Hyundai’nin popüler SUV modeli Santa Fe, Türkiye için gün saymaya devam ediyor. Çok kısa bir süre içinde showroomlardaki yerini alacak olan Santa Fe, Hyundai markasının akıcı tasarım anlayışı ile tamamen yeniden yorumlanırken, hem iç dizaynı hem de dış tasarımı ile tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Yeni Santa Fe, geliştirilmiş özellikleriyle SUV-D segmentine yeni bir soluk getirmeye hazırlanıyor.
4690 mm uzunluğunda ve 1680 mm yüksekliğindeki Yeni Santa Fe’nin genişliği ise 1880 mm. Bu boyutlarıyla selefinden daha uzun, daha geniş ve daha yüksek olan Yeni Santa Fe, 2700 mm dingil mesafesine sahip. Çok daha kaslı, agresif ve karakter sahibi bir görünüme sahip Yeni Santa Fe, alçaltılmış tavan çizgisi ve daha eğimli ön camı ile dikkat çekiyor. Hyundai’nin akıcı tasarım felsefesinin yeni evrimi olan ve fırtınadan esinlenilerek oluşturulan Storm Edge tasarım anlayışıyla dizayn edilen Yeni Santa Fe, heybetli ama bir o kadar da dinamik bir görünüme sahip.
Yeni Santa Fe, Türkiye için özel olarak geliştirilen 2,0 litre hacmindeki dizel motor ile Haziran ayı sonundan itibaren ithal edilmeye başlanıyor. 184 HP güç sunan bu dizel motor, otomatik şanzımana sahip. Gücünü 2 ya da 4 tekerden akıllı çekiş sistemi ile yola aktarabilen Yeni Santa Fe, yol durumuna ve sürüşe göre ön ve arka akslarda güç dağılımını otomatik olarak gerçekleştiriyor. Arka kısımdaki otomatik yükseklik ayarı sayesinde Yeni Santa Fe aracın stabilitesini en iyi şekilde sağlarken aynı zamanda konfordan da ödün vermiyor. Tam otomatik ve Spor otomatik şanzıman gibi iki çalışma modu bulunan altı ileri otomatik şanzıman ise Spor modunda sürücüsüne üstün bir sürüş keyfi yaşatıyor. Yeni nesil kavrama sistemiyle birlikte sarsıntısız ve hızlı geçişler sağlayan bu vites, hızlı kullanımda manuel viteslere göre daha fazla performans sağlıyor.
Şehir içi kullanımda ideal olan tam otomatik moddaysa kompakt otomobillerin sürüş keyfi sunulmuş oluyor. Santa Fe’nin bu yenilikçi şanzımanı, bilinen otomatik şanzımanlara göre 12 kilo daha hafif ve aynı zamanda yüzde 12 kadar daha düşük yakıt tüketimi sağlıyor.
Yeni nesil Santa Fe, normal sürüş koşullarında kompakt bir otomobil gibi iki çekerden aktarma yaparken, gerekli olduğunda da dört tekerden çekişe geçebilen otomatik bir anahtara sahip. Etkileyici yol tutuşunu hem asfaltta hem de off-road yol koşullarında sürdürerek mükemmel bir konfor sunuyor. Hyundai’nin FLEX STEER direksiyon sistemi, tıpkı i30’da olduğu gibi üç farklı sürüş modu sunuyor. İlk kez bir SUV’de öne çıkan bu özellik sayesinde seçilecek moda göre Normal, Spor ve Konfor açısından sürücüye ayrıcalık sağlanıyor. Bu modlar direksiyon üzerindeki bir tuşla değiştirilirken seçilen tercih anlık olarak 4.2 inç’lik LCD ekranda da görüntüleniyor.
Güvenlikte de önde
Euro NCAP’ten en yüksek not olan beş yıldızı alarak sınıfının en güvenli SUV’larından birisi olan yeni nesil Santa Fe, yan bariyer çarpışma testindeki “Yetişkin Yolcu” güvenliğinde yüzde 96 koruma oranıyla en yüksek puanı elde etti. “Çocuk Yolcu” kategorisindeyse D-SUV segmentinin en iyi derecelerinden birisi olan yüzde 89’u elde etmeyi başardı. Santa Fe, Elektronik Stabilite Kontrolü (ESP) ve benzeri gibi teknolojik aktif güvenlik özelliklerin değerlendirildiği “Asist Güvenlik” kategorisinde de yüzde 86’lık bir skora imzasını attı.
Yayaların olası çarpışma anında minimum zararla kazayı atlatması için geliştirilen ve ilk kez yeni Santa Fe modelinde kullanılan “Aktif Kaput”, herhangi bir çarpma anına otomatik olarak yukarı doğru kalkarak yayanın omuz ve baş bölgesinden ciddi bir şekilde yaralanmasını ortadan kaldırmış oluyor. Bu sistemle birlikte Santa Fe “Yaya Güvenliği” kategorisinde elde ettiği yüzde 71’lik skorla segmentindeki rakiplerinden daha yüksek bir dereceye sahip oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz