Peugeot 66. Frankfurt Fuarı’ndaki standında, iddialı ve kararlı hedeflerini ve ürün gamında yükseliş stratejisinin yeni kozlarını vitrine çıkarıyor.

 

Ziyaretçiler, Peugeot Sport imzalı Peugeot 308 GTi, ve yenilikçi teknolojileri ile Peugeot Fractal konsept modellerinin dünya prömiyerlerine tanıklık edecekler. Ayrıca çift renkli karoseri ile Peugeot Quartz konsept modeli ve son olarak muhteşem 308 R Hybrid etkileyici ve gösterişli modeliyle tanışacaklar.

 

Yeni modellerinin yanı sıra Peugeot sportif ve teknoloji alanlarında uzmanlığını sergiliyor. Spor alanında 308 GTi by Peugeot Sport, 208 GTI by Peugeot Sport ve RCZ R, yeni 308 Racing Cup ve 308 GTi by Peugeot Sport ve Peugeot Vision Gran Turismo simülatörlerine ev sahipliği yapıyor.

Teknoloji alanında ise etkin ve verimli PureTech ve BlueHDi motor seçenekleri, EAT6 şanzıman ve 308 R Hybrid’in şasisi tanıtılıyor.

 

Yarışa geri döndüğünü ifade eden Peugeot, 2015 yılının ilk yarısında önemli derecede hızlandı ve Frankfurt Fuarı’nda istikrarlı duruşunu sergiliyor. Haziran 2015 sonu itibariyle toplam 886 bin adetle dünya satışlarını % 3,9 arttıran Peugeot, Avrupa’da (+%6,7), Asya’da (+%9.6), Afrika ve Orta Doğu’da (+%10.9) ve Hindistan’da (+% 50.2) güçlü bir büyüme gösterirken aynı zamanda ürün gamı yükseliş stratejisini sürdürüyor. Bütün kıtalarda atakta olan PEUGEOT aşağıdaki özelliklerinden yararlanıyor :

– Genç ve ilgi çekici bir ürün gamı;

– Markanın en çok satan modeli Peugeot 308 modelinin başarıları, Fransa satışlarında birinci sırada ve Avrupa’da C segmentinde ilk üç arasına yerleşti.

– Dünya aracı olan ve bundan böyle 3 kıtada üretilen Peugeot 2008, şimdi Avrupa’da B-SUV segmentinde ikinci sırada bulunuyor;

– Euro 6 uyumlu yeni motorların teknolojik gelişimler, CO2 emisyon değerlerinde “Best in class” ünvanlı 25 adet versiyon ve EAT6 Otomatik şanzımanlı versiyonlarıyla birlikte.

 

 

308 GTi by Peugeot Sport : Sportif olarak dünyada en çok satan model

 

Lansmanı üzerinden iki yıl sonra Peugeot 308, markanın dünya çapında en çok satan modeli haline gelmiştir. Yoğun rekabete açık Avrupa C segmentinde, 308 artık ilk 3 arasında yer alıyor (hatchback ve station-wagon kategorisinde, Avrupa’nın en çok satan üçüncü modeli). 2014 yılında Yılın Otomobili seçilen araç başarısını sürdürüyor. Fransa’da hatchback versiyonu ile sınıfında birinci sırada olan 308, SW versiyonun lansmanı ile Fransa, İtalya, Belçika, Luxembourg, Polonya ve Hollanda’da kendi segmentinde liderlik pozisyonuna yükseldi.

 

Yılın başında GT ve GT Line versiyonlarının lansmanından sonra, 308 GTi by Peugeot Sport versiyonun da gelmesiyle birlikte 308 şimdi daha da hızlandı. Bu versiyon ile birlikte, 308 gamı yepyeni bir boyut aralığı ve yeni zirvelere doğru yola koyuldu. RCZ R ve 208 GTi 30.yıl versiyonlarından sonra, 308 GTi modeli de Vélizy Fransa’daki yarış departmanının teknisyen, mühendis ve pilotları tarafından geliştirilmiş olduğunu belgeleyen ve böylece Peugeot Sport etiketini taşıyan gamın üçüncü otomobili oldu. Bu arada elbette performans unutulmadı: 1.6L THP 270 hp turbo benzinli motoru ile, 308 GTi by PEUGEOT SPORT 0’dan 100 km/h  hızlanmasını sadece 6 saniyede, 1.000 m (Stop-Start) hızlanmasını ise 25”3 saniyede tamamlıyor (azami hızı elektronik olarak 250 km/h ile sınırlandırıldı). 1205 kg gibi düşük ağırlığı ve 169 hp/l üreten olağanüstü esnek motoru sayesinde, 308 GTi by Peugeot Sport sadece 139 g/km emisyon değeri sergiliyor, bu da kendi kategorisinde referans olmasını sağlıyor. 308 GTi by Peugeot Sport, 11 mm alçaltılmış zemin yüksekliğiyle yola adeta yapışıyor ve inanılmaz verimli torsen kilitli diferansiyeli, 19″ jantlara takılmış olan Michelin Super Sport lastikleri ve önde 300 mm’lik büyük frenleri ile olağanüstü bir sürüş özelliği gösteriyor.

6 farklı renk artı yeni Ultimate Kırmızı ile Noir Perla siyah renkleri bir araya getiren çift renkli versiyon de tüketicinin beğenisine sunuluyor.

 

 

308 R Hybrid : Supercar performanslı kompakt hatchback

 

80 mm genişletilmiş tekerlek izleri ve kaslı gövdesi ile Peugeot 308 R Hybrid kesinlikle ilk bakışta insanı etkiliyor. Otomobilin ön ve arka dingilleri üzerine monte edilmiş 115 hp’lik 2 elektrik motoru ve 270 hp 1.6L benzinli THP motoru ile toplam gelen 500 hp güç üreten plug-in (şarjlı) hibrid teknolojisi ile donatılmış olan bu supercar 3.1 kg/hp ağırlık/güç oranı ile 730 Nm maksimum tork sergiliyor. Bu ürkütücü aslan böylece ‘0’dan 100 km /h’ye hızlanmak için 4 saniye, 1.000 m’yi yutmak içinse 22 saniye yeterli olacak.

Peugeot 308’in Emp2 platformu üzerinde yükselen, ancak dört tekerlekten çekiş ile donatılmış olan aracın içinde dört ayrı spor koltuk bulunuyor ve otomobil sadece 70 g/km emisyon yayıyor. Parkur konfigürasyonuna göre, pilotun  farklı güç seviyeleri  sunan dört sürüş modu arasında seçim yapma imkanı bulunuyor : Hot Lap (500 hp), Track (400 hp), Road (300 hp) ve ZEV (0 emisyon).

 

 
Peugeot 308 Racing Cup : Yarış için yaratılmış

 

Tek bir bakışta onun niyetini… ve Peugeot Sport mühendislerinin amaçlarını anlamak mümkün. Motor bazını paylaştığı 308 GTi by Peugeot Sport’dan türetilmiş olan Peugeot 308 Racing Cup, yarış pistleri için dizayn edildi.
1.6L THP turbo motoru sayesinde 270 beygir geliştiren standart ikiz kardeşinden farklı olarak, bu versiyon yol versiyonundan 38 hp daha fazla ve minimum 308 beygir gücüne ulaşacak! Standart versiyondan ayrıca 100 ila 150 kg daha hafif olan Peugeot Sport imzalı yeni yarışçı için bu hafifleme % 14 daha fazla güç anlamına geliyor.
Peugeot 308 GTi by Peugeot Sport ile aynı güç aktarım organlarıyla donatılmış olsa da, 308 Racing Cup buna karşılık altı pistonlu kaliperli yarış frenlerini ve direksiyondan kumandalı altı ileri vitesli yarı otomatik şanzımanı benimsedi.
Tasarım açısından, 308 Racing Cup kendisini yere yakın WTCC standartlarına uygun spoyleri ve Peugeot 308 GTi by Peugeot Sport’e göre kendisini 106 mm daha geniş kılan özel çamurlukları ile çok etkileyici bir görünüme sahip. Geniş 18″ tekerlekler üzerine sıkıca oturan araç iki geniş hava deliği ve bir ‘splitter’ içeren tamponu ile asfaltı yutmaya hazır.
2016 yılı sonunda dünya çapında müşteriler için hazır olacak olan model Peugeot Sport promosyon formüllerinde RCZ Racing Cup modelinin yerini alacak ve Almanya’da VLN, İspanya’da CER, İtalya’da CITE, Belçika’da BGDC gibi binek otomobil şampiyonalarında veya « 24H Series » gibi dayanıklılık yarışlarında boy gösterecek.

Frankfurt’ta dünya prömiyeri yapılan bu model ile YouTube üzerinden de tanışabilirsiniz : peugeotsportofficial

 

 

Peugeot Fractal konsept : Peugeot i-Cockpit® ‘in geleceği

 

2012 yılından bu yana gönlü fethedilmiş 1,8 milyondan fazla müşteri ve 208 lansmanı ile birlikte, Peugeot i-Cockpit® markanın son tasarımlarının etkileyici işareti haline geldi. Peugeot 2015 yılında, Peugeot Fractal isimli yenilikçi konsepti ile yeni bir vizyon çalışması vitrine çıkardı. Bu elektrikli şehir otomobilinin geleceğin çizgilerinin arkasında, sese ayrılan yer sayesinde daha da içgüdüsel bir sürüş sunulan Peugeoti-Cockpit® ‘in  yeni bir görünümü gizleniyor.

 

Görme ve dokunmadan sonra, işitme de şimdi kullanılması gerekecek üçüncü duyu haline geldi; çünkü, sesin dinamik konumlanmasıyla ‘surround’ etkisi sağlayan, her koltuğun sırtlığına yerleştirilmiş bas ötesi hoparlörler ile 9.1 hi-fi grubunu bir araya getiren 9.1.2 akustik sistem sayesinde, sürücü ve yolcular eşsiz bir duyusal deneyim yaşıyorlar.
Ses uzmanı, Brezilyalı ses tasarımcısı Amon Tobin konsept otomobilin iç ses kimliğini oluşturmak ve aynı zamanda aracın hızlanmasına, yavaşlamasına veya sabit hızda seyretmesine bağlı olarak değişen dış imzasını yaratmak için Peugeot’nun stil uzmanları ile çalıştı. Bu yenilikçi sistem şehir ortamına mükemmel entegrasyon sağlamak ve yayaları ve bisiklet sürücülerini uyarmak için tasarlandı.
Ayrıca Peugeot Fractal konseptinin kokpitinde yenilikçi teknolojilere yer verildi : Head-up sistemi HD holografik görüntülü dijital ekran ile donatıldı; kompakt direksiyon ise fonksiyonların ve akustik ambiyansların kontrol edilmesini sağlayan çift dokunmatik arayüz ve dokunmatik pedlerle donatıldı. Kabin içinde, yüzey parçalarının % 80’i, bir konser salonunda sesi yönlendiren ve ses geçirmeyen ‘anekoik’ yüzeyler gibi 3D baskılı olarak gerçekleştirildi. Öte yandan, Samsung Gear S saati kullanılarak kapılara uzaktan kumanda edilebiliyor.

 

Tamamen elektrikli güç ünitesi ile yürüyen bu şehir içi coupe modeli  204 hp güç üretiyor ve son derece akıcı çizgileri, 1000 kg ile sınırlı tutulan ağırlığı ve dar yuvarlanma bantlı Tall & Narrow tipi lastikleri sayesinde 450 km sürüş menzili sunuyor. Son derece süratli olan araç 100 km / h hıza 6,8 saniyede ve 1000 m’ye 28,8 saniyede ulaşıyor. Kompakt boyutları (uzunluğu sadece 3,81 m) ve 7 ile 11 cm arasında değişen zemin yüksekliği sayesinde şehirde son derece rahat kullanım sunuyor.

 

 

 

 

Internet temelli teknolojiler: Daha hızlı, daha çeşitli

 

108, yeni 208 ve yeni Partner Tepee modellerinde mevcut olan Mirror Screen (Ayna Ekran) fonksiyonu, uyumlu bir akıllı telefonu aracın dokunmatik ekranından itibaren kontrol etmek için kullanılabilir. MirrorLink protokolü uygulamaları arasında, özellikle telefon, müzik, navigasyon ve iCoyote veya standımızda özel bir terminalde doğrudan test edebileceğiniz PEUGEOT MÜZİK web radyo  gibi başka uygulamalar da bulunmaktadır. Yenilenen 208 ve yenilenen Partner Tepee modellerinde mevcut olan CarPlay fonksiyonu, kullanıcılarına tek bir sözcük veya tek bir parmak hareketiyle arama yapmak, harita uygulamasını kullanmak, müzik dinlemek ve mesajlarına erişmek için inanılmaz derecede sezgisel bir yol sunuyor. CarPlay fonksiyonu Kasım 2015 model üretimi itibariyle araçlarda sunulacaktır.

 

MyPeugeot Link

MyPeugeot link yolculuk deneyiminin akıllı telefon üzerine aktarılmasını sağlayan ücretsiz bir uygulamadır; basit, sezgisel bir arayüz ile sürücüye seyahatlerin tarihçesi ve yakıt tüketimleri, aracın konumu ve yolculuğun geri kalanının yaya olarak sürdürülmesi, gelecek servis tarihleri ve aracın kullanımına ilişkin uyarı mesajlarını bildirir.

 

 

Çevresel anlamda : Peugeot bu konuda bir referanstır

 

PSA Grubu  A.B. 28 yasası kapsamında 2020 yılında 95 g/km ortalama emisyon değerine ulaşma hedefi belirledi. 2015 yılının ilk beş ayında üreticilerin ortalama emisyon değeri 121.4 g/ km iken, PSA Grubu 106.9 g/km’ye ulaşarak 110 g/km barajının altına inen ilk otomobil üreticisi oldu.

 

106.3 g/km ortalama emisyon değeri ile, Peugeot CAFE sınıflandırmasında büyük markaların önünde liderliğe yükseldi.  Bu olağanüstü başarı SUV / CUV satışlarını ve benzinli enerji karmasını arttırarak elde edilmiştir. 2012 yılından bu yana, PEUGEOT CO2 emisyonlarını toplam % 12,6 oranında ve sadece 2015’in ilk yarısında ilave olarak % 3 oranında daha azalttı. Bu performans ağırlıklı olarak yeni dizel BlueHDi ve benzinli PureTech motor gamlarının verimliliği sayesinde ve yeni EAT6 altı ileri otomatik şanzıman ile de açıklanabilir.

 

Altı farklı sınıfta 25 adet “Best In Class” model ile Peugeot çevresel anlamda ve kullanım verimliliği alanında lider olarak konumunu pekiştirmiştir. Ve bu nokta gerek büyük binek modeller, gerekse kompakt modeller için geçerlidir, aşağıdadaki örneklerde

– B Segmentinde, 208 1.6L BlueHDi 100hp versiyonu sadece 79 g/km emisyon değeri yayıyor ve en son sadece 2L / 100 km ile dünya yakıt tüketim rekorunu kırdı !

– C Segmentinde, 308 gamı sadece 95 g/km emisyon değerine sahip 1.2 L PureTech 110 başta olmak üzere 10 adet Best-In-Class versiyona sahiptir. Bu arada, 1.0-1.4 L kategorisinde geçen Haziran ayında PureTech 3 silindirli turbo versiyona verilen Yılın Motoru ödülünü hatırlatalım;

– D segmentinde, EAT6 altı vitesli otomatik şanzıman ile donatılmış 508 1.6 BlueHDi 120 sadece 99 g/km emisyon salınım miktarı sergiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz