Bugün sizler için Jeep markasının mini crossover’ı Jeep Renegade ’i mercek altına alacağız. Geçtiğimiz yılki Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan araç Fiat – Chrysler tarafından geliştirildi ve İtalya’da üretiliyor.

Fiat’ın Chrysler’i satın almasından sonra tanıtılan ilk ürün olan Jeep Renegade, Fiat 500X ile aynı platform üzerinde yükseliyor.

Kare formlu bir araç olan Renegade, bu sayede olduğundan daha heybetli görünüyor. Ön bölümde yedi dilimli klasikleşen Jeep radyatör ızgarası kullanılmış. Ayrıca farlar da yuvarlak formuyla Willys modellerine göndermede bulunuyor.

Yandan incelediğimizde aracın kübik hatları daha net ortaya çıkıyor. Diğer araçların aksine arkaya doğru ilerlerken tavan alçalmıyor ve düz formunu koruyor. Karoserin alt kısımları, arazide boyanın zarar görmemesi için siyah plastik ile kaplanmış.

Arkada düz inen bagaj kapağı dikkat çekerken, stop grubu da kare formlu. İç deseninde ise X formu kullanılmış. Araç, boyutları ile sadece uzunluk disiplininde Opel Mokka’nın gerisinde kalıyor.

Jeep modellerinin en çok eleştirilen kısmı şüphesiz, Avrupalı tüketicilerin beklentilerini karşılayamayan iç mekân kalitesi oluyordu. Renegade bu alanda en az rakipleri kadar başarılı. Fakat ortak parça kullanımı can sıkıcı olabiliyor.

Orta konsolda 5 inçlik dokunmatik bir ekran yer alıyor. Dokunmatik hassasiyeti ortalamalarda olan ekranın animasyonu değişmiş olsa da, aslında Doblo’dan Ducato’ya kadar pek çok Fiat modelinde kullanılan ekran olduğunu anlıyoruz.

Aracın ön bölümünde yeterli genişlik ve diz mesafesi sunuluyor. Arka kısımda da diz mesafesi yeterli. Asıl başarı ise yüksek tavan sayesinde bol tutulan baş mesafesi oluyor. Aracın bagaj hacmi ise 351 litre.

Test ettiğimiz Jeep Renegade modelinde Fiat grubunun tanıdık 1.6 litrelik dizel motoru görev yapıyordu. Multijet ailesinin 2. Nesline üye olan bu motor 3750 devirde 120 beygir güç, 1750 devirde 320 Nmtork üretiyor.

Alt devirlerde ufak bir cansızlık olsa da araç 0’dan saatte 100 km hıza 10.2 saniyede ulaşıyor. Ancak aracın ağırlığı düşünüldüğünde, bu motoru diğer Fiat modellerinde deneyimleyenler performansı daha düşük hissedebilirler.

Ekonomik olan motor, fabrika verilerine göre 5.5 litre tüketime sahip. Test ortalamamız ise 7.5 litre dolaylarında gerçekleşti.

Araç, yerden yüksek yapısı sebebiyle sert süspansiyonlara sahip. Böylece virajlarda salınımlar büyük ölçüde engellenmiş. Bu durum konforu düşürmüş ama yol tutuşunu artırmış.

Aracın yalıtımı sınıf standartlarında. Motor ve yol sesi iç mekâna ancak yüksek hızlarda yansıyor. Rüzgar sesininse kabinde duyulduğunu belirtelim.

Şu anda pazardaki rakiplerine bakıldığında tasarım anlamında en dikkat çeken model hiç kuşkusuz Jeep Renegade. Fiat bu modelle Avrupalı tüketicilere ulaşmanın yolunu bulmuşa benziyor. Aracın tek handikapı dizel-otomatik seçeneğinin olmayışı.

Keyifli sürüşler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz