Tamamen yenilenmiş Opel yeni Insignia Sports Tourer çok formda görünüyor. Büyük bir coupe’nin sportif özelliklerini ve gerçek bir amiral gemisine yakışan şekilde ferahlık ve güvenlik özelliklerini bir araya getirecek. İkinci nesil Insignia, nefes kesen hatları, Opel IntelliLux LED® Matrix farları ve ultra modern sürücü destek sistemlerinden, havalı head up display’e yüksek teknoloji çözümleri ile göz dolduruyor.

Opel ilk defa yeni Insignia ile birlikte tork vektörleme özellikli akıllı dört çeker, sekiz ileri otomatik vites ve 360 derece kamerayı müşterilerine sunacak. Yeni nesil turbo motorlar, 200 kg’a kadar hafifleyen ağırlığı ve alçak oturma pozisyonu ile birlikte yeni Insignia Grand Sport ve Sports Tourer her zamankinden daha çevik ve sürüşü her zamankinden daha keyifli. Yeni nesil sürüş destek sistemleri ile donanan yeni Insignia sadece içinde seyahat edenleri değil yoldaki diğer kişileri de koruyor: Aktif motor kaputuna sahip ilk Opel yeni Insignia olacak. Bu kaput çarpışma anında milisaniyeler içinde açılıyor ve yaya ile motor parçaları arasına mesafe koyuyor.

Opel CEO’su Dr. Karl Thomas Neumann: “Yeni Insignia Grand Sport ile hedefi tam on ikiden vurduğumuza inanıyorum. Yeni Insignia Grand Sport’un sınıfındaki hiçbir rakibi bu kadar çok ultra modern teknolojiyi bünyesinde barındırmıyor. Yeni modelimiz hafif, çevik ve keyifli. Tasarımcılarımız Grand Sport ve Sports Tourer modellerimize üst sınıf araçlarla başa baş durabilecek zarafet ve atletizmi kazandırdılar, fiyatı ise rakiplerini kıskandıracak seviyede olacak” dedi.

Yeni model bir önceki nesil Insignia’nın gösterdiği üstün başarının üzerine çıkmaya hazır: 2009’da Avrupa’da Yılın Otomobili seçilen birinci nesil Insignia günümüze kadar 900 bin adetlik satış rakamına ulaştı. Yeni Opel Insignia Grand Sport ve Sports Tourer Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleşen prömiyerlerinde ne kadar iddialı olduklarını gösterdiler.

Duyguların Saf Hali: Monza Concept’ten Esinlenen Tasarım

Yeni Insignia grand Sport ve Sports Tourer’ın iç ve dış tasarımında Opel’in çarpıcı Monza konsepti önemli bir rol oynadı, tasarımcıların birinci amacı Opel’in yeni amiral gemisini konsept model gibi üst seviye ve atletik yapmaktı.

Elde ettikleri sonuç ise çarpıcı. Yeni Insignia Grand Sport şık ve hafif. Yeni nesil Otomobil 175 kg’a kadar, Sports Tourer ise 200 kg’a kadar daha hafif. Yeni tasarımda aks mesafesi 92 milimetre artırılarak 2.829 milimetreye uzatıldı. Grand Sport’un çıkıntılar gözle görülür şekilde kısaltıldı. 29 milimetre daha alçak tavanı, dikkat çekici ızgarası ve ince far ve stop lambaları yeni Insignia’ya atletik ve zarif görünüm sağlıyor. Dört kapılı coupe’yi andıran tasarım sınıfının 0,26’lık değer ile sınıfının en aerodinamik otomobillerinden biri.

Yeni Insignia Grand Sport tasarımında birçok özelliğini atletik Monza konseptinden alıyor ancak bu durum Insignia Sports Tourer’da bir adım öteye taşınıyor. Yeni model daha atletik ve çevik görünüyor. Ön kapıdan başlayıp arkaya uzanan bıçak görüntüsü gözleri önden arkaya doğru yönlendiriyor. Krom cam parçası ise dinamik şekilde LED stop lambalarına akıyor ve sadece 1.500 milimetre yüksekliğindeki Insignia Sports Tourer’a daha atletik bir görünüm veriyor. Tüm donanım paketlerinde standart gelen gümüş tavan rayları ise otomobile daha uzun görünümü vererek, daha alçak hissettiriyor ve yüksek kaliteyi vurguluyor.

Çok kullanışlı: Ferahlık garantili iç mekan

Yeni Insignia’da her detaya dikkat edildiği iç mekanında da anlaşılıyor. Dışarıda olduğu gibi kokpit de Opel’in “heykelsi tasarım Alman mühendisliği ile buluştu” şeklinde özetlediği tasarım felsefesini destekliyor. Sürücü daha alçakta konumlanmış ve otomobile daha entegre olmuş durumda. Böylece sürücü daha sportif ve çarpıcı bir sürüş tecrübesi yaşıyor. Head up display daha dijitalleşmiş bir enstrüman paneli sunarken, IntelliLink bilgi eğlence sisteminin çerçevesiz yapısı daha teknik bir hava sağlıyor. Tuş ve buton sayısını azaltmak için çoğu fonksiyon bu dokunmatik ekrandan idare ediliyor. Orta konsolda ise temel özellikleri hızlıca yönetmek için üç kontrol grubu mevcut (üstte bilgi eğlence, ortada klima, altta sürüş destek sistemleri).

Arka tarafta seyahat edenler için artık daha da fazla alan mevcut. Yeni Insignia Grand Sport’un 490 litreden 1.450 litreye kadar genişletilebilen bagaj hacmi çarpıcı, Sports Tourer’da ise 1.665 litre ile bir önceki modele göre 130 litre daha fazla maksimum bagaj hacmi sunuluyor. 1,400 x 860 milimetrelik panoramik sunroof ise arkada seyahat edenlerin başlarının arkasına kadar uzanıyor.

Yüklemeyi en kolay hale getirmek için bagaj kapağı arka tamponun altına yapılacak küçük bir ayak hareketi ile otomobile dokunmadan açılabilir. Anahtarsız açma özelliği ile birlikte arka tamponun altına yapılacak küçük bir ayak hareketi bagajı açmak için yeterli (doğru yeri göstermek için yere bir Otomobil silueti yansıtılıyor). İkinci bir ayak hareket ise bagajı kapatıyor. Sistem engelleri fark ediyor ve engel olması durumunda mekanizmayı durduruyor. Dahası yakıt doldurma kapağı detayı da dikkat çekiyor. Opel mühendisleri standart çevirmeli kapağı tümden kaldırdılar, artık yakıt almak daha kolay, hızlı ve temiz.

Sürüş keyfini artıran motor ve şanzıman teknolojileri

 

Yeni Insignia göründüğü kadar sürüşte de dinamik. Yeni nesil turbo şarjlı motorlar ve şanzımanlar ile satışa sunulacak. Verimli motorlar ve sürtünmesi optimize edilmiş şanzımanlar etkinlikleriyle yakıt tüketimine olumlu etki edecekler. Bu aksamlar gerçek sürüş şartları altında yakıt ekonomisi sağlamak üzere tasarlandı. Yüksek satış rakamları hedeflenen motor seçeneklerinde (1,5 Turbo benzinli ve 1,6 CDTI Dizel) yakıt tüketimi WLTP verilerine göre yüzde 3 ila 10 oranlarına azaldı.

Yeni Opel Insignia Grand Sport’un motor yelpazesi yeni tasarlanan 1,5 litre Turbo benzinli ünite ile başlıyor. İki modeli bulunan bu motorda giriş seviyesi 140 hp’lik ünite (Grand Sport: şehir içi 7.3 l/100 km, şehir dışı 4.7 l/100 km, ortalama 5.7 l/100 km; 129 g/km CO2 – Sports Tourer: Şehir içi 7.7-7.5 l/100 km, şehir dışı 5.3-4.8 l/100 km, ortalama 6.2-5.8 l/100 km, 141-132 g/km CO2).

Benzinli motor yelpazesinin zirvesinde ise 2,0 260 hp Turbo motor bulunuyor. 3.000 ila 4.000 devir arasında bu motor 400 Nm tork sağlıyor (şehir içi 11.2 l/100 km, şehir dışı 7.1 l/100 km, ortalama 8.6 l/100 km; 197 g/km CO2). 2.0 litre 4 silindirli ünite tamamen yeni sekiz ileri otomatik vites ve tork vektörleme özellikli dört çeker sistemi ile de göz dolduruyor.

Dizel seçeneklerde ise yeni altı ileri manuel viteslerle birlikte gelen alüminyum 1,6 dizel motorlar öne çıkyıor. 110 hp’lik (şehir için 4.6 l/100 km, şehir dışı 3.6 l/100 km, ortalama 4.0 l/100 km; 105 g/km CO2) ve 136 hp’lik (şehir içi 5.1 l/100 km, şehir dışı 3.9 l/100 km, ortalama 4.3 l/100 km; 114 g/km CO2) motorlar verimlilikleriyle dikkat çekiyor. Opel elbette popüler 2,0 170 hp dizel motorunu yeni Insignia’da da sunmaya devam edecek: (Grand Sport: şehir içi 6.7 l/100 km, şehir dışı 4.3 l/100 km, ortalama 5.2 l/100 km; 136 g/km CO2 – Sports Tourer: şehir içi 6.9 l/100 km, şehir dışı 4.3 l/100 km, ortalama 5.3 l/100 km, 139 g/km CO2).

Önce Güvenlik: Çarpıcı destek sistemleri

Yeni Insignia sadece gelişmiş motor şanzıman seçenekleri ile değil, aynı zamanda ultra modern destek ve rahatlık özellikleri ile de öne çıkıyor. Sınıfında hiçbir Otomobil Opel’in yeni amiral gemisi kadar geniş akıllı teknolojileri sürücüsüne sunmuyor.

Yeni nesil Insignia’nın öne çıkan özelliklerinden birisi de Opel mühendisleri tarafından geliştirilen Opel’in yenilikçi ve ödüllü adaptif IntelliLux LED® Matrix farlarının ikinci nesli. Uzun farların artık dikey olarak yerleştirilmiş 32 bölmesi bulunuyor. Artırılan LED segment sayısı aydınlatma şeklinin ihtiyaca hızla tam uyum sağlamasına izin veriyor. Viraj alırken daha iyi aydınlatma için Opel mühendisleri sisteme viraj aydınlatma özelliği de eklediler. Dahası sadece uzun far için kullanılan spot 400 metreye kadar aydınlatma sağlıyor.

Sürüş destek sistemleri arasında öne çıkanlar:

  • Head-up-Display: Hız, trafik işaretleri, hız sınırlayıcısının ayarlı hızı ve navigasyon yönlendirmesi sürücünün gözü önüne, direkt olarak ön cama yansıtılıyor. Böylece sürücünün gözlerinin sürekli yolda kalması sağlanıyor.
  • 360 derece kamera: Aracın dört yanında bulunan kameralar 360 derece kuşbakışı görüntü sağlıyor ve park manevralarını kolaylaştırıyor.
  • Adaptif Cruise Control (ACC): Önde seyreden otomobil ile mesafeyi ölçüp hızı ayarlıyor. Eğer mesafe ani bir şekilde azalırsa ACC otomatik acil durum freni yapıyor.
  • Şerit takip özelliğine sahip Şerit İhlali Uyarı Sistemi: Direksiyona ufak müdahalelerde bulunuyor ve gerekirse alarm ile sürücüyü uyararak istemsiz şerit dışına çıkışları engelliyor.
  • Akan Trafik Uyarısı: Sistem arka tampondaki sensörleri kullanarak 20 metreye kadar aracın 90 derecelik alanında sağ ve soldan gelen araçlar için sürücüyü uyarıyor. Bu kapalı bir alandan geri vitesle çıkarken sürücüye çok yardımcı olacak bir özellik.

Birinci sınıf: Üst seviye konfor ve bilgi eğlence

Yeni nesil Insignia konforda da standartları belirliyor. Bunun en iyi örneği AGR sertifikalı ergonomik koltukları. Yüksek sayıda ayar seçeneğinin yanı sıra, yeni Insignia’nın ergonomik ön koltukları, Elektrikli destek ayarları, masaj, hafıza ve havalandırma ayarları ile kendine özgü bir kombinasyon sunuyor. Kışın ısıtmalı, yazın havalandırmalı, yeni Insignia’nın sürücüsü mevsim ve ısıya bağlı kalmadan premium koltuklarında her zaman rahat. Arka tarafta seyahat eden yolcular da ısıtmalı koltuklardan faydalanabiliyor. Isıtmalı ön cam da sğuk kış günlerinde hızlıca iyi görüş sağlarken, ısıtmalı direksiyon simidi de sürücünün ellerini sıcak tutuyor.

R 4.0 IntelliLink ve Navi 900 IntelliLink bilgi-eğlence sistemleri Opel’in ikinci nesil amiral gemisiyle Apple CarPlay ve Android Auto aracılığıyla akıllı telefonları buluşturuyor. Akıllı telefonlar otomobile kolayca entegre olurken aynı zamanda da kablosuz şekilde şarj edilebiliyor.

Opel’in yeni amiral gemisi Almanya’da Grand Sport modelinde €25,940, Sports Tourer modelinde ise €26,940’dan başlayan fiyatlarla satışa başladı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz