KIA’nın popüler modeli cee’d yenilendi. 1.6 litre CRDI dizel motor, 128 PS’den 136 PS’ye motor gücündeki artış, 7 ileri DCT şanzıman ve %35’e varan yakıt ekonomisi, yenilenen cee’d’de en önemli değişiklikler olarak dikkat çekiyor.

Konforu, yol tutuşu ve güvenliği maksimum seviyeye çıkaran gelişmiş özelliklerin yanı sıra Akıllı Park Yardım Sistemi de bulunan cee’d,  KIA’ya özel 5 yıl ve 150.000 km garantisiyle yetkili satıcılarda yerini aldı.

KIA’nın yenilenen cee’d modeli kapsamlı değişikliklerle otomobil tutkunlarının karşısına çıkıyor. KIA’nın son yıllarda özellikle Avrupa’da elde ettiği başarıda önemi rolü bulunan cee’d’in makyajlı versiyonu, modelin cazibesini yukarılara taşıyor.

Beş kapılı cee’d hatchback ve Sportswagon modellerinde uygulanan yeniliklerle, cee’d’in iç ve dış tasarımı heyecan verici yepyeni bir görüntü kazandı. Ayrıca güvenliği ve konforu artıran, kullanımı kolaylaştıran değişiklikler devreye alındı.

 

Daha modern bir dış tasarım

Geliştirilmiş KIA cee’d’de, mevcut modelin cesur ve şık tasarımı korunurken, daha modern bir görünüm yaratmaya önem verildi.

Aracın ön tarafında, “kaplan-burnu” ızgara geleneğinin yanı sıra şık ön farlar ve entegre sis farları kullanıldı. Yapılan değişiklikler arasında, daha sivri ve geniş bir tampon, krom sis far çerçeveleri ve oval şekilli yeni bir ızgara bulunuyor. Tekrar şekillendirilen arka tamponlar ve spor görünümlü reflektörler aracın görünümüne güç kazandırdı. 16 ve 17 inç büyüklüğündeki şık, alaşım jant tasarımı bütün modellerde yer alıyor.

 

İç tasarımda ince değişiklikler

KIA cee’d’in yüksek kalitedeki kabini, birkaç ince dokunuş ile daha modern bir görünüm ve his kazandı. Sürücü için tasarlanan gösterge panosundaki çerçeveye, merkezdeki hava kanallarına ve araç panelinin üst kısmının etrafına krom çizgiler eklendi. Ortada yer alan kemer panel, daha şık bir görünüm için çizik önleyici parlak bir siyahla kaplandı. Ayrıca, vites kolunun alt kısmının etrafına, kapı kulplarına ve panelde yer alan ısı kontrolü düğmeleri gibi belli başlı bölgelere başka krom detaylar da eklendi.

Makyajlı cee’d’in dizel versiyonlarında ise gürültü ve titreşim minimize edildi. Halı ve havalandırma sisteminde, ilave gürültü emme malzemeleri kullanıldı. Motor titreşimini önlemek ve kabindeki sessizliği korumak amacıyla, gösterge panosuna, titreşimi iki kat daha fazla önleyen köpükler ilave edildi. Ayrıca bütün dizel motorların motor bloğunda, karter kapağında ve dizel partikül filtresinde gürültü emen malzemeler kullanıldı.

 

1.6 litre CRDI dizel motor yeniden geliştirildi

Dizel cee’d, özellikle Avrupalı kullanıcılar arasında popülerliğini korumaya devam ediyor. 1.6 litre CRDI dizel motor, yeni modelde de kullanılmak üzere yeniden geliştirildi. Geliştirilmiş cee’dler yüksek güçlü 1.6 CRDI motoru, artık (128 yerine) 136 PS ve (265 Nm yerine) 300 Nm tork üretiyor.

 

Yeni 7 ileri vites DCT ile % 35’e varan yakıt ekonomisi

Yenilenen cee’d’de 7 ileri DCT şanzıman ile %35’e varan yakıt ekonomisi elde ediliyor. Sadece daha yüksek performanslı 136 PS’lik 1.6 litre CRDI dizel motorlu modellerde bulunacak olan yepyeni yedi vites çift kavrama şanzımanı (DCT) ile geliştirilmiş cee’d, ikinci bir yeni teknolojiyi de beraberinde getiriyor.

KIA’nın yeni DCT teknolojisi, daha önce kullanılan altı vitesli tork çevirici otomatik vitesin sahip olduğundan daha yüksek bir kapasite ile, cee’d’de bulunan modifiye edilmiş motorun modifikasyon sonucu yükselen tork çıkışını da karşılayabiliyor. KIA’nın yeni DCT’si, düşük yakıt tüketimi sağlayarak manuel mod tercihinde spor bir sürüş keyfi, otomatik mod seçeneğinde ise konfor ve akıcı bir sürüş sağlayacak şekilde geliştirildi.

Yeni DCT ile kullanıcılar, yakıttan tasarruf etmenin yanı sıra, standart bir otomatik viteste olduğundan daha hızlı vites değiştirebilecekler. Yeni DCT donanımına sahip 1.6 litre bir CRDI motoru, sadece 109g/km karbondioksit yayıyor. Bu rakam, daha önceki motorlarda ve altı vitesli otomatik viteslerde 145g/km seviyesinde bulunuyordu. cee’d modelleri, altı manuel vitesli olarak da sunulmaya devam edecek.

 

Geliştirilmiş sürüş, konfor ve yol tutuş

Aracın sürüş, konfor ve yol tutuşu özelliklerini geliştirmek için, süspansiyon ve şaside de bazı değişiklikler yapıldı. Virajlarda frenin içteki tekerleğe uygulanmasıyla ortaya çıkacak savrulmayı azaltacak yeni bir tork vektörleme sistemi eklendi. Ayrıca ön tekerlek geometrisinde yapılan değişiklikler de manevra hissini geliştirdi. Süspansiyondaki titreşim de minimuma indirilerek, sürüşe elverişsiz yüzeylerde sürüş konforu artırıldı. Yol gürültüsünün azaltılması amacıyla daha önce kullanılan katı stabilizörler yerine, içi boş stabilizör çubukları kullanıldı. Geliştirilmiş cee’d’in süspansiyonunun NVH özelliği de bir ölçüde gelişmiş oldu.

Sürücülere çok daha kolay park edebilme imkânı tanıyan Akıllı Park Yardım Sistemi de geliştirilen cee’d’in öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. Akıllı Park Yardım Sistemi, aracın yan taraflarına yerleştirilmiş ultrasonik sensörler ve ön ve arka park sensörlerinin yanı sıra, müsait bir park yerini tanımaya ve tekerlekleri otomatik olarak park edilecek yere çevirmeye yarayan elektronik bir manevra sistemini kullanıyor. Yenilenen cee’d’deki bu sistem, dikey parkın yanı sıra artık paralel park etme imkânı da sunuyor.

cee’d, 2014’ten beri Avrupa genelinde 75.000’in üzerinde satarak, hâlâ KIA’nın en çok satan araçları arasında yer alıyor. KIA dokuz yıl önce Avrupa pazarında satışa sunduğu cee’d’in, mayıs ayında 1.000.000.’sunu üreterek bir dönüm noktasına ulaştı.

Yenilenen cee’d, KIA’ya özel 5 yıl ve 150.000 km garantisiyle yetkili satıcılarda yerini aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz