Subaru, markanın gelecekteki tasarım çizgisi hakkında ipuçları veren Legacy Concept modelini ve sportif sedan WRX’i dünya otomotiv sektörünün en önemli fuarları arasında yer alan Los Angeles Fuarı’nda sergiledi. 20 Kasım’da ziyaretçilere kapılarını açan fuarda Legacy’nin agresif ve çarpıcı dizaynı öne çıkarken, WRX Sedan da sahip olduğu özellikleriyle rakipsiz bir sportif sedan olarak dikkatleri üzerinde topladı.

Pazara sunulduğu 1989 yılından bu yana markaya özgü simetrik 4 çeker teknolojisi (Symmetrical AWD) ve orijinal boxer motor ile sportif kullanım ve güvenlik teknolojilerini öne çıkaran Subaru Legacy yeni nesli ile daha sportif ve daha dinamik. Subaru’nun altıgen ön ızgarasında başlayan ve gövdenin tümüne devam eden üç boyutlu yapı, otomobilde dinamik ve sağlam bir görünüm yaratıyor. İkon haline gelen ızgara aynı zamanda, 2013 Cenevre Otomobil Fuarı’nda beğeniye sunulan Subaru Vızıv Konsepti’nde de kullanıldı. Ön farların veaksesuarın belirgin silüeti Legacy’e agresif bir ifade veriyor.

Fuarda gün yüzüne çıkan diğer önemli bir model ise Subaru’nun performans modeli WRX Sedan oldu. 2.0 litrelik 270 Hp gücünde direk turbo enjeksiyonlu Boxer motora ve AWD Sport Lineartronic şanzımana sahip WRX Sedan, Subaru’nun performans ikonu olmaya devam edecek.

Sportif sedanda son nokta: Subaru Legacy

Subaru Legacy, beşinci nesilde ilk kez ortaya çıktığından bu yana, pazara yeni teknolojiler sunarak bu ilerlemesini sportif sedan olarak edindiği prestijle geliştirdi. 2009 yılında global orta sınıf sedan haline dönüşen Legacy modeli, 25 yaşına girdiği 2014 yılında daha dinamik ve sportif bir tasarıma bürünüyor. Dinamik ve sağlam stil, S-AWD’nin sağladığı güvenli ve güvenilir sürüşle birlikte, tüm yolculara konforlu bir kabin sunuyor.

“Çevik ve sağlam” yeni gövde tasarımı

Subaru Legacy konseptin tasarımında öne çıkan büyük jantlar ve kalın çamurluk genişleticiler S-AWD’nin dengesini ve performansını vurguluyor. Üç boyutlu tasarımı ise yüksek güvenliğe sahip performansı ve dinamik sürüşü açığa çıkartıyor. Kabin içerisinde geniş alana sahip olan atletik gövde, aracın sağlam görünümünü ve çevik kontrolünü ifade ediyor. Konsept Legacy’nin gövde rengi; açık mavi metalik gümüş rengini metalik bir parlaklık ve hisle bir araya getiren özel bir renk olan “Okyanus Gümüş Metalik” olarak belirlendi. Bu özel metalik renk Legacy konsept aracının sağlam stilini daha da ön plan çıkartıyor.

İkonik gövdenin altındaki konfor

Konsept Legacy’de konforlu bir kabin için kabin hacmi korunurken, akıcı tavan hattı ve yan pencere ile şık bir yan profil oluşturuldu.

Ön pencere, cam tavan ve arka pencereden oluşan tavan hattı daha konforlu ve heyecan verici bir kabin sunuyor. Önden arkaya kadar uzanan dinamik karakter çizgisine sahip kapı paneli ve alüminyum gümüş renkli yan eşik süslemesi gövde yüzeyini vurguluyor ve aerodinamik bir siluet oluşturuyor. Büyük lastiklerle bir araya getirilen güçlü çamurluk aracın ön plana çıkan karakteristik özellikleri arasında yer alıyor. Bu benzersiz tasarım ayrıca aracın görsel bakımdan S-AWD dengesini vurguluyor.

Ön farda kullanılan aynı tasarım motifinin arka kombinasyonda da uygulandığı modelde, hem ön ızgarada hem bagajda altıgen tasarıma sahip ikonik bir görünüm yaratılıyor. Bu tasarım ile aracın derinliği ve dinamizmi de vurgulanmış oluyor. Arka tamponun kenarına yerleştirilen çift egzoz borusu ön tamponda bulunan hava girişlerinden başlayan dikey olarak uzun bir şekli yansıtıyor. Arka tamponun alt kısmında, aracın aerodinamik özelliklerine ve kalite hissine sahip tasarıma yönelik olarak arka difüzör ve alüminyum gümüş süslemeler yer alıyor.

Dinamik ve sağlam kabin tasarımı ile ferah bir iç mekana sahip araç, dört yolcu kapasiteli işlevsel bir yapıya sahip. Mavi vurgulara ve kahverengi temel tona sahip olan sportif kabinde kaliteli deri koltuklar kullanılıyor. Gösterge paneli ise sürücüye, gönül rahatlığı ile aracı kullanma hissi sunuyor. Gösterge panelinin ortasında ise bir akıllı telefona veya tablete benzer şekilde kullanılabilecek olan çok fonksiyonlu bir ekran yer alıyor. Kabinin önünden arkasına kadar uzanan büyük zemin kontrolü, bilgi ekranı sunarak arka koltuk yolcularına konforlu bir sürüş sağlıyor. Silindir şekilli ve üç kollu direksiyona sahip konsept araç, sportif sürüş hissi vermek amacıyla sürücünün oturma konumu ile bir araya getirilmesi için açılı hale getiriliyor.

Subaru’nun en gelişmiş sürüş destek sistemi EyeSight ile güvenli sürüş

Subaru’nun gelişmiş sürüş destek sistemi olan “EyeSight” sistemi, tavan döşemesinin ön kenarında konumlandırılıyor. EyeSight sisteminin çalışmasını ön pencerede gösteren göz hizası ekranının kullanımıyla, sürücülerin odaklanmasını sağlayan bir ortam sağlanıyor.

Tamamen sportif ve dinamik bir sedan olarak tasarlanan Legacy Konsept ölçüleri ile orta sınıf sınırlarını zorluyor. (Uzunluk x Genişlik x Yükseklik): (4.930 X 1.940 X 1.500mm), Dingil mesafesi: (2.880 mm), lastik ölçüsü ise 265/40 ZR21.

wrx 9

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz