Mercedes’in C180 Coupe modelini test ettik ve yorumladık. İşte araçla ilgili inceleme videomuz.

Mercedes’in S Coupe’si size pahalı mı geliyor? O zaman ona ikizi kadar benzeyen C Coupe tam size göre.

Merhaba,

Bugünkü test konuğumuz, Mercedes’in D segmenti temsilcisi C Serisi’nin Coupe versiyonu.

Uzmanlara göre bir nesne ya da kişi ile ilgili ilk izlenimimizi 100 milisaniyede ediniyoruz. C Coupe’nin ise, sadece bu sürede, pek çok kişiyi derinden etkileyeceğine eminiz. Özellikle de test aracımızdaki fiyatı 10 bin lirayı geçen mat boya ile. Detaylara gelirsek…

Otomobilin ön tasarımı sedan C Serisi’ile büyük benzerlik taşıyor. Radyatör ızgarasındaki krom noktalarsa makyajlı A Serisi ile hayatımıza giren bir detay.

Aracın damla formlu farları iç tasarımlarıyla da dikkat çekiyor. Şerit şeklindeki LED gündüz aydınlatmaları, farın alt köşesinden üst köşesine kadar uzanıyor. Onun üstündeyse yine LED sinyaller yer alıyor.

C Coupe’nin yan tasarımı için söylenecek tek şey; Nefes kesici olduğu… Uzun motor kaputu ve arkaya doğru alçalan yağmur damlası formlu tavan ile adeta olduğu yerde hızlı gidiyormuş gibi görünüyor.

Arka tasarımda S Coupe modelinden transfer stoplar bizi karşılıyor. LED kullanılan stoplar dışında tamponun iki yanındaki hava çıkışları da iddialı görünümü destekliyor. Çift egzoz çıkışı da unutulmamış.

Mercedes C Coupe’nin iç mekanı sedan kardeşinden bire bir alınmış. Malzeme kalitesi yüksek. Özellikle deri kaplamalarla bu his doruğa ulaşıyor.

Orta konsolun en üstünde ipadvari bir merkezi ekran bulunuyor. Onun altına havalandırma ızgaraları ve kumandaları konumlanmış. Küllük ve çakmak en altta kapaklı bir gözün ardına yerleştirilmiş.

Merkezi ekran, sürüş güvenliğini düşürdüğü gerekçesi ile yine dokunmatik değil. Tüm işlemler, direksiyona taşınan vites kolundan boşalan yerdeki kontroller ile yapılıyor.

İç mekânda dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise kemer yardımcısı. Opsiyonel olan bu özellik sayesinde, sistem, araca bindiğinizde arkada kalan kemeri size uzatarak yardımcı oluyor.

Aracın ön bölümünde oturma alanı yeterli. Ancak arka kısım yetişkinler için biraz dar. Neyse ki elektrikli koltuklar sayesinde arkaya geçiş sorunsuz gerçekleşiyor. C Coupe’nin bagaj hacmi 400 litre.

Mercedes C Coupe modeli Türkiye’de C 180, C 300 ve C 63 AMG versiyonlarıyla satılıyor. Test ettiğimiz seçenek olan C 180’de 1.6 litre hacminde turbo destekli, benzinli bir motor görev yapıyordu.

Bu motor 5300 devirde 156 beygir güç, 1200 ile 4000 devir arasında ise 250 Nm tork üretiyor. Motorun gücü 7 kademeli, tork konvertörlü otomatik şanzımanla arka lastiklere iletiliyor.

Motor gücünün çok iddialı olmaması sürüşte de hissediliyor. Şanzımanın da çok hızlı davrandığını söylemek güç. Fabrika verilerine göre araç 0’dan saatte 100 km hıza 8.8 saniyede ulaşıyor.

C Coupe’yi sakin kullandığınızda 7 litre dolaylarında tüketim ortalaması yakalanabiliyor. Ancak biraz performans istediğinizde ortalama 10 litreye çıkıyor.

Otomobilde sunulan sürüş modları arasında tercih yapılabiliyor. Bu tercih sayesinde şanzıman, direksiyon gibi sistemler ayarlanabiliyor.

C Coupe sportif görünmesine karşın konfor yönü ağır basan bir otomobil. Yine de yere sağlam bastığı bir gerçek. Tozlu zeminlerde belirgin bir önden kayma yaşansa da tedirgin edici boyutta değil.

Mercedes, C Coupe ile daha lüks spor modellerine ulaşamayanlara uygun bir seçenek yaratmış. Aracın dış ve iç mekânına kusur bulmak güç. Dikkat çeken bir otomobil. Ancak test aracımızdaki motor ne yazık ki bu otomobilin sportmenliğini desteklemiyor. Erkeklerin deyimiyle “göründüğü kadar gitmiyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz