Magna International, Doğu Avrupa’daki büyüme çalışmaları kapsamında Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde fabrika açtı. Magna bu önemli yatırım dahilinde otomotiv dış parça, ayna ve tasarım cam üretimi gerçekleştirecek. Açılış töreni, şirket yöneticilerinin yanı sıra yerel yönetim ve Magna’nın müşterileri olan Renault, Ford, Fiat’ın temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşti.
Magna Otomotiv’in fabrika açılışında görüşlerini bildiren Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı ve Otomotiv İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Kabatepe “Magna’nın Kocaeli’nde üreteceği dış trim ürünler fonksiyon, görünüm ve müşterilerin gözüne çarpması bakımından araçlar için çok önemlidir. Hiçbir hatayı affetmeyecek bu parçalar dizayn, dayanıklılık, estetik ve kalite açısından Magna deneyimleri sayesinde bu modern tesiste Ford Transit aracımızın başarısına destek ve ortak olacaktır” dedi.
Törene katılan Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık “Belediye olarak ilçemize yatırım yapmak isteyen girişimcilerin her zaman yanlarındayız. Kartepe, sanayisi, ticareti ve turizmiyle ekonominin her alanında gelişen bir bölge ve Magna’nın da bölgemizde yer almasından dolayı mutluluk duyuyoruz. Bu önemli yatırımın çok başarılı olmasını diliyorum.” dedi.
Toplam alanı 11.800 metrekare olan fabrikada yaklaşık 200 kişi çalışacak. Tesis Ford Transit için dış ayna ve mühendislik cam ürünleri üretmenin yanı sıra araçlar için ön modül taşıyıcı, ön ve arka tamponlar, marşpiyer ayna ve mühendislik cam ürünleri de üretecek.
Magna International Avrupa Başkanı Günther Apfalter; “Gelişmekte olan pazarlardaki istikrarlı büyüme stratejimiz kapsamında, yeni tesisimiz otomotiv dış parça ve ayna üretimi için Türkiye’de kapılarını açıyor. Büyümekte olan küresel adımlarımız sayesinde, müşterilerimize çok daha kapsamlı bir hizmet sunabileceğiz” dedi.
Kocaeli, Magna’nın Türkiye’deki operasyonlarının ikinci lokasyonu olacak. Şirketin Magna Seating birimi 2003 senesinde Gölcük’te seri üretim araç koltuğu üreten bir tesis açmıştı.

Magna Genel Görsel-2

Magna International Hakkında
Magna, önde gelen küresel otomotiv tedarikçisi olarak 314 operasyonu, 89 ürün geliştirme ve satış merkezi ile 29 ülkede faaliyet göstermektedir, 123.000 çalışanı, yenilikçi çalışma süreci ve dünya standartları üretimleri ile müşterilerine üst düzeyde hizmet sağlamaktadır. Üretim kapasitesi gövde, şasi, iç, dış, koltuk, güç aktarım mekanizması, elektronik, tavan sistemleri, modüller dışında komple araç tasarımı ve contract üretimini de kapsayan Magna’nın Hisseleri Toronto Menkul Kıymetler ve New York Menkul Kıymetler borsasında işlem görmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz