Yaz geldi. Okullar kapandı ve herkes tatil telaşında. Çeşme, Marmaris ve diğer sahil yerleri dolmaya başladı. Ama bu yıl bir değişiklik bizi bekliyor. Tatilini Temmuz ayı ve sonrasına planlayanlar artık körfez geçişini Osmangazi köprüsü ile yapabilecekler. Peki, körfezi geçip; İzmir’e, Çeşme’ye otomobil ile en ucuz nasıl varılabilir? Sizin için araştırdık.

Yazı: Tulu DARICAN

İstanbul ile İzmir arası ulaşım süresini 5.5 saat kısaltarak 9 saatten 3.5 saate indirme iddiasındaki Gebze Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin en önemli bölümünü oluşturan Osmangazi Köprüsü, 30 Haziran’da açılacak. Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapılan Gebze Orhangazi-İzmir Otoyolu, 384 kilometre otoyol ve 49 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 kilometre uzunluğunda olacak. Köprü; 252 metre kule yüksekliğine, 35.93 metre tabliye genişliğine, 1.550 metre orta açıklığa ve 2.682 metre uzunluğa sahip olacak.

Körfez geçişini ortalama 6 dakikaya indirecek köprüden 35 dolar + KDV ödenerek geçilebilecek. Ancak açılışla birlikte fiyatın 90 TL olarak sabitlenmesi bekleniyor. Biz de sizler için otomobil ile körfezi geçmek için diğer alternatifleri masaya yatırdık. Hangi seçenek daha ekonomik? Hangisi daha hızlı? Karşılaştırmamızı dizel ve benzinli otomobillerin ortalama yakıt tüketimlerini de baz alarak genişlettik. İşte karşılaştırmalı tablo.

korfez-gecis

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz