Ankara’da açılış için gün sayan Avrupa’nın en büyük otomotiv yaşam merkezi Otonomi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, büyük oranda kayıt dışı yürütülen ikinci el araç ticaretine standart getirilmesi çağrısında bulundu.

Erkoç, ülke genelinde sayıları 100 bini bulan otomobil ticareti yapanların 65-70 bininin kayıt dışı olduğunu, ayaküstü satış yapan bu kişilerin vergi ödemediğini ve vatandaşın kandırılma riski yaşadığını belirtti.

Ankara’da açılış için gün sayan Avrupa’nın en büyük “otomotiv yaşam merkezi” Otonomi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, ülke genelinde on binlerce kişinin kayıt dışı olarak yaptığı ikinci el motorlu araç ticaretine bir standart getirilerek vatandaşların yaşadığı mağduriyete son verilmesi çağrısında bulundu.

Yaklaşık 30 yıldır otomobil ticaretinin içinde ve Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) ile Başkent Otomobilciler Derneği’nin (BOD) de Başkanı da olan Aydın Erkoç, ülkede ikinci el araç ticaretiyle uğraşan 100 bin dolayında kişiden 65-70 bininin kayıt dışı olduğunu belirterek, “Artık otomobil ticaretine bir standardın getirilmesi gerekiyor” dedi. Bu faaliyetin, tüketici, devlet ve tüccar olmak üzere 3 ayağı bulunduğuna işaret eden Aydın, mevcut durumda tüketicinin kandırılma riski, devletin vergi kaybı, satıcıların ise güven sorunu yaşadığını dile getirdi.

İkinci el araç ticaretine bir standart ve düzen getirilmesi durumunda bu üç kesimin de kazançlı çıkacağını vurgulayan Aydın, şunları söyledi:

“Bizim en büyük sıkıntımız bu sayıları 100 bini bulan otomobil ticareti ile uğraşan insandan sadece 30- 35 bininin kayıtlı oluşu. Bir standart getirildiği zaman, dışarı da ayaküstü satış yapan insanlar kayıt altına alınacak ve bunlar vergiye tâbi olacak. Bu kişilerin, ticaret odasına kaydı olacak. Tüketici karşısında ciddi bir muhatap bulacağı için kandırılma, aldatılma olayından kurtarılacak. Tüccar ise devlete vergi ödeyecek, alıcı kandırılmayacağı ve karşısında muhatap bulunacağı için mesleki açıdan bizim prestijimiz artmış olacak. Bu şekilde 3 ayak da kazançlı çıkmış olacak.”

-Otonomi ciddi bir çözüm sağlayacak…

Erkoç, otomobil ve motorlu araçların, pazara gidilip ayak üstü alınacak basit bir ürün olmadığının altını çizerek, oto pazarlarına da karşı çıktı; dünyanın hiçbir ülkesinde bu tür bir uygulama olmadığını belirtti. E ticaret sitelerinde çok sayıda insanın vergi ödemeden, vergi levhası olmadan alım satım yaptığına işaret eden Erkoç,  otomobilin “otomobil ticaret hanelerinde” alınıp satılması gerektiğini vurguladı. Erkoç, “Biz Otonomiyi açtığımız zaman tüketici gönül rahatlığıyla pazar günleri dâhil araç almaya gelebilecek” dedi. Verdikleri uğraş sonucunda yılda 3’den fazla araç alıp satanlara devletin ciddi bir baskı uygulamaya başladığına dikkat çeken Erkoç, “Ama insanlar artık ailesinden ya da çevresinden vekâlet alıp alım satım yapmaya başlıyor. Devletin bunun da önüne geçici hamleler yapması gerekiyor. Bu konunun üzerine gitmemiz lazım” diye konuştu.

-Otonomi Eylül’de açılışa hazırlanıyor…

Esenboğa yolu üzerinde 375 bin metrekarelik bir alanda inşaatı tamamlanma aşamasına gelen Otonomi’nin Eylül ayında faaliyete geçmesi bekleniyor. Ankara halkı başta tüm Türkiye’ye hizmet verecek Otonomi, Avrupa’nın en büyük otomotiv AVM’si olacak. Otonomi, “Türkiye’nin her yerine 1 saat uzaklıktayız’’ sloganı ile otomotiv sektörü ve otomobil tutkunlarını buluşturacak. Otonomi’de ikinci el araçlar için 551 showroom ve sıfır araçlar için 10 oto plazanın yanı sıra 13 işyerinden oluşan teknik servis bölümü, meydan ticarethane ve ofisleri 28 işyeri, 48 ofis, akaryakıt istasyonu ve bir beş yıldızlı otel yer alıyor. İçinde kafe ve restorantlar, bankalar, noter ve trafik tescil bürosunun da yer alacağı Otonomi, kuru temizlemeden kırtasiyeye, camiden ve AVM’ye tüm imkânlarıyla tam bir “Otomotiv Yaşam Merkezi” olacak. Otonomi, günlük 11 bin ziyaretçi ağırlayabilecek. Günde 9 bin aracın giriş çıkış yapabileceği Otonomi’de aynı anda 12 bin araç sergilenebilecek. Sıfır ya da ikinci el araç almak isteyenler, aradığı her modeli Otonomi’de bulabilecek. Satışa konu araçlara, tüm test ve kontroller sonucunda Otonomi tarafından 1 yıl garanti verilecek.

2 YORUMLAR

  1. evet bende katılıyorum insanlar 3-5 kuruş para biriktirip araç satın almak istiyor ama dolandırılmamak elde değil yetkilileri buradan uyarıyor ve bu sistemin düzeltilmesini temenni ediyoruz.

  2. ayak üstü satanlardan şikayet edeceğinize önce kayıtlı iş yapanları hizaye getirseniz daha iyi olur. insanlar artık galeriden araç almıyorlar. pert, kazalı bin türlü sorunu olan araçları makyajlayıp millete iteliyprlar sonra alırken iyi baksaydın diyorlar.
    önce kendi evinizi temizleyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz