Kullanılmış bir araç satın alırken neleri kontrol edersiniz? Satın almaya ya da almamaya karar vermenize neden olan faktörler nelerdir? Sürücülerin yüzde 60’ından fazlasının kararını en çok etkileyen faktörlerin aracın yaşı veya yaptığı kilometre olması şaşırtıcı değil.
Ancak yapılan yeni bir araştırmaya göre sürücülerin sadece yüzde 2’sinden azı arabanın motor ömrünü etkileyen en önemli faktör olan motor yağının kalitesini ve durumunu kontrol etmenin de aynı derecede önemli olduğunu düşünüyor. Kullanılmış araç alıcılarının önem sıralarında motor yağı markası, sınıfı ve kalitesi gibi faktörlerin alt sıralarda yer alması endişe veriyor.
Mobil 1TM tarafından,1000 Türk sürücüsüyle yapılan bir araştırmada, katılımcıların neredeyse üçte biri (%32,2), kullanılmış bir aracı muayene ederken motor yağı markası, sınıfı ve akışkanlığını kendileri için önemli faktörler sıralamasında sondan ikinci olarak değerlendiriyorlar. Araştırma sonuçlarına göre, motor ömrü için çok önemli bir kriter olan motor yağı düzgün çalışan bir havalandırma sisteminden (%59,7) daha önemsiz olarak sıralanmış. Katılımcıların yaklaşık dörtte biri (%22,4) motor yağı seviyesine, durumuna ve rengine bakmayı sondan ikinci sıraya koyarken, yüzde 44,2’si aracın içinin kokusunu kontrol etmeye daha fazla önem veriyor.
Mobil Oil Türk A.Ş. Otomotiv Saha Mühendisi Aydın Güney kullanılmış araç satın alırken motor yağının önemi konusunda şunları söyledi; “Motor yağı her araç için can damarıdır ve mekanik parçaları ExxonMobil gibi şirketlerin mühendisleriyle işbirliği yapılarak tasarlanır. Doğru motor yağını kullanmak; performansı arttırır, yakıt tasarrufu sağlar ve motor ömrünü uzatır. Kullanılmış araç almayı düşünenler mutlaka ön alım değerlendirmesi esnasında motor yağı seviyesini ve durumunu kontrol etmeliler. Satıcıya hangi yağ markasını ve sınıfını kullandığını sorun ve kendisinden size yağ seviyelerini nasıl kontrol edeceğinizi göstermesini talep edin. Eğer söyleyemiyorsa endişe edin.”
Doğru yağ sınıfının kullanıldığından ve yağ seviyelerinin düzgün bir şekilde korunduğundan emin olmazsanız motor ömrünüzle ilgili risk almış olursunuz. Yağ seviyesi azaldıkça, motorda kalan yağın daha yoğun çalışması gerekir, kirlenmeye başlar ve yağ daha hızlı eksilir. Bu da aracın performansının düşmesine neden olur. Motor yıpranır, aşırı ısınır, hatta tamamen bozulabilir.
Porsche ve Mobil 1TM 17 yıldan beri işbirliği yapıyorlar. Efsanevi 911 modelinin dört kuşağını kapsayan bu işbirliği süresince toplamda bir milyondan fazla Porsche markalı araca fabrika çıkışında Mobil 1 TM motor yağı dolduruldu. Porsche motorunun tüm performans ihtiyaçlarını karşılayacak üstün motor yağı formülasyonları geliştirmek için birlikte çalışan her iki şirketin mühendisleri kullanılmış araç satın almadan önce her zaman motor yağını kontrol etmenizi tavsiye ediyorlar.
Porsche Onaylı Kullanılmış Araç Programının Satış Kalitesi Genel Müdürü Dr. Ing. Jens Winterfeld; “Bugüne kadar üretilmiş bütün Porsche araçların yüzde 70’inden fazlası hala yollarda. Bu bizim araçlarımızın yüksek kalitesinin ve mekanik dayanıklılığının bir kanıtı. Dizel veya benzinli her araç için motor yağı hayati önem taşıyor ve tüm Porsche motorları Mobil 1 TM mühendisleriyle işbirliği yaparak geliştiriliyor. Bunun sonucu olarak daha iyi performans, gelişmiş yakıt tasarrufu ve motor ömrünün artması gibi yararlar elde ediyoruz.” diyor.
İster 10 aylık olsun ister 10 yıllık, kullanılmış araç satın alırken, ön alım muayenesi esnasında motor yağı seviyesini ve durumunu kontrol etmek çok önemlidir.
Kullanılmış araç satın almayı düşünen sürücülere yol göstermek amacıyla Mobil 1TM ve Porsche güçlerini birleştirdi ve alıcılar için 5 adımlık bir rehber oluşturdu. İster kullanılmış bir 911 alın, isterseniz farklı bir araç. Temel kurallar aynıdır:

1. Ev ödevinizi yapın
Hangi araçların bütçenize uygun olduğunu tespit etmek için bir bütçe yapın. Satın almak için çok yaşlı olmayan, iyi bakılmış, kilometresi düşük bir araç seçin. Renk ve seçenekler konusunda esnek olun, ikinci el araç piyasasında bakımlı araç çok önemlidir.

2. Satıcıları telefon ile arayın
Satıcıyı aradığınızda doğru soruları sorun. Aracın tüm kayıt ve trafiğe çıkma belgelerinin olup olmadığını, üretici firmanın yağ sınıfı ve akışkanlığı tavsiyelerine uygun olarak servisinin yapılıp yapılmadığını, en son ne zaman servise gittiğini, yakın zamanda yeni lastiklere ihtiyacı olup olmayacağını öğrenin.

3. Motor yağını kontrol edin
Motor yağı bir aracın can damarıdır ve mekanik aksamlar genellikle ExxonMobil gibi firmaların mühendisleriyle işbirliği yaparak geliştirilir. Doğru motor yağını kullanmak performansı arttırır, yakıt tasarrufu sağlar ve motor ömrünü uzatır. Motor yağı seviyesini ve durumunu kontrol edin. Satıcıya sorun ve eğer bilmiyorsa kaygı duyun.

4. Lastikleri kontrol edin
Aracınızla zemin arasındaki tek bağ olan lastiklerin kalitesi hayatınızı kurtarabilir. Aynı motor yağında olduğu gibi, araçlar tasarlanırken optimum sürüşü, yol tutuşunu ve fren performansını garantilemek için öncü lastik firmalarıyla işbirliği yapılır. Lastiklerin kaç yıllık olduğunu sorun, taban desenini kontrol edin ve yedek lastiği inceleyin.

5. Aracı kullanın
Satın almadan önce aracı mutlaka kullanmalısınız. Bu gerekli çünkü aracın kullanım ve sürüş özelliklerini ya da çıkarttığı sesi sevmeyebilirsiniz. Aracın size uygun olup olmadığını anlamak için 10 kilometrelik bir sürüş yeterli olacaktır. Motor düzgün bir şekilde hızlanıyor mu? Araç düz bir hatta durup kalkabiliyor mu?

2eloto

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz