Bir önceki neslinde PSA Grubu’nun dizel motorunu kullanan Mazda3, yeni neslinin tanıtılmasından 2 yıl sonra markanın kendi üretimi dizel motoruna kavuştu. Sessizliği ile dikkat çeken motorun ilk sürüşünü gerçekleştirdik. İşte izlenimlerimiz…

Mazda3 hatchback ve sedan modelleri tutumlu, Euro 6 uyumlu 105 PS SKYACTIV-D 1.5 turbodizel motorun eklenmesiyle büyüyor. Mazda3 SKYACTIV-D 1.5’in Türkiye lansmanı gerçekleşti.

Mazda3’ün sınıf içinde rekabetçi avantajını büyük oranda artıran yeni motorda, 14.8:1’lik sıkıştırma oranına sahip olan motorda değişken turbo geometrisi de kullanılmış. 1499 cc hacmindeki motor 4000 devirde 105 PS güç, 1600 ile 2500 devir arasındaysa 270 Nm tork üretiyor. Araçta 6 kademeli hem otomatik hem de manuel şanzıman seçeneği bulunuyor. Manuel versiyon 0-100 km/s hızlanmasını 11 saniyede tamamlarken, otomatik versiyon 11.6 saniyeye ihtiyaç duyuyor.

99 g/km’ye kadar düşük CO2 emisyonlarına sahip olan motorun ortalama yakıt ekonomisi rakamları ise manuel versiyonda 3.8 litre, otomatikte ise 4.4 litre olarak açıklanıyor. Aynı zamanda yeni Doğal Ses Düzenleyici teknolojisini de içinde barındıran motorla gürültü ve titreşim büyük oranda azalıyor.

 

Mazda3, heyecan verici KODO –  Hareketin Ruhu tasarımı çerçevesinde SKYACTIV teknolojisinin mühendislik inceliklerini de bünyesinde barındırıyor. Yenilikçi, hafif ve sağlam gövdeye sahip Mazda 3, C sınıfında yer alan araçlar içinde 1185 kg’lik boş ağırlığıyla en hafif otomobillerden birisi. Mazda3’ün ön bölümünde Macpherson süspansiyon kullanılırken arka kısmındaysa çoklu bağlantılı bir yapı tercih edilmiş.

 

Mazda3’ün geniş iç mekanında yer sürücü odaklı kokpit, kompakt gösterge paneli, 7 inçlik geniş renkli dokunmatik ekranı, HMI kumandası ve Aktif Sürüş Ekranı sayesinde kullanıcıların günlük ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmış.

2016 model ailesinde, yeni 18 inç koyu alaşım jant tasarımı aksesuar olarak sunuluyor. DAB radyo, Geri görüş kamerası ve yükseklik ayarlı yolcu koltuğu da standart özellikler arasına ekleniyor.

Mazda3’de, Mazda’nın gelişmiş ve yenilikçi i-ACTIVSENSE sürücü destek güvenlik teknolojileri yer alıyor. Bunlara Ön Engel Uyarısı (FOW), Akıllı Şehir İçi Fren Desteği (SCBS), Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi (LDWS) ve Mazda Radar Hız Kontrol Sistemi (MRCC) sistemi gibi sistemler de dahil.  Mazda3’ün 5 yıldızlık Euro-NCAP çarpışma testi sonucu yer bulunuyor.

Mazda3 SKYACTIV-D 1.5 Motion AT ve Reflex MT versiyonları lansmana özel 92.000 TL, Reflex AT donanımlı olanı 96.000 TL, Power AT donanımlı olansa 102.000TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu.

 

Sürüş İzlenimi – Tulu DARICAN

Mazda3 zaten başarılı bir modeldi. İhtiyaçları karşılayan özelliklere sahipti. Ama 2 yıldır sadece benzinli motorla satılıyor olması Türkiye gibi dizel hâkimiyetindeki bir pazar için sorundu. En sonunda Japon markanın kendi ürünü olan dizel motora kavuşan araç, onu bekleyen tüketicilerin ilgisini çekecektir. Bugüne kadar kullandığım en sessiz dizel motorlardan birisi olan ünitenin gücü rakipleri düşünüldüğünde güçsüz görünse de hafif karoser sayesinde sürüşte bir sorun yaşatmıyor. Selanik yollarında yaptığım 120 km’lik sürüşte sakin davranıldığında 4.7 litrelik ortalama değerler yakalanabildiğini gözlemledim. Genel ortalama ise 5.4 litre dolaylarındaydı.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz