Peugeot 2008 modeli ile B segmentinde yepyeni bir otomobil arzı yaratmak için başarılı 3008 kompakt SUV deneyiminden yararlandı. 2013 baharında Avrupa pazarında satışa sunulacak olan yeni model, 208 ile başarılı şekilde başlatılan atak dinamiği içinde yer alıyor.
Peugeot’nun yeni kompakt SUV modeli, Peugeot Markası’nın birçok coğrafi bölgenin katılımıyla en başından itibaren ve eş zamanlı olarak tasarladığı ve yine tüm bu bölgelere yönelik pazara sunacağı ilk model oldu. 2008’in dünya hedefi, crossover segmentini geliştirme ve yeni müşteriler kazanma stratejisi ile markayı yeni bir dinamikliğe doğru ilerletmek.

Peugeot 2008’in Türkiye satış fiyatı ne kadar oldu? Tıkla hemen öğren

Yenilikçi bir konsept
Sürekli değişim halinde olan ve gittikçe kentleşen bir dünyada, yeni bir müşteri kitlesi ortaya çıkıyor. Hareketli bir yaşam tarzına sahip olan bu müşteriler dinamizm ile besleniyorlar. Aktif ve farklı profillere sahip olan bu müşteri kesimi bütün kıtalarda mevcut olup, kendi imajlarına uygun ürünler arıyorlar.
Bu saptamadan yola çıkan Peugeot, iddialı hedefleri olan bir şartname hazırladı. Projenin başından itibaren, eşsiz bir sürüş deneyimi, güçlü tasarım ve kullanım avantajlarını bir araya getirmeyi amaçlayan Peugeot, dünya müşteri kitlesine yönelik yeni kompakt SUV modelinin DNA’sına üç farklı coğrafi bölgede tasarlanma avantajını ekledi.
Sahibine prestij ve değer kazandıran Peugeot’nun dinamik yeni kompakt SUV’u B segmentinde zengin ve farklı bir deneyim sunacak. Böylece, sadece 4,16 m uzunluğu ile hatchback otomobillerin sürüş dinamiğini SUV’ların sağlamlığı ile bir araya getiren, ferahlık, modülerlik ve konfor özelliklerini her an eşsiz bir kullanım keyfi vaat eden bir iç mekân ile benzersiz bir şekilde birleştiren 2008, sınıfında pek çok yeniliğin öncüsü olacak. Hem şehir içinde ve hem de uzun yolda aynı derecede rahat kullanım üstünlüğü sunan yeni model genişletilmiş sürüş özellikleri sayesinde tam güvenlik içinde şehrin ve alışılmış yolların dışına kaçamaklar yapmaya da olanak veriyor. Canlılık veren, çok amaçlı 2008, her müşteri profiline adapte olabiliyor.
2008 modeli Fransa’da (Mulhouse), Çin’de (Wuhan) ve Brezilya’da (Porto Real) üretilecek.
“Markamız 2008 ile Avrupa’da bu segmentteki liderliğini pekiştirmek, Asya’da ve Latin Amerika’da yeni müşteriler kazanmak için gerekli ideal otomobili buldu.”
Maxime Picat, Peugeot Genel Müdürü
“Peugeot 2008 ile ürün atağını sürdürüyor ve 3008’in başarısından yararlanarak dünya müşterilerini fethe çıkacak yeni bir kompakt SUV sunuyor.”
Xavier Peugeot, Peugeot Ürün Direktörü

Şıklık ve sağlamlığı uzlaştıran benzersiz bir tasarım
2008 küçük otomobiller segmentinde hacimli araçların standartlarını yeniden tanımlıyor. İlk bakışta yenilikçi olduğu görülen yeni model farklı dünyaları bir araya getirmeyi başarıyor. Güçlü tasarım tercihi, pratiklik, hacim ve sürüş deneyimine öncelik veren özgün kimliğini dışa vuruyor.
“2008’in yaratılması bizim için gerçek bir meydan okuma ve tasarım anlamında iddialı bir sınav oldu. Fakat daha tasarım aşamasında tüketiciye sunmak istediğimiz araç hakkında çok belirgin bir fikrimiz vardı. Tasarım öncesi doğan tarz seri üretime kadar büyük bir değişiklik gerektirmedi. Böylece ilk çizimlerin doğru olduğunu görmüş olduk.”
Eric Dejou, 2008 Tasarım Sorumlusu

“2008, müşterilerin beklentilerini karşılayan ve ayrıca onlara değer kazandıran bir stil sunmak için farklı dünyaları, kültürleri bir araya getirmeyi bildi.”
Gilles Vidal, Peugeot Tasarım Direktörü

Yüksek duruşlu 2008 “Mud&Snow” tipi lastikler ve 17’’ mat renkli jantlar üzerine oturuyor. Kemerli çamurlukların özel formu bir yandan 2008’e zemine oturuyormuş görüntüsü verirken, aynı zamanda araca hafiflik kazandırıyor. Siyah renkli tamponlar ve marşpiyeler, ön ve arka kızaklar ve paslanmaz çelikten yan çıtalarla tamamlanarak kaportayı koruyorlar.
2008’in ön yüzü markanın tasarım kodlarını benimsiyor. Her türlü fazlalıktan arındırılmış ve birbirlerine en yakın şekilde birleştirilmiş bölümlerden oluşuyor. İnce işli kaput 2008’in koruyucu kasasının sağlamlık ve hafiflik özelliğini vurguluyor. Gövde içinde biçimlendirilen dinamik görünüşlü ön panjur, hem ince ve seçkin ve hem de güçlü ifadesi ile bakışları üzerinde topluyor. Keskin farlar karoser ile işbirliği yaparak adeta bir aslanın gözbebeğiymiş hissini veriyorlarve ön yüzle bütünleşerek, ona daha özgün, teknolojik ve eşsiz bir karakter kazandırıyor. Otomobilin karakterine özgü bakışı, LED’li gündüz farları ile vurgulanıyor.
Yeni şehir SUV’u atletik özelliklerinden ipuçları veren şık ve sofistike tasarımlı çamurluk ve gövde kenarlarına sahip. Panoramik tavan ile geniş camlı yüzeyleri ferah ve dış çevreye açık bir iç mekân vaat ediyor.
Arka kısım sağlamlık ile dinamizmi bir arada sunuyor. Düşük yükleme eşikli bagaj bölümünün üst kısmında RCZ’den esinlenilen dinamik bombeli bir tavan yer alıyor. Geniş bagaj kapısı karosere sıkı sıkıya bağlı arka stop lambaları ile çerçeveleniyor. Yuvaları içinde dalgalanıyor hissi veren üç LED’li ışık pençesi havada asılıymış gibi görünüyorlar.
Tavanın dinamik ve şık tasarımı da arıcın profiline damga vuruyor. Arka koltukların hizasında tavanda beliren bir dalga formu metal içinde şekillendirilmiş olan özel bir dekoru sahneye koyuyor. Karosere mıhlanmış gibi duran bu dekor kasa yüzeyinde aynı parçanın uzantısı şeklinde bir rüzgar siperi oluşturuyor. Net çizimli tavan barları 2008’den yayılan bu dinamizm izlenimini tamamlıyorlar.
Son nesil motorlar hissedilir şekilde düşen tüketimle birlikte benzersiz bir sürüş keyfi sunmak üzere aracın hafifliğinden ve profilli siluetinden yararlanıyorlar. Dizel e-HDi ve benzinli 3 silindirli motor teknolojileri sayesinde, kompakt şehir SUV’u 2008 rakiplerinden 99g/km’dan başlayan CO2 emisyonlarıyla ayırt ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz