Son 15 gündür tüm dünya VW’nin emisyon skandalı ile sarsılıyor. Bunla ilgili pek çok haber okudunuz. Artık kafalar bu haberlerden iyice karıştı. Sizler için herkesin anlayabileceği bir şekilde VW emisyon hilesi skandalını adım adım inceledik.

 

VW emisyon hilesinin özü nedir?

2000cc motor hacmine sahip dizel VW otomobillerin emisyon testini aldatmalarına imkan veren bir yazılıma sahip olduğu anlaşıldı.

VW emisyon hilesi teknik olarak bu nasıl mümkün olabilir?

Motor yönetim sistemi (kimi sensörlerden aldığı veriyi dikkate alarak) aracın test edildiğini anlayıp eksozdan çıkan sakıncalı atık gazların düşük olmasını sağlayan bir moda geçiyor. Test koşullarının sona erdiğini anladığında normal yol moduna dönüyor.

VW emisyon hilesi nasıl keşfedildi?

ICTT (International Council on Clean Transportation) isimli bir sivil toplum örgütü resmi kurumlardan bağımsız kendi testini yapıyor ve VW araçların verilerini kuşkulu bulup resmi kurumlara (EPA — Environmental Protection Agency’ye) açıklamasıyla beraber bilgi veriyor. EPA testlerini gözden geçiriyor, 1 yıla yakın süre VW ile yazışarak durumu anlamaya çalışıyor. Son noktada VW özel yazılım ile test verilerini manipule ettiğini kabul ediyor.

VW emisyon hilesinde son durum nedir?

CEO Martin Winterkorn istifa etti. VW’nin ABD’nin ilgili organlarına bir ceza ödemesi bekleniyor. Ayrıca VW yazılımın ABD dışındaki araçlarında da olduğunu kabul etti; bu durumda açıklamalar / ceza süreçleri devam edecek gibi görünüyor.

VW emisyon hilesi skandalında bundan sonra neler olabilir?

1. VW’nin tüm araçlarının emisyon verileri ölçülerek kontrol edilecek.
2. VW dünya genelinde 11 milyon aracı gerekli düzenlemeler yapılması için servise çağıracak.
3. Tüketici tercihini etkileyen diğer (yakıt tüketimi / güç vb) veriler de sorgulanır hale gelecek.
4. VW’nin rakipleri *haksız rekabet* koşulları yarattığı için tekli ya da toplu halde VW’ye karşı hukuksal girişimde bulunabilirler.
5. Tüketiciler *yanıltıldıklarını* iddia ederek tekli ya da toplu halde VW’ye karşı hukuksal girişimde bulunabilirler.
6. VW iş ortakları (bayiler, tedarikçiler, VW araçlarını kiralayarak para kazanan kurumlar vb) bu durumdan *zarar gördüklerini* iddia ederek tekli ya da toplu halde VW’ye karşı hukuksal girişimde bulunabilir.
7. Alman yerel hükümetlerinen birinin de hissedarı olduğu VW ciddi bir yeniden yapılanmaya gidebilir.
8. VW’nin Türkiye’deki distribütörü geri çağırma operasyonuna konu olan motora sahip modellerin kimlere satıldığını tespit edecek ve gerekli aksiyonu alacak.

3 YORUMLAR

  1. VW gibi bir markasın.. Porsche, Audi, Bugatti, Seat, Skoda ve daha bir sürü markanın sahibisin. Müthiş bir ilgi ve itibara sahipsin. Tüm bunların karşılığı bu olacaksa umarım batarsın. Alman hükümeti eğer konu hakkında bilgi sahibi değilse bu geri zekalı, kuş beyinli yöneticileri yağlı kazığa oturtmalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz