Lamborghini Huracán’da Süper arabanın Kas Gücü ile Süper bilgisayar Beyinli Karbon seramik fren rotorları harmanlanıyor.

5.2 litrelik, 610 beygirgücünde V-10 motor. Karbon lifi ve alüminyumdan mamul şasi. 237,250 dolarlık Lamborghini Huracán LP 610-4’ün bir süperaraba olduğuna hiç şüphe yok. İşin sürpriz tarafı ise: Lamborghini’nin süperbilgisayarın aklı ile süperarabanın gücünü nasıl başarıyla harmanladığı.
Huracán bu amaçla yüksek performanslı diğer bir unsurdan yararlanıyor: NVIDIA’nın Tegra 3 işlemcisi. Tegra 3 sürücünün önünde duran 12.3 inçlik yüksek çözünürlüklü ince filmli bir transistör ekranına güç veriyor. Bu unsur ilk kez bu arabada bir gösterge grubu ekranında kullanılıyor. Ve sürücülerin gözlerini yoldan ayırmamalarına yardımcı oluyor.
Bu kadar güçlü bir arabada bu şarttır. Huracán’ın saatte 60 mil hıza ulaşması sadece 3.2 saniye sürer. Ancak, dijital takometre ibresi Tegra’nın saniyede 60 karelik hızını yakalayabilir. Eğer yol yeterince uzunsa, sürücü hız göstergesinin 200 mph sınırını geçip gittiğini görebilir.
Bu yüksek güç beraberinde ayarlama kolaylığı da getirir. Huracán bilgi ve eğlencenin orta konsoldan ayrıldığı ilk spor arabalardan biridir. Sonuç: sürücünün kendi görmek istediği şeyi görmesini sağlayan bir ekran.
Başlıca üç ayar arasından seçim yapılabilir:
Tam Sürüş Modu – Burada geniş bir merkezi takometre ile bir hız göstergesi arasında tercih yapılabilir. Yakıt düzeyi gibi araç bilgileri ve su sıcaklığı buradan öğrenilebilir. Hatta müzik sisteminde o an hangi şarkının çaldığını görmek de mümkündür.
Karışık Mod – Burada bilgi ve eğlence işlevleri için bir pencere daha vardır. Ayrıca, varacağınız noktayı 3D haritadan takip etmenizi kolaylaştıran bir navigasyon ekranı da bulunur.
Tam Bilgi Eğlence Modu – Burada, harita ya da ses bilgileri merkez konumdadır. Araçla ilgili bütün bilgiler ise ekranın dış kenarında kolay okunabilecek şekilde yer alır.
Lamborghini ve NVIDIA’nın güç ve hız konusundaki ortak tutkusu kendine Huracán’da harika bir yer buldu. Peki, anahtarlar kimde?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz