GEÇTİĞİMİZ AYLARDA İSPANYA’DA KULLANDIĞIMIZ MAKYAJLI PEUGEOT 2008 TÜRKİYE’DE SATIŞA SUNULDU. 1.2 LİTRELİK TURBO, BENZİNLİ MOTOR VE EAT6 BİRLİKTELİĞİNE KAVUŞAN ARAÇ BU İKİLİYİ KÜÇÜK KARDEŞİ 208’E DE GETİRMİŞ.

YAZI: TULU DARICAN

Türkiye’de C segment SUV’ler kadar popüler olmasa da B-SUV sınıfı da her geçen gün büyüyor. 2013 yılında Peugeot’yu bu segmentte temsil etmesi için yaratılan 2008 modeli geçen 3 yılın ardından küçük bir makyaj operasyonuna tabi tutuldu. PF1 platformu üzerine yükselen araç ilk kez bu yılın başındaki Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkmıştı.

Aracın dış tasarımında kısıtlı düzeyde bir görsel değişiklik yapılmış. Ön radyatör ızgarası değiştirilerek markanın 508 ile başlattığı küt inen yüzü adapte edilmiş. Farların da bir miktar karartıldığını görüyoruz. Arka kısımdaysa 3 boyut efektini daha fazla vurgulayan stoplar görev yapıyor. Aracın iç mekanında eski modele göre belirgin bir farklılık yok. Makyajla birlikte ‘GT Line’ ismi verilen yepyeni bir donanım seviyesi karşımıza çıkıyor. Bu yeni donanım seviyesi, iç mekandaki renkli çerçeve elemanları ve koltuk dikişleriyle 2008’e sportif ve zarif bir görüntü kazandırıyor. Ayrıca dış mekanda da çamurlukları saran siyah koruma kaplamaları ile dikkat çekiyor. 2008 GT Line, siyah lake 17 inçlik Eridan jantlarla kendini gösteriyor. Standart versiyonlarda krom olarak tercih edilen ızgara çerçevesi, sis lambası kapakları, yan ayna kapakları ve tavan barı gibi detaylar GT Line’da siyah olarak kullanılıyor. Siyah krom ızgara kırmızı Peugeot logosuyla süslenirken, GT Line logoları ise hem ön çamurlukların üzerinde hem de bagaj kapağında yer alıyor.

Grip Control sistemi makyajla birlikte sunulmaya devam edecek. Patentli bu sistem 16 cm’lik zemin yüksekliği ve M&S (Kar ve Çamur) özellikli Goodyear Vector lastiklerle birleşiyor. Grip Control, ön tekerleklerin yüksek tutunma sağlayabilmesi için çekişi zemine göre ayarlıyor. Sistem el freninin önündeki dairesel kumanda ile kontrol ediliyor.

Peugeot 2008 geniş bir motor yelpazesine sahip olacak. Araçla ilgili en büyük yenilikse markanın 2015 yılında kategorisinde en iyi motor olarak seçilen; 3 silindirli, 1.2 litrelik Puretech motoru olacak. Daha önce atmosferik seçeneğiyle 2008’de yer alan motorun bu sefer turbo versiyonu da kullanılacak. Benzinli motorun, 110 ve 130 HP’lik iki versiyonu bulunuyor. 110 HP’lik versiyon 5 kademeli manuel ya da 6 kademeli EAT6 otomatik şanzımanla tercih edilebilecek. 130 HP’lik versiyonundaysa şanzıman seçeneği sadece 6 kademeli manuel olacak.

Dizel cephesindeyse 75, 100, 120 HP’lik 1.6 litre BlueHDi ve 92 HP’lik 1.6 litre e-HDi motorlar bulunacak. Makyajlı Peugeot 2008 74.400 TL’den başlayan bir fiyat etiketine sahip olacak.

 

208’e de yeni motor ve şanzıman

Katıldığımız lansmanda kullanma fırsatı yakaladığımız bir diğer modelse 208 oldu. 208 cephesindeki gelişme ise araca 1.2 litre turbo benzinli motor ve EAT6 otomatik şanzıman ikilisinin gelmesi olmuş.

Euro 6 normlarına uygun PureTech motor seçenekleri ile Peugeot 208, yakıt tüketimi ve emisyon değerleri açısından sınıfında iddialı konuma geliyor. Puretech motor, manuel vitesli ve tam otomatik vitesli versiyonlarında karma parkurda 4,5 litre yakıt tüketimi ve 104 gr/km CO2 salınımı gerçekleştiriyor. GT Line paketi, Peugeot 508 modelinden sonra, şimdi yeni 208 gamında da sunuluyor. PureTech 110hp motor seçeneğiyle 208 GT Line, efsanevi GTi’nin spor tasarımıyla tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Dış tasarımda Equalizer radyatör ızgarası, yeni 17 inç hafif alaşım jantlar ve siyah aynalar aracın çizgilerini biçimlendirirken, iç mekanda ise spor koltuklarla direksiyon simidi ve alüminyum pedal takımı daha dinamik bir sürüşe davet ediyor. Ayrıca 208 ailesine 2 yeni renk seçeneği de eklenmiş; Buz Gri ve İridyum Gri

Peugeot 208 1.2 litre turbo, EAT6 seçeneğinin satış fiyatı 64.000 TL olarak açıklanıyor. GT Line donanımlısınınsa anahtar teslim satış fiyatı 69.000 TL.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz