Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıl yürürlüğe soktuğu yönetmelik ile yolcu ve yük taşıyan araçlara, 01 Aralık – 01 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğu getirildi. Bu yıl denetimlerin daha arttırılacağı yönetmelik ile kış aylarında meydana gelen trafik kazalarında ciddi azalma söz konusu. Pirelli Ticaret Direktörü Aşkın Bedük, kış lastiklerinin can ve yol güvenliği açısından büyük önem taşıdığını ve bu yönetmelik ile birlikte kar yağışlarının trafik için kabus olmaktan çıkacağını ve trafik kazaların ciddi oranda azalacağını belirtti.
Pirelli_Scorpion Winter_Russia_by Eurofotocine_124
TÜİK’in açıklamalarına göre her yıl karlı ve buzlu zeminde yaklaşık 16.000 trafik kazası meydana gelmektedir. Trafik kazalarının +7 derecenin altındaki hava koşullarında özellikle karlı ve buzlu zeminde meydana gelmesi, yaya ve yol güvenliği açısından kış lastiğini ön plana çıkarmaktadır.
+7 derecenin altındaki hava koşullarında kış lastiği kullanımı yol ve can güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Kış lastikleri, fren ve yol tutuş performanslarında yaz lastiklerinden farklı içeriklere sahip oldukları için kış aylarında en iyi performansı sunuyorlar. Karlı ve buzlu zeminde yol tutuş ve fren mesafesi gibi performanslarını tam olarak sergileyemeyen lastikler istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir. Aracınızın marka ve modeli ve güvenlik donanımı en üst seviyede olsa bile +7 derecenin altındaki hava koşulları ile karlı ve buzlu zeminde kış lastiklerinin olmaması, güvenliğiniz açısından ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Yapılan testlerde de ortaya konmuştur ki kış lastikleri 90 km hızla giderken yaz lastiklerine göre 5 metre daha kısa fren mesafesi sağlıyor. Kış lastikleri ayrıca yaz lastiklerine göre ıslak zeminde %10 karlı zeminde de %20 oranında daha kısa fren mesafesi sağlamaktadır.

Büyüyen kış lastiği pazarı
Türkiye lastik pazarı yenileme pazarı olarak yaklaşık 14 milyon adetlik bir pazardan oluşuyor. Bunun yaklaşık 3,5 milyon adedini yani %30’unu kış lastikleri oluşturuyor. Yeni yönetmelikle birlikte artan kış lastikleri bilinci doğrultusunda kış lastik pazarı oransal olarak %15’den %30’a çıktı. 2013 sonunda ise kış lastiklerinin 4- 4,5 milyon adetlere çıkacağını öngörülmektedir.

Türk Pirelli Ticaret Direktörü Aşkın Bedük kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte sürücüleri kış aylarında kış lastiği kullanımı hakkında uyararak: “Pirelli olarak, 2012 yılında yürürlüğe giren 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve yük taşıyan ticari araçlarda kış lastiği kullanımı zorunluluğu yönetmeliğini can ve yol güvenliği açısından destekliyoruz. ” dedi ve “Kış lastikleri gerek kauçuk yapısıyla gerek lastik sırt deseni ile kış aylarında ve özellikle karlı buzlu zeminlerde en iyi yol tutuş ve performans için bir seçim değil zorunluluktur. Kış lastiklerinin ticari araçlarda zorunlu olması ile birlikte kış aylarında hafızalarımıza kazınan kapanan yol ve yoğun trafik sahneleri azalacaktır. Medya ve uzman kişilerin de bilinçlendirme çalışmaları ile kış lastiği bilinci artış göstermektedir ancak hala karlı havalarda yol kenarlarında kara saplanan araç görüntülerinden kurtulabilmiş değiliz. Bunların artık hiç yaşanmaması için Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de kış lastiği zorunluluğunun genişletilmesi gerekmektedir” dedi.

Kış lastikleri yönetmeliğini sosyal sorumluluk açısından da desteklediklerinin altını çizen Aşkın Bedük, “Tüketicilerimizin kış lastiklerini ek bir maliyet olarak görmemesi gerektiğinin altını çizmek isteriz. Kış lastikleri parası erken ödenen bir yatırım gibi de düşünülebilir. Kullanılamayan lastikler tüm yetkili satıcılarımızın sağladığı depolama hizmeti ile korunmaktadır. Yaz ve kış lastiği olarak 2 set lastik aldığınız takdirde soğuk havalarda kış lastiği, sıcak havalarda yaz lastiği kullanarak hem güvenliğinizi sağlamış hem de lastik ömrünü artırmış olursunuz. Bu nedenle kış lastiklerini ektra bir maliyet değil güvenlik için yapılmış bir yatırım olarak da görebiliriz. “ şeklinde de görüşlerini dile getirdi.

Unutulmaması gereken bir diğer konu da kış lastiklerinin sağladıkları güvenlik avantajından yararlanmak için diş derinliklerinin düzenli olarak kontrol edilmesi ve diş derinliklerinin 4 mm’nin altında olmaması gerektiği. Ayrıca, aracın dört lastiğinin de kış lastiği olarak değiştirilmesini tavsiye edilmektedir. Eğer farklı tip lastikler kullanılırsa örneğin 2 yaz ve 2 kış lastiği kullanımında patinaj, aracın dengesinin bozulması ve yoldan çıkma gibi durumların oluşma tehlikesi çok yüksektir ve bu nedenle güvenliği tehlikeye atan sonuçlara neden olabilir.

Pirelli ise yetkili satıcıları vasıtasıyla sağladığı depolama hizmeti, yola devam ve tyrelife lastik sigortası programlarıyla ile tüketicilerine kış lastikleri konusunda destek olmaya devam etmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz