Siyasi belirsizlik nedeni ile yetkili satıcıların 2014 model siparişlerini azaltması sıfır otomobil piyasasını yüzde 25 daraltırken, ikinci el otomobil satışlarının yüzde 4 artmasını sağladı.

Yaklaşan bayramlarla birlikte ikinci el otomobil satışlarının yüzde 5 daha artıracağı tahmin ediliyor.

Yerel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimi ile oluşan siyasi belirsizlik nedeni ile yetkili satıcıların 2014 model otomobil siparişlerini azaltması, yılın ilk 6 ayında sıfır otomobil piyasasının yüzde 25 daralmasına neden oldu. ÖTV ve kurda yaşanan artış ile 2014 yılına oldukça hareketli başlayan ikinci el otomobil piyasası sıfır otomobillerde siparişlerin azalması ile birlikte satışlarını yılın ilk 4 ayında yüzde 4 artırmayı başardı. Yaklaşan bayramlarla birlikte ikinci el otomobil satışlarında yüzde 5’lik bir artış daha beklediklerini ifade eden Borusan Holding şirketlerinden Manheim Türkiye Genel Müdürü H. Zafer Terzioğlu, “Geçen yıl Ramazan Bayramı sürecinde 315 bin 893 adet, Kurban Bayramı sürecinde ise 331 bin 500 adet ikinci otomobil satışı gerçekleştirildi. Siyasi belirsizlikleri de göz önüne aldığımızda geçen yılki satışlar seviyesinin korunabileceğini düşünüyoruz” dedi.

İkinci el otomobil piyasasında yaşanan gelişmeleri değerlendiren Terzioğlu, ÖTV ve kur artışı nedeni ile 2014 yılının ilk yarsında sıfır araç fiyatlarında yüzde 20’lik bir artış yaşandığını açıkladı. Bu gelişmelere siyasi belirsizliğin de eklemesi ile birlikte yetkili satıcıların otomobil siparişlerini azalttıklarını ifade eden Terzioğlu, “Siyasi ortamdaki belirsizlik sebebi ile 2014 model üretim siparişleri çok az sayıda yapıldı. Siparişler azalınca da özellikle bu yılın ilk 6 ayında üretim oldukça sınırlı sayıda kaldı. Bu nedenle de sıfır araç piyasası yüzde 25 oranında daraldı. Bu durum da insanların ikinci el otomobile yönelmesine neden oldu. Rakamları incelediğimizde bu yılın ilk dört aylık döneminde ikinci el otomobil satışlarının yüzde 4 civarında arttığını görebiliyoruz” dedi.

Zorlaştırılan kredi şartları satışlara yansıdı

İkinci elde bu kadar yoğun talebin olmasına karşın, sıfır araç sayısındaki azalma nedeni ile ikinci el otomobil bulmakta zorlandıklarını açıklayan Zafer Terzioğlu, “Aslında ikinci elde otomobil satışları rakamların çok daha üzerine çıkabilirdi. Ama gerek ikinci el otomobil bulmakta zorlanmamız gerekse de zorlaştırılan kredi şartları neticesinde otomobilini değiştirmek isteyen insanların daha çok düşünme ihtiyacının artması ikinci el otomobil satışlarının istenilen seviyelere ulaşamamasına neden oluyor” dedi. Yaklaşan bayramlar nedeni ile ikinci el otomobil satışlarında yüzde 5’lik bir artış beklediklerini ifade eden Zafer Terzioğlu, “Geçen yılın Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı süreçlerinde ikinci el otomobile ciddi bir talep vardı. Bir önceki yıla göre fiyatlar yüzde 5’lik bir artış görmüştü. Bu yıl da geçen yılki rakamları yakalayacağımızı düşünüyoruz. Özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimi ile birlikte siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasını ve piyasaların daha da canlanmasını bekliyoruz” dedi.

İkinci El Otomobil Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

– Aracın geçmişine, nereden alındığına ve servis hizmeti alıp almadığına dair verilere

– Periyodik bakımlarının yapılıp yapılmadığına

– Aracın servis geçmişinin yer aldığı ‘Servis Bakım Kitapçığı’nın olup olmadığına

– Aracın hasarı var ise; bu hasarın yetkili serviste yapılıp yapılmadığına

– Araç yukarıda belirtilen unsurları yerine getirecek özelliklere sahip değil ise, değerinin yüzde 5 aşağısına satın alınabilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz