Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından yürütülen hurda teşviki çalışmalarında 20 yaş üstü binek araçlar için yeni bir düzenleme geliyor. Geçen yıl 10 bin 560 hurda aracın trafikten çekilmesi ve elde edilen satışla 58 milyon liralık ekonomiye katkı sağlayan teşvik, bu yılda satışları yavaşlayan otomobil sektörünü kurtaracak.
Geçen yıl yapılan teşvik uygulamasıyla ekonomiye 58 milyon liralık katma değer yaratıldığını belirten Kosifler Oto Satış Müdürü Barkın Pınar, bu yıl yapılması planlanan teşvikle otomotiv sektörünün satışlarını artıracağını belirtti.
2 milyonu binek otomobil olmak üzere 20 yaş üstü 4 milyondan fazla aracın trafiğe çıkmasının sakıncalı olduğunu söyleyen Pınar, “Çevrenin korunması ve trafik güvenliğinin sağlanması için eski araçların trafikten çekilerek, hurdaya ayrılması konusunda 2013 yılında hükümet tarafından bir çalışma başlatıldı. Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bir takım ortak çalışmalar yürüttü. Hurda araç teşvik paketi ile ilgili yapılan çalışmalarda özellikle 20 yaşın üzerindeki aracını teslim edenlere belli bir nakit desteği, ikinci el araç alımında kredi faiz desteği veya yeni alınacak otomobilde ÖTV indirimi gibi birtakım destek unsurları üzerinde duruluyor. Ancak bu uygulamanın genel hatları önümüzdeki aylarda netleşecektir” diye konuştu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, 2013 yılında 10 bin 560 hurda araçtan ekonomiye yaklaşık 58 milyon TL katma değer sağlandığını söyleyen Pınar, “Hurda teşviği kapsamında bahsedilen 4 milyon aracın ekonomiye büyük katkısı olacaktır. Konuya sadece eski araçların trafikten çekilmesi olarak bakılmaması gerekiyor. Bu sayede 4 milyonluk yeni bir pazar oluşacak. Düzenlemenin otomotiv sektörüne önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

HURDALAR İKİ KAT YAKIT TÜKETİYOR
Söz konusu eski araçların çok eski teknolojilerle üretilmiş, çok aşırı yakıt kullanan, çevreyi kirleten, trafik akışına uyamayan, yolda bile doğru düzgün gitme imkanına sahip olmadıkları için, trafikten çekilmeleri gerektiğinin altını çizen Barkın Pınar, söz konusu otomobillerin yenilerine göre neredeyse iki kat yakıt tüketip, çevreyi kirlettiğini vurguladı. Pınar, hurda teşviğinde 1985 öncesi araçlar için 3 bin 500, 1985-1990 arasındaki araçlar için 5 bin lira, 1990-1993 arasındaki araçlar içinse 6 bin 500 TL ÖTV indirimi planlandığını belirtti. Lüks otomobillerdeki hurda teşviğinin satışları iyi yönde etkileyeceğinin altını çizen Barkın Pınar, “Hurda teşviği, Haziran ayında yürürlüğe girerse sakin geçmesi beklenen yaz aylarında ciddi bir hareketlilik yaşanacak; geçen sene 107 bin olan Temmuz- Ağustos ayları satış adetleri 150 binlere taşınacaktır” dedi. Hurda teşviğinin sadece 1.600 cc binek otomobillere verileceğini vurgulayan Barkın Pınar, “Kosifler Oto olarak, hurda teşviğini anlaşmalı kurumlarımızın uygun vadelendirme seçenekleriyle daha cazip hale getireceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz