Kar yağışı ile bazı illerde yaşanan buzlanma güvenli sürüşü çok daha zorlu hale getiriyor.

“Türkiye’nin Lastiği” sloganıyla yola çıkan ve Türkiye’nin kış koşullarına en uygun lastik çözümlerini sunan Petlas, ağırlaşan kış koşullarında sürücülerin ve yolcularının güvenle ulaşmaları için kış lastiği kullanmalarını öneriyor.

Kış lastikleri ve güvenli sürüş hakkında bilgiler veren Petlas Satış Direktörü Ahmet Candemir, özellikle karlı havalarda kış lastiği kullanımın önemine dair açıklamalarda bulundu. Kış lastiklerinin karlı, buzlu zeminlerde ve düşük sıcaklıklarda yol tutuşu, çekişi ve kilometre performansı gibi önemli kriterlerde fark yarattığını söyledi. Candemir; “Kış lastikleri, FST ile geliştirilmiş tam silikalı sırt karışımı ile düşük sıcaklıklarda esnekliğini koruma ve karlı/buzlu zeminlerde yüksek tutunma yeteneğine sahip. Bu nedenle kış lastiği kullanımıyla İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde her yıl kış koşulları nedeniyle yaşanan trafik kazalarının, can ve mal kayıplarının önüne geçilebilir” dedi.

Kış koşullarında hayati önem taşıyan fren mesafesinin kış lastikleriyle yarı yarıya azaldığına dikkat çeken Candemir, kış lastiği kullanan sürücülerin karlı, buzlu zeminleri dert etmeden emniyetli sürüşün keyfinin çıkarılabileceğini söyledi. Ayrıca karlı ve buzlu zeminlerde güvenli sürüş için önerilerde bulundu.

 

GÜVENLİ SÜRÜŞ ÖNERİLERİ

Aracınzıdaki 4 lastiği de kış lastiği olarak kullanın. Yalnızca çekiş lastiğinin kış lastiği olarak kullanılması yeterli değildir.

Kar ve buz üzerinde etkin yol tutuş için lastik hava basıncı önerilen değerlerin  altında veya üstünde olmamalıdır.

Karlı ve buzlu yollarda daha düşük hızda seyir edin.

Takip mesafenizi daha uzun tutun, ani fren, direksiyon hareketleri ve hızlanmalardan kaçının.

Aracınızın suyunun donmaması için antifiriz kullanın.

Yolda görüşünüzü engellememesi için aracınızın camları ve kaportası üstündeki karları yola çıkmadan mutlaka temizleyin.

Antifirizli cam suyu kullanın. Cam suyunuzu yola çıkmadan kontrol edin.

 

Güvenli Sürüş İçin İlk Önlem Petlas Kış Lastiği

Türkiye’nin kış koşullarına göre en iyi çözümü üreten Petlas, Snow Master ve Explero Winter kış lastiklerinde yüksek hızda stabilite ve konforlu bir sürüş sağlıyor. Desen tasarımında kullanılan geniş yanal oluklar ve dönme yönüne optimize edilmiş bloklar karlı zeminlerde yüksek fren emniyeti, Z biçimli ince kerfler ile de buzlu ve karlı zeminlerde üstün performans sunuyor. Özgün olarak tasarlanmış blok dizilimi, yol desen gürültüsünü minimize ederek sürüş konforunu artırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz