Motor üretimi konusunda mükemmeliyetçi olan Renault, 2014 yılında enerji verimliliğini bir adım ileriye taşıyor. F1 şampiyonu Renault, daha yoğun bir sürüş keyfi sunmak için, seri üretim araçların motorlarının enerji tasarrufunu sürekli olarak geliştirme konusundaki deneyimini kullanıyor. Firmanın downsizing stratejisinin en son ürünü Energy dCi 160 Twin Turbo, çift turbo ilk 1.6 dizel motor.
Bu 1.598cc motor 160bg ve 380Nm cömert bir tork seviyesi sunuyor. Bu değerler motoru, performans açısından 2 litre motorlar arasına yerleştiriyor. %25 tüketim ve CO2 tasarrufu, 1.6litre bir motor için bir ilk.
Çift turbo sayesinde daha yüksek performans
‘Twin Turbo’ teknolojisi, dizel bir motorda düşük devirde yüksek performans sağlıyor.
Sistem iki turbo kompresör içeriyor:
– düşük ataletli birinci turbo, kalkışlarda yüksek tepki için düşük devirlerden itibaren önemli bir tork sağlıyor. Esnek ve canlı bir sürüş için düşük devirde hızlanma elde etmek için torkun %90’ı 1.500 d/dk’dan itibaren devreye girer.
– İkinci turbo, yüksek devirde devreye giriyor ve sabit, düzenli ve dengeli bir hızlanma için yüksek güce (100bg / litre) çıkmayı sağlıyor.
Motor her zaman optimum verimlilik sınırında çalışıyor, bu da doğal olarak yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu açısından avantaj sağlıyor.
Renault’nun F1 uzmanlığından kaynaklanan yüksek teknolojiye sahip bir ürün
Sofistike turbokompressör alanındaki bu uzmanlık, özellikle soğutma ve sürtünme azaltma açısından Renault’nun F1’deki know-how’ından elde edilen birkaç teknolojiyi kullanan 1.6-litre Renault Energy F1 Enerji ünitesi ve Energy dCi 160 Twin Turbo blok arasındaki tek bağlantı değildir:
Transvers su akış sistemi daha hızlı ve daha etkin bir yanma odasında soğutma sunar.
U-Flex geometrisindeki segmanlar (u şeklinde) : çok esnek, U geometrisi verimlilik ve sürtünme arasında optimum düzeyde uzlaşmayı sağlamak için sıcaklık ve basınç arasındaki dalgalanmalardan kaynaklanan silindir duvarları biçimindeki değişikliklere uyum sağlar.
Yüzey de sürtünmeleri azaltıyor.
Energy dCi 160 Twin Turbo motorun yakıt enjeksiyon sistemi, çift turbo elde etmek için 1,800 bar değerinde bir basınçta çalışır. Bu motor, Euro 6b emisyon yasalarına uygundur ve NOx Trap ve partikül filtre rejenerasyon sistemini içerir.
Sunduğu tasarruf aracılığıyla bu motor daha büyük araçlara kolaylıkla uygulanabilecek ve Renault’nun gelecek D ve E segmenti modellerinde kullanılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz