Opel’in 2017 birinci çeyrek değerlendirme toplantısı Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik’in katılımı ile İstanbul’da gerçekleşti. Keklik, 2016 otomotiv pazarına ilişkin değerlendirmelerini, Opel markasına ilişkin verileri ve 2017’de pazara sunacakları yenilikleri anlatıp, 2017 Pazar öngörülerini de paylaştı. Sözlerine 2016’nın Opel için Avrupa genelinde iyi geçtiğini vurgulayarak başlayan Keklik, “Avrupa genelinde 1 milyon satış rakamına, geçen seneden bir ay önce, Kasım başında erişmeyi başardık ve Türkiye dahil 12 Avrupa pazarında Pazar payımızı arttırdığımızı görüyoruz” dedi. Ülkemiz binek otomobil pazarının 2016’da bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 4,3 arttığının altını çizen Opel Genel Müdürü sözlerine şöyle devam etti: “Temmuz’un ikinci yarısı otomotiv sektörü için zor geçti. Ancak Ağustos ile birlikte toparlanmaya başlayan pazar, Kasımda bir önceki seneye göre yüzde 44 büyüyerek rekor kırdı. Yıl sonunda toplam pazar yaklaşık 984 bin adet olarak gerçekleşti.”

New Opel Insignia 4x4

Opel ise aynı periyotta satışlarını geçen yıla göre yüzde 18 artırarak ülkemizin en çok tercih edilen ilk üç markası içinde yer almayı başardı ve 2016 yılı sonunda binek araç Pazarında yüzde 7,3 pay elde etti. Opel’in 2016 satışlarının yüzde 50’sinden fazlası Astra modelinden geldi. Astra Sedan 22 bin, Astra HB 9 bin 500, Corsa 11 bin 250, Insignia 7 bin 400 ve Mokka 4 bin 500 adet olmak üzere toplam 55 bin 471 adetlik satış rakamına ulaşmayı başardı. Özcan Keklik, Opel’in 2016 yılında elde ettiği başarının arkasında ülkemiz otomotiv pazarında yoğun talep gören motor seçeneklerini sunmasının önemli bir rol oynadığını vurguluyor. 2016 yılında ülkemiz pazarında dizel otomobil satışlarının payının yaklaşık yüzde 62 ve otomatik şanzımanlı otomobillerin payının yüzde 57 dolaylarında olduğunu göz önüne aldığımızda, Dizel ve Otomatik şanzımana sahip motor seçeneklerini sunmak ülkemiz pazarında anahtar oyuncu olmak için önemli kriterlerden biri.

002

 

Gençleşen ürün yelpazesi de Opel’in pazarda elini güçlendiren unsurlardan birisi. 2014’te pazarda bulunan Opel modellerin ortalama yaşı 4,7 iken, 2016 sonu itibarıyla bu ortalama 2,9 oldu. “2014 yılından bu yana gerçekleşen satışları dikkate aldığımızda Opel markamızın sürekli ve düzenli olarak toplam pazar payı ve binek araç pazar payını arttırdığını görüyoruz. Bu başarı önümüzdeki aylarda pazardaki yerimizi daha da güçlendireceğimizin açık bir göstergesi” diyerek yeni yıla güvenle girdiklerini vurgulayan Keklik, Pazar genelinde ise yüzde 10-15’lik bir daralma beklediklerini vurguladı. Buna ana neden olarak ise ÖTV ve Döviz kurunun artışına işaret etti. Özcan Keklik, 2017’de Opel olarak hedeflerinin daralacak binek otomotiv pazarında büyüyerek yıl sonunda yüzde 8,5 üzerinde dolaylarında bir Pazar payı elde etmek olduğunu açıkladı.

New Opel Insignia 4x4

2017’de Opel’den Büyük Model Atılımı

Opel 2017 yılında, 2020’ye kadar 29 yeni model ve 17 yeni motor sunacağı büyük ürün atılımı kapsamında müşterilerini heyecan verici yeni modellerle tanıştıracak. Bu modellerin başında Opel’in yeni amiral gemisi Insignia Grand Sport bulunuyor. Yeni model, Avrupa genelinde 900 bin satış rakamına ulaşan ve 2009 Avrupa’da yılın otomobili seçilen birinci nesil Insignia’dan tamamen farklı bir tasarıma sahip ve sürüşü daha güvenli ve daha rahat kılan birçok teknolojiyi de bünyesinde barındırıyor. Yeni Insignia kullanılan hafif materyaller ve geliştirilmiş mühendislik çözümleri sayesinde 175 kg’a kadar hafifledi. Bu, sürüşte çeviklik ve hassasiyete doğrudan etki ediyor. Segmentindeki en sofistike sistem olan tork vektörleme yeteneğine sahip dört çeker sistemi gibi yüksek teknoloji özelliklerini bünyesinde barındıran Yeni Insignia Grand Sport, 1.5 165 hp benzinli ve 1.6 136 hp dizel motor seçenekleri ile ilgiyi üzerinde toplayacak. Bu modelin Dünya prömiyeri Mart 2017’de Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda yapılacak. Ülkemizde ise Nisan sonunda İstanbul Otomobil Fuarı’nda meraklıları ile buluşacak. Ülkemizde 2017 satış hedefini 5 bin 500 adet açıklayan Özcan Keklik, Haziran ayında satışlara başlamayı planladıklarını belirtti.

 

Insignia Grand Sport gibi yeni Insignia’nın Sports Tourer modeli de Opel’in yeni tasarım dilini belirleyen Monza Konsept’ini yansıtacak. Bir önceki modelle kıyasladığımızda yeni Insignia Sports Tourer arka koltuklarda ve bagaj kapasitesinde daha da geniş alan sunacak. Yeni Insignia Country Tourer 4×4 ve off-road tarzı ile ana yollardan çıkmayı sevenler için çarpıcı bir seçenek olacak. Bu iki model de 2017 üçüncü çeyreğinde satışa sunulacak. Opel’in ilk defa Mokka X ile anmaya başladığı “X” takısına sahip olacak yeni modelleri B ve C crossover modellerimiz Crossland X ve Grandland X olacak. Opel Genel Müdürü “X”i geleneksel gövde tasarımlarına göre daha cesur, daha maceracı ve dayanıklı bir karakteri vurgu olarak tanımlıyor ve şöyle açıklıyor: “Opel’in yeni nesil segment kimliği olan X, klasik gövde tipi ile sportif, havalı, son moda SUV ve Crossover gövde tipi arasındaki geçişi simgeliyor. Tamamen yeni iki yeni modelimiz ile büyüyen crossover pazarında müşterilerimize çarpıcı alternatifler sunacağız.” Üçüncü çeyrekte satışa sunulacak B Crossover modeli Crossland X ile Opel 2017’de bin 500 adetlik satış rakamına ulaşmayı hedefliyor. Crossland X’in büyük abisi C Crossover modeli Grandland X ise yüksek oturma pozisyonu ile görüş rahatlığı vaat ediyor. 2017’nin son çeyreğinde müşterileriyle buluşacak Grandland X’in satış hedefi ise 1.000 adet.

 

2017’de ülkemizde satışa sunulmayacak olsa da Avrupa genelinde ismini sıkça duyacağımız bir diğer Opel modeli ise 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılan elektrikli otomobil Ampera-e olacak. Sıfır emisyon değeriyle çevreci kimliğini ortaya koyan Otomobil, 360 Nm tork ve 206 hp gücüyle de yüksek performans vaad ediyor. Opel Mühendislerinin batarya teknolojilerinde kat ettiği önemli mesafeler sayesinde Ampera-e tam 500 km menzile sahip. Bu değerle en yakın rakibine 100 km fark atacak. Ampera-e, elektrikli ulaşımın artık geniş kitlelere yayılma zamanının geldiğinin bir kanıtı. Keklik, kapanış bölümünde ise: “Tüm bunların anlamı Opel olarak 2017 yılının bizler için güçlenerek daha yukarı doğru yol aldığımız bir yıl olacağıdır. Bununla beraber her zaman olduğu gibi ‘Müşteri Çoşkusu Yaratmak’ tüm hedeflerimizin en başında yer almaya devam edecek” diyerek sözlerini noktaladı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz