VW Passat ve Renault Talisman’ı statik karşılaştırma testimize konuk ediyoruz.

Karşılaştırma Test: Renault Talisman vs VW Passat (Bölüm1) – https://youtu.be/vWjZNUDUjx8
Karşılaştırma Test: Renault Talisman vs VW Passat (Bölüm2) – https://youtu.be/KltP3kIF3tE
Karşılaştırma Test: Renault Talisman vs VW Passat (Bölüm3) – https://youtu.be/qYmzKantcM0

 

Duyduk duymadık demeyin: Renault Talisman çok satacak. Ama bu alanda VW Passat’ı geçemeyeceğini düşünüyoruz. Neden mi? Açıklayalım.

Yeni bir statik karşılaştırmadan merhaba. Bugün sizler için Türkiye’de yeni satışına başlanan Renault Talisman ile segmentinin en çok satanı VW Passat’ı karşılaştıracağız.

İlk olarak Talisman’la başlayalım. Talisman, tasarımı ile Renault’nun yeni çizgilerini taşıyor. Markanın tasarım direktörü Laurens van den Acker’in imzasını taşıyan araç büyük görünüyor.

Aracı önden incelediğimizde farklı bir far tasarımına sahip olduğunu görüyoruz. Klasik farların üstünde, tampona kadar uzanan C formlu LED gündüz aydınlatmaları kullanılmış. Radyatör ızgarasının üzerinde Renault’nun artık marka imzası olan “büyük marka logosu” dikkat çekiyor.

Araç yandan dinamik çizgilere sahip. Ön tasarımda bahsettiğimiz ilginç far tasarımı yandan incelendiğinde de göze çarpıyor. Kaslı kapı altları Renault ailesindeki diğer üyeleri anımsatırken, tavan çizgisinin coupe araçlar gibi arkaya doğru alçaldığını ve kısa bagaj kapağı ile birleştiğini görüyoruz.

Talisman’ın arka tasarımında da LED desteği alınmış. Ayrıca tasarımıyla 3 boyut efekti verilmeye çalışılmış.

Şimdi sıra Passat’da. Çekici bir görünüme sahip olan otomobil, ince farları ve krom detayla süslü radyatör ızgarası ile öne çıkıyor. Test ettiğimiz model, bu kısımdaki 4Motion logosu ile kardeşlerinden ayrılıyordu.

LED High ismi verilen farlarda, isminden anlaşılacağı gibi LED teknolojisinden faydalanılmış. Sistemin aydınlatma performansı başarılı.

Aracın dinamik hatları yan bölümde de sürüyor. Kısa bagaj çıkıntısı sayesinde bu etki artırılmış. Ayrıca kapı altları ve kol seviyesindeki kat çizgileri de güçlü bir görünüm yaratmış.

Arka bölüme geçtiğimizdeyse düz inen bir bagaj kapağıyla karşılaşıyoruz. Stoplarda da LED kullanılmış.

İç mekâna geçtiğinizde, Talisman’ın selefi Latitude’a göre daha kaliteli olduğu hemen hissediliyor.  Aracın kapıları açıldığında Kadjar’dan hatırladığımız dijital gösterge tablosu canlanıyor, ortadaki R-Link ekranındaysa küçük bir görsel animasyon görülüyor.

Icon donanımla birlikte araçta dikey konumlanmış 8.7 inçlik bir merkezi ekran yer alıyor. R-Link’in ikinci jenerasyonuna yer veren bu ekran, cep telefonlarındaki gibi iki parmakla yapılan kontrollere uyumlu.

Ekranın dokunma hassasiyeti başarılı. Ancak menü geçiş hızı yavaş. Ekrandan koltuk ayarlarını bile yapmak mümkün.

Talisman, iç mekânda bolca göz sunuyor. EDC şanzımanlı versiyonlarda, soğutmalı ve yarım litrelik su şişesi alabilen bir kolçak bulunuyor. Tüm versiyonlardaysa 8 litrelik bir torpido gözü ve 1.5 litrelik şişe alabilen 4.6 litre hacminde ön koltuk cepleri sunuluyor.

2.808 mm aks aralığı bulunan araç, önde ve arkada oturanlara fazlasıyla geniş iç mekân sunuyor. 262 mm’lik arka diz mesafesi ile segmentinin en rahat araçlarından biri. Yüksek tavan sayesinde baş mesafesi de etkileyici. Talisman’ın bagaj hacmi 608 litre. Arka koltuklar katlandığında bu hacim 1022 litreye yükseliyor.

Passat’ın iç mekânına adım attığımızda yüksek kalite hemen hissediliyor. Kokpiti sağdan sola geçen ahşap kaplama bu hissi arttırıyor. Kalite düzeyi Talisman’ın az da olsa önünde. Genel tasarım diğer VW modellerini andırıyor.

Orta konsolun en üstünde analog saat, altında havalandırma çıkışları bulunuyor. Daha alta ise sırası ile multimedya ekranı ve havalandırma kumandaları konumlandırılmış.

Araçta sunulan ve “Discover Pro” ismi verilen 8 inçlik multimedya sistemi navigasyon desteğine ve dahili hafızaya sahip. Ekranın dokunma hassasiyeti başarılı, tepkileri de hızlı. Bunun yanında grafiklerinin çözünürlüğü de iyi. Ekrana MirrorLink desteği ile cep telefonunuzun ekranını aynen yansıtmanız mümkün.

Elbette havalandırma ayarları ya da koltuk ayarları Talisman gibi bu ekrandan yapılamıyor. Ama buna gerçekten ihtiyaç var mı tartışılır.

Passat’ın geri görüş kamerası, bagajı da açan logonun altında saklı. Görüntüsü iç mekândaki ekrana yansıyor. Ayrıca araçta 360 derece kamera görüntüleri de iç mekândan takip edilebiliyor.

VW Passat önde ve arkada yeterli diz mesafesi sunuyor. Baş mesafesi konusunda da sorun yaşanmıyor. Aracın bagaj hacmi ise 586 litre.

Talisman, 1.6 litre, çift turbolu dizel motoruyla karşılaştırmamıza konuk oldu.  Bu motor 4000 devirde 160 beygir güç, 1750 devirden itibarense 380 Nm tork üretiyor.

Motorun gücü markanın EDC ismini verdiği 6 kademeli, çift kavramalı bir otomatik şanzımanla ön tekerleklere iletiliyordu. EDC şanzıman şehir içinde ufak bocalamalar gösterse de vites değişimlerinde hızlı.

Her devirde yeterli performansı sunan araç fabrika verilerine göre 0’dan saatte 100 km hıza 9.4 saniyede ulaşıyor.

Ekonomik olduğunu gösteren motor ile test boyunca yakaladığımız tüketim ortalaması 6 litreydi. Çok daha sakin kullanıldığında tüketim kolaylıkla 5 litre dolaylarına inebiliyor.

Passat ise karşılaştırmamıza serinin en güçlü motoru ile katıldı. 2 litre hacmindeki dizel motor çift turbo desteğine sahip. Bu motor 4000 devirde 240 beygir güç, 1750 devirden itibarense 500 Nm tork üretiyor.

Motorun gücü 7 kademeli, çift kavramalı DSG şanzıman ile tekerleklere iletiliyor. Araçta sunulan 4 çeker sistemi Haldex teknolojisinin 5. Nesline sahip. Bu sistem ESP sisteminden gelen bilgilerle ihtiyaç anında gücü arka aksa da aktarıyor.

DSG, spor konumda hızlı vites değişimlerine imza atıyor. Ancak şehir içinde dur kalk trafikte onun da EDC gibi bocaladığını görüyoruz. Keza ileri geri hızlı manevra yapmak isterseniz DSG’nin tepki süresi sizi bekletiyor.

Passat, fabrika verilerine göre 0’dan saatte 100 km hıza 6.1 saniyede ulaşıyor. Performans istendiğinde ortalama tüketim 8 litreyi geçse de sakin kullanıldığında 6.5 litre ortalama ile gezmek mümkün.

Talisman orta sertlikte bir süspansiyona sahip. Araçla sunulan Multi Sense teknolojisi ile gaz pedalını, direksiyon tepkilerini ve EDC şanzımanın vites değiştirme hızını ayarlamak mümkün. Ayrıca süspansiyonların sönümleme kapasitesi de elektronik olarak ayarlanabiliyor.

Talisman, yerini aldığı Latitude’a göre daha sert bir otomobil. Yere sağlam basıyor ve virajlarda salınımı az. Talisman’da sunulan bir diğer özellikse opsiyonel olan 4Control sistemi. Bu sistem sayesinde, aracın sürüş moduna göre, saatte 80 km hızın altında arka tekerlekler ön tekerleklerin aksi istikamette 3.5 dereceye kadar dönebiliyor. Bu sayede manevra kabiliyeti artıyor. Aracın 10.8 metrelik dönüş çapı bunun kanıtı.

Hız yükseldiğindeyse arka tekerlekler ön tekerleklerle aynı yönde yine 3.5 dereceye kadar dönüyor ve yol tutuş artırılıyor.

Passat, Talisman gibi yol tutuş konusunda  teknolojilerine güveniyor. Elektronik diferansiyel kilidinin de sunulduğu araç başarılı bir yol tutuşa sahip. Süspansiyonlar gövde salınımlarını başarıyla kontrol ediyor. 4Motion sistemi de arkanın kaymaya başladığı anda devreye giriyor ve virajdan güvenle çıkmanızı sağlıyor.

Passat’ın süspansiyon konforu da başarılı. Dar yanaklı lastikler bir miktar bu disiplinde düşüşe sebep olsa da araç Talisman’dan daha konforlu.

Fiyat karşılaştırmasına gelecek olursak. Talisman’ın test ettiğimiz en üst donanım, 1.6 litre dizel 160 beygir versiyonunu 133 bin TL civarına almak mümkün. Araca elektronik olarak kontrol edilebilen süspansiyonları ve 4Control sistemini eklediğinizde bile 150 bin TL’nin altında kalıyor.

Passat cephesinde test ettiğimiz versiyon zaten güç anlamında Talisman’ın çok önünde olduğundan, onu fiyat karşılaştırmasına dahi etmek Passat için haksızlık olacaktır. Talisman’a güç anlamında en yakın olan Highline donanımlı 2 litre 150 beygir DSG modeli 174 bin TL’ye satılıyor.

Aynı fiyat avantajı, güçleri birbirine yakın Talisman 1.6 130 beygir ve Passat 1.6 120 beygir seçenekleri arasında da Talisman lehine bulunuyor.

Karşılaştırmamızın sonucuna gelirsek: Renault Talisman motor seçenekleri, fiyatlaması ve teknolojisi ile belki de bugüne kadar VW Passat’ın karşısına çıkmış en iyi otomobil. Hatta özellikle dizel motor konusunda Passat’ın önünde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. İş, iç mekân ve sürüş kalitesine geldiğinde ise Passat’ın başarısı ortaya çıkıyor.

Talisaman’ın çok satacağı kesin. Ama Türkiye’deki marka algısı ve Fransız üreticinin bu segmentte sürekli isim değiştirmesinin negatif etkisi ile VW Passat’ı tahtından indireceğini düşünmüyoruz.

Keyifli sürüşler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz