yüksek düzeyde kaliteye sahip. Dacia tasarım ekibi, Yeni Logan MCV’nin iç mekanının işlevsellik açısından müşteri gereksinimlerini karşılamasına büyük özen gösterdi. Ayarlanabilen sürücü koltuğu ve direksiyon simidi ile konforlu bir sürüş sağlıyor. Ergonomik iç mekanda ise tüm kumandalar direksiyon üzerinde veya çok yakınında yer alıyor.

Aracın iç mekan düzenlemesi son derece akılcı çözümler sunuyor: ön ve arka kapılardaki gözler, küçük cepler gibi detaylar sayesinde sürekli el altında olan, erişimi rahat, 16 litreden fazla saklama alanı mevcut. Bagaj bölmesi aparatı ilave yükleme imkanı sunacak şekilde sert bir malzemeden yapıldı. Tüm versiyonlarda standart olan kullanımı kolay 2/3-1/3 oranında katlanır/yatar arka koltuk sırası maksimum sevide çok yünlülük sunuyor.
Aynı fiyata daha fazla özellik
Dacia’nın daha düşük fiyata daha fazlasını sunma anlayışına uygun biçimde yeni olan tüm işlevsel, %100 kolay kullanımlı ekipmanlar Lodgy, Dokker, Yeni Logan ve Yeni Sandero’da olduğu gibi Yeni Logan MCV’de de sunuluyor.

– MEDIA NAV 7 inç dokunmatik ekrana sahip, eksiksiz bir multimedya sistemidir. Bu sistem yardımıyla sorunsuz bir şekilde Bluetooth® teknolojisi ve 2D satnav ve 3D ekran üzerinden tüm navigasyon işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Kişisel cihazlar da USB veya jak konektörüne rahatlıkla bağlanabiliyor.

– Dacia Plug&Radio, son derece kolay kullanımlı ve verimli bir multimedya çözümü. Ön panelde yer alan ekranında üç satır halinde bilgi sunuyor. Dacia Plug&Radio sistemi radyodan, MP3-uyumlu CD çalardan, Bluetooth® teknolojisinden ve USB ya da jak konektörlerinden oluşuyor.

– Hız sınırlayıcılı seyir kumandası, ayarı ve hız ayarı direksiyon simidi üzerindeki kumandalarla yapılabiliyor.

– Arka parka sensörlerı, arka tamponda yer alan sensörler, arkadaki engeller konusunda sürücüyü uyarıyor.

– Hidrolik direksiyon, daha fazla konfor ve sürüş keyfi için tüm versiyonlarda standart.

Daha iyi ekonomi/performans için yeni motorlar
Tıpkı Yeni Logan ve Yeni Sandero’da olduğu gibi Yeni Logan MCV’de iki motor seçeneği ile sunuluyor: 1.2 16v 75bg, hem fiyatı hem de bakım maliyetleri açısından ekonomiktir. Ayrıca yepyeni TCe 90 motoru ise üç silindirli, turbo benzinli bir motor olup Renault Grubu’nun motor konusundaki kusursuzluğunu temsil ediyor. TCe 90 ise tüy sıklet bir mucizedir; ağırlığı aynı güce sahip alışılmış bir motordan 15 kg daha hafiftir. Söz konusu motor çevik bir hızlanma sunuyor ve sürüş keyfini yakıt ekonomisi (5 litre/100 km2,) ve düşük CO2 salımları (116 g / km2) ile birleştiriyor.

Düşük yakıt tüketiminin rekor düzeyde olan 573 litrelik yükleme hacmiyle birleştiren Yeni Logan MCV, yakıt ekonomisi ile yük kapasitesi arasındaki en iyi oranı sunuyor. Bu şekilde bütçesini düşünen ve iyi bir taşıma kapasitesi arayan müşteriler için en iyi teklif haline geliyor.

Yeni Logan MCV aynı zamanda 66 kW (90 bg) veya 55 kW (75 bg) güce sahip iki Euro 5 1.5 dCi dizel motor seçeneği ile sunuluyor. 1.5 dCi motoru Renault Grubu’nun en çok satan motoru olup, güvenilirliği, performansı ve çevreye duyarlı özellikleri ile biliniyor. Yakın zaman önce gerçekleştirilen optimizasyon çalışmaları neticesinde, bu segmentte halen en düşük olan yakıt tüketimi (3.8 litre/100 km2) ve düşük salımın (99 g CO2 / km2) yanısıra hızlanma daha da iyileştirildi.

Dacia, aynı zamanda LPG’yi dizel yakıta ekonomik bir alternatif olarak sunmaya devam ediyor. Yeni Logan MCV bazı ülkelerde çift yakıtlı (benzin/LPG) 1.2 16v 75 motor ile satılıyor; böylece LPG modunda daha düşük bakım maliyeti ve daha düşük CO2 salımları (120 g /km2) ortaya çıkıyor. Tüm Dacia LPG araçlarına olduğu sürücü, benzin ve LPG arasında seçim yapmak için çok basit bir mekanizmaya sahip. Litre fiyatı 1€’dan az olan LPG, benzine oranla çok daha ekonomik bir tercih. Yaklaşık her 10 Dacia’dan 1’i (Pitesti tesisinde üretilen) LPG ile çalışıyor; bu da Dacia’nın pazara rekabetçi yüksek teknolojiler getirme çabasının bir sonucudur.

Daha da fazla yakıt ekonomisi için Eco Mode
Eco Mode fonksiyonu (bazı motorlarda) ile sürücü istediği her an optimize yakıt ekonomisi tercihinde bulunabilir. Eco Mode belirli motor ve iklim kumanda parametrelerini sürücüye ve yolcuya göre ayarlıyor. Alışılmış sürüş stili ve yol koşullarına bağlı olarak Eco Mode sayesinde hem yakıt hem de CO2 salımlarında yüzde yüzde 10’a varan tasarruf sağlanabiliyor.

Yeni Logan MCV sayesinde, Dacia’nın en uygun tercih olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor: ekonomi / performans oranı daha iyi, fiyat / genişlik oranı rakipsiz ve fiyatı her zamanki gibi çok cazip.

Güvenlik; temel bir özellik
Yeni Logan MCV, Yeni Logan ve Yeni Sandero gibi geliştirilmiş kapsamlı güvenlik özellikleri içeriyor.

Aktif güvenlik
Elektronik stabilite kontrolü (ESC), Avrupa yönetmeliklerine uygun olarak bütün Euro 5 versiyonlarında standart olarak sunuluyor. Engellerden kaçınma, virajlada hakimiyeti kaybetme, ve kaygan yol yüzeyleri gibi zor koşullar altında araç stabilitesini sağlıyor. ABS, Acil Durum Fren Yardımı (EBA) ile geliştirildi; bu yardım, frenlemenin başlangıcından ABS’nin devreye girdiği noktaya kadar maksimum fren basıncını uygulamak için hidrolik sistemi otomatik olarak ayarlıyor.

Pasif güvenlik
Maksimum koruma için, Yeni Logan MCV sürücü ve ön yolcu hava yastıklarına ek olarak Avrupa’da bütün versiyonlarda hem sürücü hem de yolcu için sesli ve görsel emniyet kemeri uyarısı bulunuyor. Çocuk ve bebek koltuklarının hızlı ve sorunsuz biçimde yerleştirilmesi için iki dış arka koltukta Isofix bağlantılar bulunuyor. Tampon ve bagaj alanı da şekil, sağlamlık ve kalınlık açısından optimum düzeyde çarpma enerjisini almak ve önden çarpma durumunda yayaların olabildiğince korunması için özel olarak dizayn edildi.

DACIA DUSTER AVENTURE, GÖZ ALICI BİR OFF-ROAD ARACI
Dayanıklılığa gönderme yapan güçlü tasarımı ile, Duster, sağlam ve çekici bir SUV arayan sürücüleri büyüledi. Duster Aventure1 limited edition bir adım daha giderek, her şeyden uzaklaşmak isteyen sürücüler için uzaklaşabilmenin çekiciliğini ve eğlenceyi çağrıştırıyor.

Her yere giden araç dış çizgileri
Gösterişli olmadan, Dacia Duster Aventure1 olağanüstü özgün bir tasarıma sahip: tavan çubuğuna monte edilmiş spot lambalar3, ön ve arka kaydırma plakaları, arka farlardaki siyah maskeler, çekme halkası ve krikonun bulunduğu yerleri göstermek için kırmızı oklar ve “Duster” yazılı yan korumalar. Özel çıkartmalarla aracın maceracı amacı vurgulanıyor ve Duster’ın üstünlük sağladığı motorsporları etkinliklerinin ruhunu yansıtılıyor.

Duster Aventure1 limited edition Ambiance versiyonunu temel alıyor ve iki renk seçeneği ile sunuluyor: Buzul Beyazı ve İnci Siyahı.

Ayrıca parlak beyaz çerçeveli özel radyatör ızgarası, 16” jantlar, UV, kırılma, parlama ve ısıya karşı korumalı renkli camları içeren kaplama.

Dayanıklı, pratik iç mekan
Duster’ın başarı hikayesinde önemli bir yer tutan geniş, konforlu iç mekan beyaz üst dikiş, pusula motifi, ve Duster imzasını içeren özel bir döşeme ile geliştirildi. Parlak siyah konsol, dış tasarım ayrıntılarını yansıtıyor. Klima çerçeveleri, direksiyon simidi ve kapı kolları beyaz rengi ile kontrast oluşturuyor.

Olağanüstü Dış Mekan İşlevselliği
Duster Aventure1 limited edition SUV, her türlü yol koşuşuna uygunluğu ile 4×4 ve 4×2 versiyonu bulunuyor. Kontrol paneline yarı entegre olan Garmin satnav sistemi içeriyor4. Bu araç içi GPS ünitesi, sağlam ve su geçirmez tasarımıyla öne çıkıyor ve ömür boyu ücretsiz güncelleme sunan ve 45 ülkeli Avrupa harita sistemi, ayrıca nadir gidilen yollara sapıldığında gerekli olan bir topografik harita. Bu yeni limited edition, 2012 yılında Garmin ile başlatılan ortaklığın, Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Garmin limited edition’ın ardından, ikinci aşamayı oluşturuyor.

Duster Aventure1 görüş kabiliyetini artırmak için sis farları ve tavana monte edilmiş yerinden çıkarılabilen spot mekanizması3 ile birlikte sunuluyor.

Özgürlüğü çağrıştıran aracının özellikleri arasında temizlemesi kolay yolcu kabini ve yükleme alanında lastik paspaslar da yer alıyor.

YARIŞ ALANINDA DACIA DUSTER
Aïcha des Gazelles Ralisi
Dacia Duster, sadece kadınların yarıştığı 2010 Aïcha des Gazelles Rallisini kazandı ve ertesi yıl da SUV kategorisinde ikinci, üçüncü ve dördüncülüğü kazandı, ayrıca crossover kategorisinde ikinciliği kazandı.

Bunun yanısıra en düşük yakıt tüketimi nedeniyle ekibe sunulan Logica eco-sürüş ödülünü kazandı.
2012 yılında, Dacia Duster SUV kategorisinde ilk üç sırayı aldı.

DACIA: AKILLI ALIŞVERİŞ, CÖMERTLİK, GÜVENİLİRLİK VE YALINLIK
Dacia, geleneksel uygulamalardan radikal anlamda bir farklılık gösteren yeni otomobil tüketim anlayışının öncülüğünü yapıyor. İkinci el bir araç almak yerine, kısıtlı bütçeye sahip tüketiciler artık Yeni bir Dacia sahibi olabiliyor. Güvenilirlik, ekonomi, karmaşık olmayan bakım özellikleri ile Dacia akıllı bir alışveriş olarak tanımlanıyor.

İyi bilinen güvenilirlik
Renault Grubu know-how’ı
Dacia, Renault Grubu’nun kalite know-how’ından eksiksiz yararlanıyor ve Renault-Nissan Ortaklığı’nın geliştirdiği ileri süreçleri ve standartları uyguluyor. Yeni Dacia Logan MCV ve Dacia Duster Aventure1 limited edition Romanya’daki Pitesti fabrikasında üretilecek. Bütün Renault Grubu üretim tesisleri gibi, Pitesti tesisi de kaliteli ürünler üretme konusundaki program olan Renault üretim stratejisini izliyor. Ayrıca, Dacia araçlar Renault ve Nissan modellerde kullanılan son derece güvenilir İttifak motorlarına sahip. İttifak’ın 2011 yılında 1.2 milyon adet ile en çok satan motoru olan 1.5 dCi gibi.

Uzun süreli güvenilirlik
Renault araçları gibi, Dacia araçları da zorlu şartlar altında test ediliyor. Klasik testlerine ek olarak, bütün Renault Grubu araçları da, zaman içinde dayanıklılık göstermelerini sağlamak için gerçek hayat koşulları kapsamında zorlu testlerden geçiyor. Örneğin Lodgy lansman öncesi testleri toplamda 1.9 milyon kilometreye ulaştı. Beş Avrupa ülkesinde (Fransa, İspanya, Portekiz, Belçika ve İtalya) yapılan bir tüketici anketine göre (Union de Consommateurs tarafından) 2012 yılında güvenilirlik açısından zirvede yer aldı.

Kanıtlanmış kalite sonuçları
Dacia, müşterilerinin güvenini kazanmak için olağanüstü düzeyde kalite sonuçları elde etti. ADAC’ın en son verilerine göre (2012) Dacia araçlarında son üç yılda kalite açısından düzenli bir artış söz konusu. Ve Dacia aynı zamanda servis kalitesi açısından da olağanüstü bir konumda ve Almanya’nın en etkili otomobil dergisi olan Autobild’in Temmuz 2011’de yaptığı bir ankete göre 25 yılda bir otomobil markasının elde ettiği en yüksek satış sonrası servis kalitesine ulaştı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz