Otokar, 2013 yılını başarıyla tamamlayarak, dört yıl üst üste Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası oldu. Otokar 2013 yılında ticari araç üretimini yüzde 38 artırdı, iç pazar satış adedini yüzde 22 artırarak 4600 adete çıkardı.
Bir Koç Topluluğu şirketi olan Otokar, 15 Ocak 2014, Çarşamba günü yaptığı yıl değerlendirme toplantısında 2013 yılında da Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası olduğunu açıkladı. Toplantıya Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, İç Pazar Satış Müdürü Murat Tokatlı ve Pazarlama Müdürü Tarkan Burak katıldı. 2012 yılına oranla ticari araç üretimini yüzde 38 artıran Otokar, 3600 adet seviyesinde olan üretimini 2013 yılında 5000 adetin üzerine çıkardı. İç pazar ticari araç satış adetlerini yüzde 22 artırarak toplam ticari araç satış adedini 2013 yılında 4600 adete çıkartan Otokar, ihracatını ise yüzde 22 artırdı.
2013 yılı sektör değerlendirmesi yapan Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, “2013 yılında ağır ticari araç pazarı değişmedi ve pazar 40 bin adet düzeyinde gerçekleşti. OSD’nin yayınladığı verilere göre otobüs pazarı özellikle kent içi yolcu taşımacılığı talebindeki olumlu gelişmeler nedeni ile yüzde 67 gibi önemli oranda arttı ve 4.027 adet oldu. 2013 yılında midibüs pazarı yüzde 28 artarak 3959 adet oldu. Kamyon pazarı ise yüzde 8 oranında azalarak 32 bin adet düzeyine geriledi. Otokar olarak 50. yılımızı kutladığımız 2013 yılında da en çok tercih edilen otobüs markası olmayı başardık. Bu sene ile birlikte dördüncü kez Türkiye’nin lider otobüs markası olduk. 2013 yılında üretimimizi yüzde 38, iç pazar satış adetlerimizi yüzde 22 artırdık ve 4600 adet araç sattık. Üretim ve satış adetlerimizi pazarın çok iyi olduğu 2011 yılının da üzerine çıkardık” dedi.

2013’te satılan her 5 küçük otobüsten 3’ü, şehiriçi toplu taşımada her satılan 2 otobüsten 1’i Otokar markalı oldu…
2013 yılında Otokar’ın başarılarını vurgulayan Akgül, “2013 yılında otobüs satışlarımızın yüzde 70’ini küçük otobüs satışları oluşturdu. Küçük otobüs satışlarımızda önceki yıla kıyasla yüzde 45 artışın yaşandığı 2013’te satılan her 5 küçük otobüsten 3’ü Otokar markalı oldu. 9-12 metre otobüs satışlarımızda ise önceki yıla göre yüzde 113 artış oldu. Şehiriçi toplu taşımada satılan her 2 otobüsten 1’i Otokar markalı oldu. Otokar olarak 2013 yılında ihracatımızı da yüzde 22 artırdık. Avrupa başta olmak üzere 30’dan fazla ülkeye otobüs ihracatımız devam ediyor.” dedi.
Yıl boyunca ekip olarak çok yoğun şekilde çalıştıklarını ve 2013 yılını başarıyla tamamladıkları için çok mutlu olduklarını ifade eden Akgül, “2013 yılında şehiriçi toplu taşımacılıkta çok önemli ihaleler alarak ve teslimatlar yaparak üretim adetlerimizi artırdık. İETT ihaleleri tabi ki bizim için çok önemliydi. İETT’den toplamda 900 adet sipariş aldık ve 2013 yılı sonu itibariyle tüm araçları teslim ettik. İETT’nin İkitelli, Anadolu, Yunus ve Ayazağa Garajlarındaki tesislerimizi hizmete aldık. Gaziantep toplu taşımasının minibüsten otobüse dönüşümüne 487 adet otobüs ile katkıda bulunduk. İzmir, Tekirdağ, Kastamonu, Gümüşhane, İzmit gibi illerde önemli siparişler aldık. 2013 yılında ürün gamımızı genişletmeye devam ettik. Yeni Kent U aracımız ile toplu taşımacılığa yeni bir soluk getirdik. 2013 yılında şehiriçi toplu taşımacılığın yanı sıra servis ve turizm taşımacılığında da yeni araçlarımızı pazara sunduk. Küçük otobüste yeni oyuncumuz TEMPO ile Türkiye’nin en çok tercih edilen küçük otobüsleri Sultan’ın yanına yeni bir araç eklemiş olduk. 5 ayda 350 adet TEMPO sattık, daha bir yaşını doldurmadan ihracatına da başladık” dedi.
Ticari araçta iddialıyız. Yeni ürünler, yeni segmentlerle her yıl kendimizi daha da aşıyoruz.
Ticari araçta Türkiye’nin en iddialı markası konumunda olduklarını belirten Akgül, “2013 yılında bizim için çok önemli olan yepyeni bir segmente adım attık. Otokar Atlas ile hafif kamyon segmentine çok iddialı bir giriş yaptık. Atlas, beklentilerimiz doğrultusunda yük taşıma kapasitesi ve ekonomisi ile hafif kamyon pazarına hareket getirdi. Modüler yapısı ile Otokar Atlas farklı üstyapılarla değişik kullanımlara uygun birçok görev için hazırlandı. Pazara sunulmasının hemen ardından kullanıcılar tarafından çok olumlu geri dönüşler alan Atlas ile ilk yılımızda Çevre Bakanlığı’ndan 158 adet sipariş aldık.” diye konuştu.
2013 yılında treyler alanında da yenilikleri olduğunu belirten Akgül, “Geçtiğimiz yıl treylerde iki yeni ürünü pazara sunduk. Mega Iceliner ve Maxi Kesit Tanker’i ürün gamımıza ekleyerek treyler alanında da yeniliklere imza atmayı sürdürdük. 2013 yılında aynı zamanda TSE’den Eliptik Tanker Treyler ve Kamyonüstü Tanker uygulamalarında Tasarım Onay Sertifikası alan ilk firma olduk. Otokar olarak 1963’ten bu yana kendi teknolojilerimiz, tasarım ve uygulamalarımızla müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun özel çözümler sunuyoruz. Tehlikeli madde taşımacılığı alanında tanker, semi-treyler ve kamyon üstü uygulamalarımızla sektöre hizmet veriyoruz. Bugün Otokar, tankerlerinde ADR sertifikası bulunduran en deneyimli şirket.” dedi.
2014 yılına ilişkin hedeflerini açıklayan Akgül sözlerine şöyle devam etti: “2014 yılında dört senedir koruduğumuz liderliğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz. Treyler alanında tehlikeli madde ve frigorifik araçlarda öncü ve uzman konumumuzu sürdürmeyi amaçladığımız 2014 yılında aynı zamanda kamyonda da pazar payımızı artırmak istiyoruz. Tüm sektör verilerine baktığımızda 2014’ün zor bir yıl olacağını görüyoruz. Fakat biz 2014 için yeni kendimizi zorlayacak hedefler koyduk. Amacımız bu hedefleri yakalayarak ticari araçtaki iddiamızı sürdürmek…”
Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül 2013 yılında Otokar’ı liderliğe taşıyan kullanıcılara, müşteri memnuniyetinin sürekliliğini sağlayarak bu başarıya ulaşmalarını sağlayan satış ekiplerine, bayi ve yetkili servislerine teşekkür etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz