1.6 litrelik motorundan 270 beygir güç çıkaran Peugeot 308 GTI bugünkü test sürüşü konuğumuz. İşte araçla ilgili incelememiz ve yorumumuz.

205 GTI’yı hatırlayanlar ekran başına. Bugünkü konuğumuz yeni Peugeot 308 GTI. Yerimiz ise İzmir Park pisti.

Merhaba,

GTI denince genelde akla VW gelir. Ama aslında neredeyse her modelinin bir GTI varyasyonunu ortaya çıkaran, Peugeot günümüzde bu bayrağın en büyük taşıyıcısı.

Biz de markanın kompakt sınıf temsilcisi 308’in Peugeot Sport tarafından geliştirilen GTI versiyonunu, eski ismiyle İzmir Ülkü Pisti, yeni ismiyle İzmir Park’da denedik.

İlk olarak tasarıma göz atarsak; ön bölümde dama desenli parlak siyah ön panjur kullanılmış. Tampon boyunca uzanan geniş hava girişleri sportifliği vurgularken Full LED far kullanımı da dikkatlerden kaçmıyor.

Yan tasarımda, aracın çift renkli olması dışında en dikkat çekici öğe, 19 inçlik Carbone19 jantlar olarak öne çıkıyor. önde hava kanallı 380 mm ve arkada 268 mm disklerse yüksek performansın ipuçlarından. Fren kaliperleri ise 4 pistonlu tasarlanmış.

Arkadaysa üç boyutlu görünüme sahip aslan pençesi formlu stoplar göze çarpıyor. Çift egzoz çıkışı ve siyah difüzör, diğer performans detayları.

İç mekâna geçtiğimizde, klasik 308 tasarımının sportif öğelerle güçlendirildiğini görüyoruz. Gösterge panelinde, koltuklarda, kapı panellerinde, vites kolu körüğünde ve paspaslarda kullanılan kırmızı dikişler sportifliğe vurgu yapıyor.

Marşpiyelleri, pedalları ve vites kolu topuzunu süsleyen ve alüminyum alaşımdan üretilen ‘Peugeot Sport’ ve ‘GTI’ logoları ise dikkat çeken detaylar.

Peugeot Sport’ yazılı deri ve alkantara, yarış tipi koltuklar, konfor kadar güçlü bel ve baldır yükseltileriyle iddialı bir yan destek de sunuyor.

Araç önde ve arkada standart 308 kadar alan sunarak sportifliğinin yanı sıra günlük kullanıma da uygunluğunu kanıtlıyor.

Peugeot 308 GTi’da 1.6 litre hacminde turbo beslemeli bir motor görev yapıyor. 1,7 bar ile çalışan büyük bir turbo ile beslenen bu motor 270 beygir güç ve 300 Nm tork üretiyor. Motor gücünü 6 kademeli manuel şanzımanla ön tekerleklere iletiyor.

Modern teknolojinin bütün nimetlerinden yararlanan motor; dövme alüminyum alaşımlı pistonlar, takviyeli bağlantı kolları, polimer malzemeden biyel yatakları ve tüm diğer bileşenleriyle adeta yarış koşulları için hazırlanmış gibi duruyor.

1205 kg ağırlığa sahip olan Peugeot 308 GTi, 4.46’lık ağırlık/güç oranıyla  fabrika verilerine göre 0-100 hızlanmasını 6 saniyede tamamlıyor. 0-1000 metreyi ise sadece 25,3 saniyede geride bırakıyor. Aracın fabrika verilerine göre ortalama yakıt tüketimi 6 litre olarak açıklanıyor. Tabii biz pistteyken 15 litrenin altını göremedik.

 

Yeni 308 GTi’da Torsen kilitli diferansiyel kullanılıyor. Virajda yere daha iyi tutunan tekerleğin torkunu arttıran ve tutunma sorunları yaşayan tekerleğin torkunu azaltan sistem, böylece sürücüye viraj çıkışında daha erken ve bununla birlikte daha fazla gaza basma imkanı tanıyor.

Pistte sistemin avantajlarını sonuna kadar yaşarken, ESP’ye olan ihtiyaç minimum seviyede tutuluyor.

Peugeot 308 GTI gerçekten markanın genlerini sonuna kadar hissettiren bir otomobil. Çift renk opsiyonu bizce araca çok yakışmasa da pistte ve yoldaki performansı ile göz dolduruyor.

Fiyatı ise 1.6 litrelik vergi avantajlı motoru sebebiyle çok uygun. Bizce gündelik kullanıma uygun yüksek performanslı bir otomobil arıyorsanız 308 GTi tam size göre.

Keyifli sürüşler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz