Pirelli’nin İzmit Fabrikası’nda Üretilen Yeni Lastiği Carrier, %30 Daha Uzun Ömürlü

Pirelli’nin Türkiye ve Avrupa’daki hafif ticari araç sürücülerinin talepleri ve görüşlerini dikkate alarak geliştirdiği daha dayanıklı, daha güvenli yeni hafif ticari araç lastiği Carrier, tanıtıldı. Türkiye’de üretilen Carrier, yüzde 30 daha uzun ömrü ve yüzde 10 daha az fren mesafesi sunuyor. Carrier’ın Pirelli Grubu içerisinde sadece Türk Pirelli İzmit Fabrikasında üretildiğini ve tüm dünyaya ihraç edildiğini söyleyen Türk Pirelli Satış Direktörü Ömer Atabek, bundan dolayı duydukları gururu dile getirdi.

Türk Pirelli’nin İzmit’teki fabrikasında üretilen Carrier, markanın başta Formula 1 lastiği olmak üzere, performans lastikleri P Zero ve Cinturato P7 gibi önde gelen ürünlerinin tasarlandığı Milano’daki merkezinde, uzun ve kapsamlı bir araştırma-geliştirme aşamasının ardından geliştirildi. AR-GE sürecinde, Türkiye ve Avrupa’nın beş farklı ülkesindeki hafif ticari araç sürücüleri ve filolarla yapılan görüşmelerde, onların ihtiyaçları, lastikten beklentileri ve fikirleri belirlendi. Tasarım aşamasının ardından da Türkiye, Almanya, Fransa, İngiltere ve İspanya’da farklı iklim ve yol koşullarında 20 filo ve 50 sürücü ile 3 milyon kilometre kat edilen yol testleriyle son halini aldı.

Carrier’in İstanbul’da düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Türk Pirelli Satış Direktörü Ömer Atabek, Carrier’in araştırma-geliştirme sürecinin 2011 yılında başladığını söyledi. Pirelli olarak performans lastiklerinde ve premium lastik segmentindeki, tasarımdan yeni materyallerin kullanımına kadar tüm bilgi birikimimiz ile üretilen Carrier, aynı zamanda lastik teknolojisinde en üst nokta olan Formula 1 lastiklerinin de geliştirilip, üretildiği İzmit Fabrikamız’ da üretiliyor” diye konuştu.

Ömer Atabek: “Türk hafif ticari araç sürücüsü lastikten 3 şey bekliyor”
Carrier’in geliştirilmesi aşamasında, Türkiye’deki hafif ticari araç sürücülerinin bir lastikten ne beklediğine dair geniş kapsamlı bir araştırma yapıldığını ifade eden Atabek, “Türk hafif ticari araç sürücüleri, genel olarak bir lastikten üç şey bekliyor. Lastiklerinin uzun ömürlü olmasını, fren mesafesinin kısa olmasını yani güvenli olmasını ve düşük yakıt tüketimi yani düşük maliyetli olmasını. Biz de Carrier’i geliştirirken bunları göz önünde bulundurduk ve gerçekleştirdiğimiz testlerde de, Carrier’in uzun ömrü, düşük dönme direnci sayesindeki düşük yakıt tüketimi, ıslak zemindeki kısa fren mesafesi ve artırılmış konfor özellikleri ile öne çıktığını gördük ” dedi.

“Bu yıl üretilecek 1,5 milyon Carrier’in 1 milyon 250 bini ihraç edilecek”
Türkiye hafif ticari araç lastik pazarının geçen yıl yaz ve kış lastikleri olarak toplam 1.950.00 adede ulaştığını ifade eden Ömer Atabek, Türk Pirelli’nin geçen yıl yaklaşık 200 bin hafif ticari araç lastiği satışı gerçekleştirdiğini belirtti. Carrier’in 2014 yılında satışa çıkmasıyla bu yıl hedeflerini daha da artırdıklarını söyleyen Atabek, “2014 yılında İzmit’te 1,5 milyon adet Carrier üreteceğiz. Bu adedin 1 milyon 250 bin adetini ihraç etmeyi, 250 bininin de Türkiye’de satışını yapmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Aynı zamanda 2013 yılındaki 5 milyon 400 bin adetlik ihracat rakamları ile Türkiye’deki ihracatın %35’ini gerçekleştirdiklerini dile getiren Ömer Atabek, Carrier’ın Pirelli Grubu içerisinde sadece Türk Pirelli İzmit Fabrikasında üretilerek, tüm dünyaya ihraç edildiğini ve bundan dolayı duydukları gururu dile getirdi.

Carrier %30 artırılmış kilometre performansı sunuyor
Türkiye ve Avrupa’daki sürücüler ile yapılan testlerde de ortaya konduğu gibi, Carrier yenilenen profili ve taban deseni ile %30 artırılmış kilometre performansı sunuyor.
Yenilikçi malzemeler ve optimize edilen profili sayesinde düşük yakıt tüketimine sahip olan Carrier, yeni taban deseni tasarımı ve yeni bileşenleri ile %10 azaltılmış fren mesafesini garanti ediyor. Islak zeminde daha iyi yol tutuş ve Aquaplanning’e karşı daha yüksek direnç ise yeni Carrier’in diğer önemli özellikleri. 14’ten 17 jant ölçüsüne kadar geniş bir yelpazede pazara sunulacak olan Carrier Ailesi, Carrier Camper’ın eklenmesi ile birlikte 15 ve 16 jant ölçülerine de sahip olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz