Hiç kuşkusuz otomotiv dünyasının efsaneleri arasında bugünkü test konuğumuz VW Polo da yer alıyor. Altıncı nesliyle ülkemizde satışa sunulan araç, hiç bu kadar büyük olmamıştı.

Son videolarımızdan haberdar olmak isterseniz; kanalımıza abone olun ve abone ol butonunun yanındaki zil işaretini tıklamayı unutmayın.

İlk olarak 1975 yılında üretimine başlanan ve dünya genelinde 16 milyondan fazla satış rakamına ulaşarak Volkswagen markasının en başarılı modellerinden biri olan Polo, altıncı nesliyle Türkiye’de satışta.

Polo’nun dış tasarımı için küçültülmüş Golf diyebiliriz. Eskisine göre daha kaslı görünen aracın köşeli ön farları ince bir radyatör ızgarası ile birleştirilmiş.

En baz donanımdan itibaren LED tipi gündüz aydınlatmaları kullanılmış. Ters yay şeklindeki tampon altı hava girişi ise maço görünümü yaratmış.

Yeni Polo’nun yan tasarımında kapı seviyesindeki kabartmalar dikkat çekerken, kapı altlarında da rakiplerini andıran aynı tip kabartılara yer verilmiş.

Aracın arka tasarımında köşeli ve kare formlu stoplar öne çıkıyor. Stoplarda LED kullanımını, aracın sadece en üst donanım seçeneğinde görüyoruz. Alt donanımlarda standart aydınlatmalara yer veriliyor.

Yeni VW Polo’da tamamen yenilenen sürücü odaklı bir kokpit tasarımı bizi karşılıyor. Malzeme kalitesinde belirgin bir artış yaşanmış.

Orta konsolda Trendline ve Comfortline donanımlarda 6.5 inçlik dokunmatik ekran sunuluyor. Highline donanımda ise bu ekranın büyüklüğü 8 inçe yükseliyor. Ayrıca araçta Golf ve Tiguan’dan tanıdığımız dijital gösterge tablosu opsiyonu da yer alıyor. Tek bir farkla; Polo’da bu ekran 10.25 inç boyutuna küçülmüş.

Altıncı nesil Polo, MQB platformu temel alınarak tasarlanmış. Bu sayede Yeni Polo, bir önceki nesline göre 81 mm daha uzun, 69 mm daha geniş olmuş.

Yeni Polo’da sürücü ve yolcular için daha geniş iç hacim sunuluyor. Aracın 94 mm artırılan aks aralığı, arkada daha geniş diz mesafesi sağlarken aynı zamanda geçmiş nesline göre bagaj hacminin 71 litre artarak 351 litreye ulaşmasını sağlamış.

VW Polo, Türkiye’de ikisi benzinli, ikisi dizel olmak üzere toplam 4 farklı motor seçeneğiyle satılıyor. Benzinli motorlar 3 silindirli ve 1 litre hacme sahip. Bu motorların atmosferik olanı 75 beygir güce, 95 Nm tork çıkışına sahip.

1 litre TSI motorsa 95 beygir güce ve 175 Nm torka sahip.  Dizel seçeneklerse 1.6 litre hacminde. Trendline donanımla sunulan en baz dizel motor sadece manuel şanzımanla alınabiliyor ve 85 beygir güce sahip. Manuel ve DSG otomatik şanzımanla alınabilen dizel versiyonun motor gücü 95 beygir, torku ise 250 Nm.

VW Polo, Trendline, Comfortline ve Highline isminde 3 donanımla satılıyor. Trendline seçeneğinde 15 inç çelik jantlar, çok fonksiyonlu direksiyon, ön kol desteği de standart olarak yer alıyor.

Comfortline seçeneğinde ise, Trendline donanıma ek olarak, 15inç alüminyum alaşımlı jantlar, yağmur sensörü, otomatik yanan farlar, ön ve arka park sensörleri, otomatik kararan dikiz aynası bulunuyor.

Modelin en üst donanımı olan Highline’da, Comfortline’da sunulan standart özelliklerin haricinde, LED stop lambaları, 16inç alüminyum alaşımlı jantlar, ön sis farları, 2 bölgeli dijital klima, ambiyans aydınlatması ve hız sınırlayıcı gibi konfor ve güvenlik özellikleri yer alıyor.

Polo’da sadece ön hava yastıkları tüm donanımlarda standart olarak sunuluyor. Diğer hava yastıkları içinse ekstra ücret ödemek gerekiyor. 2017 yılında bu durum bizce trajikomik.

Modelde orta sertlikte süspansiyonlara yer verilmiş. Konfor konusunda bu süspansiyon sistemi tatminkar. Zemin çok bozuk olmadığı sürece süspansiyonlar sessiz yapısını koruyor. Direksiyon ve süspansiyon sistemi modelin viraj performansını olumlu yönde etkiliyor. Ancak sınırları zorlanan modelin önden kayma yaşattığını görüyoruz.

Özetle, VW Polo gerçekten tasarımıyla ve iç mekanıyla sınıf standartlarını zorluyor. Ancak fiyatına göre donanımları gerçekten kısıtlı. Artık bu segmentte pek çok rakibi çok daha dolu paketlerle ve daha uygun fiyatlarla satılıyor. Yine de Polo çok satacaktır çünkü onun kaderi bu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz