Pirelli’ye çevrecilik ödülü

0
1.477 views

Türk Pirelli, İzmit’teki çevre dostu üretim anlayışı ve bu konudaki uygulamaları nedeniyle Kocaeli Sanayi Odası tarafından verilen ve bu alandaki en prestijli ödüllerden biri olan Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülü’ne layık görüldü. Türk Pirelli Genel Müdürü Mete Ekin, ödülü Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Fikri Işık’ın elinden aldı

Kocaeli Sanayi Odası tarafından, 1995 yılından itibaren çevrenin korunmasına katkıda bulunmak, çevresel açıdan sürekli gelişimi teşvik etmek, ölçülebilir çevre yatırımlarının yanı sıra çevreye ve topluma katkıları olan kuruluşları teşvik etmek amacıyla verilen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülü bu yıl Türk Pirelli’nin oldu.

Türk Pirelli Türkiye’nin çevre konusunda verilen en prestijli ödüllerinden biri olan bu ödüle, jüri tarafından yapılan saha incelemelerinde, Atık Yönetimi, Atık Sular, Hava Emisyonlarının Kontrolü, Çevre Yatırım Projeleri, Yeşil Ürün AR-GE Çalışmaları konularında gerçekleştirdiği uygulamalar nedeniyle layık görüldü.

“İzmit Fabrikası Pirelli’nin en çevre dostu fabrikası”
Kocaeli Sanayi Odası’nın Çevre Dostu Eski Başkanı Şahabettin Bilgisu’nun adını taşıyan ödülü, Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Fikri Işık’ın elinden alan Türk Pirelli Genel Müdürü Mete Ekin, Pirelli Ailesi olarak bu ödüle layık görülmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, çevre dostu uygulamaların Pirelli’nin iş yapış planlarında her zaman birinci sırada olduğunu söyledi. Mete Ekin İzmit Fabrikası’nın Pirelli Grubu içinde çevre performansı en iyi olan üretim merkezi olduğunu belirtti.

“Son 4 yılda fabrikamıza çevre yönetimi kapsamında 6 milyon € yatırım yaptık”
“Her yıl İzmit fabrikamıza yaptığımız yatırımın önemli bir kısmını çevre dostu üretim teknikleri geliştirmek için harcıyoruz. Fabrikamızın çevreye olan etkilerini en modern tekniklerle minimize ediyoruz. Bu kapsamda son dört yılda 6 milyon € yatırım yaptık” diye konuşan Ekin, “ Pirelli Grubu olarak ise 2009 yılından bu yana, su tüketimimizde yüzde 20, karbon emisyonunda yüzde 5 tasarruf sağladık. 2020 yılına kadar da su tüketimimizi %58 oranında, karbon emisyonunu ise yüzde 15 oranında azaltmayı hedefliyoruz. Türk Pirelli olarak ise, Grubun hedeflerini de aşmış olan performansımızı sürdürüyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz