Mercedes C63 Coupe AMG sürüş izlenimi – test drive // ototest.tv

0
2.780 views

Bayanlar Baylar.
İşte karşınızda Mercedes Benz C Coupe AMG… C Coupe ailesinin en güçlü versiyonu olan bu araç, markanın AMG departmanı tarafından geliştirilmiş.
Dış tasarımındaki her detayla, standart C Coupe’den farklılaşan aracın ön bölümü, fazlasıyla agresif görünüyor. Kaputun üstündeki iki kabartı ve şişkin dodikler hemen dikkat çekiyor. Arkadaysa dört egzoz çıkışını görüp de etkilenmeyecek birinin olmadığını düşünüyoruz.
Tüm farklılaşmalarla birlikte C Coupe AMG, günlük bir Mercedes Benz otomobilinin şıklığına da sahip.
Aracın iç mekanını dikkatli incelemezseniz, onu standart bir C Coupe zannedebilirsiniz. Farklık yaratan en önemli öğe, vites kolunun sol ön tarafında bulunan sürüş butonu. Comfort, Sport, Sport+ ve Manual modları arasında geçiş yapmanızı sağlayan buton, aracın tüm sürüş karakterini değiştiriyor. Şanzımanın davranışları yanı sıra, bu kısım sayesinde, direksiyon hassasiyetini ve ESP’nin müdahale etme oranını da kontrol edebiliyorsunuz.
Aracın iç mekan kalitesi alışılmış Mercedes –Benz düzeyinde. Koltukların ergonomisi hem konforlu hem de yanal destekleri sayesinde sportif sürüşlere imkan sağlıyor. Araçtaki koltukların kafalık dahil tüm ayarları, elektrikli olarak yapılabiliyor. Bunun yanında, arka oturma sırasına geçerken de koltuklar elektrikli olarak öne kayıyor.
Test aracımıza, atmosferik bir motor can veriyordu. 6.2 litre hacmindeki V8 motor 6800 devirde 457hp güç, 5000 devirde 600 nivton metre tork üretiyor. Tamamen el üretimi olan bu motorun üzerinde, üreten çalışanın imzası bile bulunuyor.
Anahtarı çevirmenizle birlikte korkutucu bir homurtuyla çalışan motor, aracın bir anda dikkatleri üzerine çekmesini sağlıyor. Fabrika verilerine göre Motor, aracı 0’dan 100 km hıza, 4.4 saniyede ulaştırıyor. Son hız ise elektronik olarak saatte 250 km olarak sınırlandırılmış.
C Coupe AMG, tam bir akaryakıt canavarı. Aracı performanslı kullandığınızda, rahatlıkla 20 litre üzerinde tüketim ortalaması yakalanabiliyor. En sakin halde bile ortalamanın, 12 litrenin altına düşmediği bir gerçek.
Test aracımızın yol tutuşu, oldukça etkileyiciydi! Süspansiyon sisteminin sert karakterli olmasıyla, araç virajlarda neredeyse hiç esnemiyor. Bu özellik, direkt çalışan hisli direksiyonla birleştiğinde, AMG’nin virajlarda güven vermesini sağlamış. Sert süspansiyon, konforu rahatsız edecek bir biçimde düşürmemiş. Test aracımız rahatlıkla günlük kullanılabilir düzeyde konfor sunabiliyor.
Aracın ESP sistemi tamamen kapatılabiliyor. Bu durumda, C Coupe AMG bambaşka bir karaktere bürünüyor. Yarışçı ruhunu bir kenara bırakıp, yanlama üzerine olan yeteneklerini sergilemeye başlıyor. Bu eğlenceye kendinizi kaptırmanız halinde, sıkça arka lastik değiştireceğiniz konusunda sizi uyarmalıyız.
C Coupe AMG, 450 bin TL’yi bulan bir satış fiyatına sahip. Bu rakam, Türkiye’deki vergi sisteminden ötürü bu kadar yüksek. Bu durum aracın kısıtlı kullanım alanı da düşünüldüğünde, satın alacakların gerçekten tutkulu olması gerektiğini gösteriyor. Yoksa çok daha uygun fiyata aynı eğlenceyi sunan otomobiller pazarda mevcut.

Daha fazlası için: http://www.ototest.tv

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz