Dünyanın en şık lüks grand tourer’ının cazibesi, yeni sportif Bentley Continental GT V8 S ile daha da arttı. Hem coupe hem de convertible versiyonlarında sunulan yeni GT V8 S modelleri, alçaltılmış ve yeniden ayarlanmış spor süspansiyonu, daha keskin direksiyonu, çarpıcı ‘S’ imzasını içeren stil işaretleri ve geliştirilmiş V8 motorun özel sesi ile Continental serisine ayrı bir heyecan katıyor.
Bu iki yeni model Continental ailesini genişletmekte ve Bentley’in ünlü 4 litrelik, çift turbo V8 güç ve aktarma organlarından da daha cazip bir sürüş deneyimi sağlıyor.

Daha fazla güç, daha fazla performans ve tek depo ile 500 millik sürüş menzili
Büyük takdir toplayan ve başarılı Continental GT V8’i temel alan yeni GT V8 S modelleri, 6000 d/d’de 528 HP güç ve 1700 d/d’de 680 Nm maksimum tork üreten, Bentley’in yüksek verimliliğe sahip 4 litrelik, çift turbo V8 motorunun daha güçlü bir versiyonu ile donatıldı.
Yakın oranlı ZF 8 ileri otomatik şanzıman aracılığıyla sunulan artırılmış güç, nefes kesen bir hızlanma ve fark edilir ölçüde sarsıntısız bir güç aktarımı ile birlikte zahmetsiz, heyecan verici bir performans sergiliyor. Vites seçici ile S moduna geçildiğinde V8 S; dinamik sürücüleri, keskinleştirilmiş bir gaz pedalı tepkisi ile ödüllendiriyor.
0-100 km/s hızlanmasını 4,5 saniyede tamamlayan GT V8 S coupe, 309 km/s maksimum hızıyla göz kamaştırıyor. 0-100km/s hızlanmasını 4,7sn’de tamamlayan GT V8 S convertible’ın performansı da eşit ölçüde etkileyici ve maksimum hızı 308km/s.
Yeni GT V8 S coupe 10,6 l/100km ortalama yakıt tüketimi ve 246 g/km CO2 emisyonu gerçekleştiriyor. Bu değerler convertible’da sırasıyla 10,9 l/100km ve 254 g/km.

Güç, performans ve ekonominin bu etkileyici bileşimi, Bentley V8 motorunun tasarımında kullanılan bir dizi gelişmiş teknolojinin ürünü. Seyir sırasında sekiz silindirin dördünün çalışmasının durdurulduğu değişken silindir hacmi, performansa hiçbir kayıp yaşanmaksızın yakıt tüketimini düşürüyor. Daha fazla güç gerektiğinde motor otomatik olarak ve sorunsuz bir şekilde eski ayarına, sekiz silindirli tam kapasitesine geri dönüyor.
İleri teknoloji ürünü V8 motor aynı zamanda yüksek basınçlı doğrudan püskürtme, düşük sürtünme özellikli yataklar, gelişmiş ısıl yönetim, elektrikli şarj sistemi aracılığıyla enerji geri kazanım sistemi ve daha da yüksek verimlilik sağlayan yenilikçi turboşarj donanımını da içeriyor.
V8 motorun değişken silindir sistemi Bentley egzoz mühendisleri için benzersiz bir sınav teşkil etti. 4 silindirli moda, hafif gazda seyir sırasında egzoz sistemi belirgin V8 sesini muhafaza ediyor. Bununla birlikte hızlanma söz konusu olduğunda sistemin karakteri önemli ölçüde değişiyor ve Bentley’in çift turbo şarjlı V8’i heyecan verici bir gürlemeye dönüşüyor.

Daha çevik, hassas ve insanı daha fazla içine alan bir sürüş deneyimi
GT V8 S modellerinin gücü ve performansı, Continental’in efsanevî sürüş konforundan ödün vermeden daha yüksek çeviklik ve insanı daha fazla içine alan sürüş deneyimi sunan bir dizi şasi geliştirmesiyle tamamlanıyor.

GT V8 S, tüm Continental modellerinde ortak özellik olan sürekli amortisör kontrollü trapezoid çoklu bağlantılı kendinden ayarlı arka ve çift salıncaklı alüminyum ön havalı süspansiyon sistemini muhafaza ediyor. GT V8 S’te, Coupe ve Convertible modelleri için çok ince farklı ayarların söz konusu olduğu daha sportif bir ayar düzeni bulunuyor. Alçaltılan spor süspansiyon (10 mm), artırılan yay oranları (önde %45, arkada %33) ve daha hoş ve hassas bir sürüş için revize edildi. Burç sertlikleri %70’e varan oranda artırılırken arka aktif dengeleyici, geliştirilmiş bir gövde kontrolü ve yatma elde etmek amacıyla standart GT V8 modellerine göre %54 oranında sertleştirildi. Yeniden kalibre edilmiş direksiyon sistemi ile yeni şasi sistemi tamamlanmakta olup, böylece yeni yazılım ile statik toe ve kamber açısında yapılan değişiklikler aracılığıyla hem geribildirimlerde hem de hassasiyette iyileşme kaydediliyor.

Sürekli Süspansiyon Kontrol (Continuous Damping Control /CDC) sisteminin dikkatlice yeniden revize edilmesi ile yol tutuş performansındaki kazanımlara rağmen, sürüş konforunda herhangi bir taviz verilmiyor.
Elektronik Denge Kontrolü de GT V8 S için en uygun seviyeye çıkarıldı. Ayarları yenilenen sistem daha yüksek hızlarda tekerlek kaymasına izin verirken, motor torku ise sistemin müdahalesinin ardından daha hızlı şekilde eski gücüne getirilir. Bu da enerjik ve heyecanlı sürücüye, geliştirilmiş şasi ve artırılmış gücün bütün potansiyelini kullanması için daha fazla imkân veriyor.
Alçak Gövde Tasarım Özellikleri – ön ayırıcı, marşpiyeler ve arka difüzör – ön uç kısımda kaldırma kuvvetini azaltarak ve yüksek hızlarında daha yüksek yol tutuş temin ediyor.
Tüm Continental modellerinin paylaştığı dört tekerlekten çekiş sistemi, gelişmiş Torsen diferansiyelini ve 40:60 arka ağırlıklı güç dağıtımını kullanıyor. Böylece her türlü yol koşulunda güvenli olmakla birlikte dinamik yol tutuş mümkün kılıyor.

Sportif tasarıma yönelik karakteristik işaretler
Continental GT’nin şık ve zarif tasarımı; yapımında geçmişin ikonik Bentley’lerinden ilham alındı. Otomobilin keskin, yüksek düzeyde vurgulanmış karakteristik hatlarıyla birlikte modern, heykelimsi tasarımı, kalite ve gövde bütünlüğü alanında sınıfının öncüsü standartlar yerine getirilerek ve gelişmiş gövde yapım teknikleri kullanılarak meydana getirildi.
Continental tasarımı yeni ‘S’ modellerinde daha etkileyici bir istikamete yönleniyor. Alçaltılan süspansiyon; keskin ön splitter (hava yarıcı), farklı marşpiyeler ve Beluga verniği ile tamamlanmış ustaca biçimlendirilen arka difüzörü içeren eşsiz alçak gövde tasarımı ile tamamlanan daha zarif ve amacına yönelik bir tasarımı işaret ediyor. Tekli krom ayırıcı çubuğun yer aldığı siyah cilalı radyatör ızgarası ve ‘sekiz figürlü’ egzoz boruları daha ilk bakışta güçlü V8 motoru işaret ediyor.
İmza niteliğindeki 20 inç jantlar, kırmızıya boyalı karakteristik fren kaliperlerini ortaya çıkaran açık kollu tasarımıyla ‘S’ modellerine özel. Zarif ‘V8 S’ armaları her ön çamurluğa uygulanmakta olup, Continental V8 ailesinin diğer üyelerinde olduğu gibi ünlü Bentley Kanatları kırmızı orta bölümleriyle öne çıkıyor.

El işçiliği ürünü çağdaş lüks
Continental GT’nin kabini; Bentley’in Crewe, İngiltere’deki rakip tanımayan atölyelerinde el emeği ile üretilen yumuşak dokunuşlu deriler, ahşap kaplamalar, cilalı metaller ve uzun tüylü halıları ile sağladığı üstün lüks ile ünlü.

‘S’ modellerin kabini, renk ve tonun duyulara daha cazip geldiği, Bentley lüksünün bütünüyle modern bir yorumunu sunuyor.
Bir dizi çarpıcı iki tonlu iç mekân ile temin edilen modeller için müşteriler on yedi renkten oluşan eksiksiz yelpazeden de seçim yapabiliyor.
Tüm Continental modellerinde olduğu gibi ‘S’ modeller de 30GB’lik sabit disk ile tamamlanan, otomobilin navigasyon, audio ve telefon sistemlerinin yanı sıra havalı süspansiyonun sürüş ve konfor ayarlarını gösteren 8 inç dokunmatik ekranı içeren gelişmiş bilgi-eğlence teknolojisini standart olarak barındırıyor.

Yeni Continental V8 S’in teslimatına 2014 yılı başında başlanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz