Captur’ün dahiyane ve pratik yenilikleri, B segmentine taptaze bir bakış açısı getiriyor. “Keşif” temasından ilham alan Captur, sahip olduğu tüm özelliklerle sizi Renault’nun yeni tasarım anlayışını keşfetmeye davet ediyor.

Renault’nun yeni, benzersiz şehir crossover otomobili Captur, sahip olduğu akıcı hatlar kusursuz orantılarını ön plana çıkarırken, büyük tekerlekleri, yerden yüksekliği, geniş tekerlek izi ve eğimli ön camı Renault tarafından tasarlanan eşsiz bir MPV, SUV ve hatchback karışımını ortaya koyuyor. Captur, çok sayıda kombinasyona sahip çift tonlu gövde rengi, farklı jant renkleri, açık ve koyu iç ambiyansı, farklı renk ve desende döşeme seçenekleri sayesinde geniş bir zevk ve istek yelpazesine hitap edecek.

Renault tasarımcılarının yaratıcılıkları, bu tip bir araçtan beklenen özellikler ve geniş iç mekan ile ortaya çıkıyor. Renault Captur, kompakt olmasına rağmen (Yeni Clio’dan çok az daha uzundur) oldukça geniş bir araç. Kızaklı arka koltuk sırası hem yolcular hem de bagajları için ideal bir iç mekan sunuyor; aracın maksimum taşıma kapasitesi 455dm3 (bagaj örtüsüne kadar). Yolcu bölmesinde ise iki adet dahice kurgulanmış olan yenilik, Captur’ün karakterini vurguluyor: sürücünün de kolay erişebileceği ve 11 litrelik hacme sahip çekmece tipi torpido gözü ve fermuarları sayesinde sökülüp çamaşır makinesinde yıkanabilen ve tekrar yerine takılabilen koltuk kılıfları.

Ön panele entegre Renault R-Link multimedya tablet yepyeni bir bağlantı düzeyine erişimi mümkün kılıyor; üstelik sürekli genişleyen bir R-link store ile birlikte.

Yüksek sürüş pozisyonu ile birlikte aracın pasif güvenlik özellikleri, yol tutuşu ve frenleme performansı hem konfor sağlıyor hem de güven veriyor. Captur’un sürüş konforunun ardında yatan temel unsur Yeni Clio ile paylaştığı B platformu.

Sürüş keyfi ve yakıt ekonomisi Captur’ün %100 turbo motor yelpazesinin ortak paydasıdır. Mevcut benzinli motorlar arasında Turbo 90bg S&S (üç silindirli ve sadece 898cc) ve 1.2 Turbo EDC 120bg (dört silindirli, 1,198cc) motorları da yer alıyor. 1.2 Turbo EDC 120bg motoru sıra dışı bir sürüş konforu sağlayan EDC (Çift Kavramalı) vites kutusu ile birlikte sunuluyor. 1.5 dCi 90bg Stop & Start motorunun tüketim değeri sadece 3.7 litre/100km ve emisyon değeri de 96g CO2 / km* düzeyinde. Bu da Captur’ün içinde bulunduğu sınıf için rekor seviyede düşük rakamlar anlamına geliyor. Captur’ün 1.5EDC versiyonu 2013 yılının son çeyreğinde pazara sunuluyor olacak.

Renault Captur, İspanya’daki Valladolid tesisinde üretiliyor. Captur’ün üretimi esnasında kullanılan plastiklerin %16’ya varan bir kısmı geri dönüşüm kaynaklıdır.

B segmentine sıra dışı bir renk getirecek olan Renault Captur, 41.990TL’den başlayan fiyatlarla Touch ve Icon olmak üzere iki farklı donanım seviyesi ile 16 Mayıs 2013 tarihinde Türkiye’de satışa sunuluyor.

TUTKU DOLU, PRATİK VE YENİLİKÇİ

Renault’nun benzersiz bir stil sahibi yeni crossover’ının dahiyane ve pratik yenilikleri, B segmentine yepyeni bir bakış açısı getiriyor. İsmini ve ruhunu daha da ileriye taşıdığı konsept otomobilden ilham alan Renault Captur, sahip olduğu tüm özellikler ile Renault’nun yeni tasarım kimliğinin bütün temel niteliklerini bünyesinde barındırıyor.

«Renault’nun tasarım stratejisindeki ‘Explore’, yani ‘Keşif’ temasının bir ifadesi olarak sunma şerefine eriştiğim konsept otomobildeki bütün düşünceler, Renault Captur ile hayat buluyor. Markanın ilk şehir crossover aracı olan Captur MPV, SUV ve hatchback otomobillerin tüm avantajlarını bir araya getiriyor. Aracın dengeli, akıcı hatları gövdesine kaslı bir yapı katarken, ifade dolu stili ve günlük hayata yönelik pratikliği dünyayı keşfetmek için açık bir davet gibi. Bu keşfi ister iki kişi isterseniz ailenizle gerçekleştirebilirsiniz. »
Laurens van den Acker, Renault Tasarım Direktörü

‘CAPTUR’ KONSEPT OTOMOBİLİN RUHU
Captur, Renault’nun tasarım stratejisinde ikinci sırada bulunan ‘Explore’, yani ‘Keşif’ temasından ilham alıyor. Sportif ve eğlenceli olan bu crossover “dünyayı keşfetmek” için açık bir davettir.

Captur, aynı adı taşıyan konseptinin, stilini ve pek çok özelliğini daha da ileriye taşıyor:
– Parlak siyah fon üzerinde dikey olarak konumlandırılmış Renault logosunun etrafında yapılandırılan sıra dışı ön tasarım.
– Aracın yuvarlak hatlara sahip stili, keskin olmayan kenarları ile birlikte hareketi ve hafifliği ifade ediyor.
– Yan kısımlardaki kaslı yapı dikkat çekiyor.
– Büyük tekerlekler aracın sağlamlığını ve sportif yapısını vurguluyor.
– Captur’ün tavan sticker deseni konsept otomobilin tavan tasarımının devamı niteliğinde.
– Ön panelin uçak kanadını andıran şekli fark yaratıyor.
– Ön koltuk arkalıklarında yer alan elastik fileli cepler yelken ve dağcılık dünyalarına atıfta bulunurken, konsept otomobilin koltuklarında ve bagaj döşemelerinde kullanılan tekniği çağrıştırıyor.
– Easy Life adı verilen çekmece tarzında açılan torpido gözünde kullanılan aydınlatmalar iç tasarımı benzersiz kılıyor.
– Seri üretim aracın lansman rengi olan Arizona Turuncusu rengi çarpıcı tasarımı vurguluyor.

GÜNLÜK HAYATIN PRATİKLİĞİ İLE BİR ARAYA GELEN ‘İLK GÖRÜŞTE AŞK’ TASARIMI
Renault Captur, çekici görünümlü bir şehir crossover modeli. Aracın kompakt ölçüleri (4.12m x 1.77m x 1.57m) 16 veya 17 inçlik büyük jantları hem sportif yapısını ön plana çıkarıyor hem de macera hissi uyandırıyor. Captur’ün yerden yüksekliği (200 mm) ise onu daha üst segmentlerdeki crossover’lar ve 4×4’ler ile aynı düzeye taşıyor.

Renault Captur, sağlamlık hissi veren dış görünüşü sayesinde boyutlarının ötesinde özellikler taşıyor. Aracın hatları akıcılığı; eğimli ön camı ise tasarımının dinamik çekiciliğini vurguluyor. Yan koruma çıtaları ise hem şehir içinde hem de şehir dışında üstün bir koruma sağlıyor. İki parçalı yatay arka far grubu ise geniş bir bagaj kapağı açıklığı sunuyor.

Modern, orijinal ve pratik stil detayları Renault Captur’de hemen göze çarpıyor. Her bir kapının tabanı araca binerken hem ayakkabıların hem de giysilerin lekelenmesini engelleyecek şekilde tasarlandı.

İLHAM VEREN KİŞİSELLEŞTİRME PAKETLERİ
Çekici fiyatlara sahip donanım paketleri müşterilerin iç ve dış mekan temalarıyla kendi zevklerini yansıtan aracı oluşturmalarına yardımcı oluyor.
Kişiselleştirme programı üç farklı tema etrafında yapılandırıldı: ‘Arizona’, ‘Azur’ ve ‘Manhattan’. Bu temalardan her biri farklı bir zevke hitap ediyor: maceracı, şık ve zarif veya şehirli yaşam tarzı.

YAŞAM TARZLARINA VE KİŞİSEL İSTEKLERE YÖNELİK KOLAY KİŞİSELLEŞTİRME
Renault Captur ile aşağıda belirtilenlerin hepsini siz belirleyebilirsiniz:

Araç dışında:
– Tavan, ön sütunlar ve aynalar ile gövdenin geri kalanı arasında kontrast oluşturan çift tonlu renk seçenekleri,
– Ön yüz çıtaları, ön sis farı çerçeveleri, yan kapı altı çıtaları, ve bagaj kapağı altı çıta için siyah, turuncu, fildişi veya krom detaylar.
– Farklı jant renkleri: turuncu, fildişi veya siyah.
-Kaput, tavan ve bagaj kapağı için farklı desenlerde çıkartma (sticker) uygulamaları

Araç içerisinde:
– Açık veya koyu renk iç ambiyans.
– Havalandırma, orta konsol, ve hoparlör çerçeveleri Easy Life ön çekmece için iç mekân kişiselleştirme renkleri (turuncu, fildişi, krom, gri, mavi veya yeşil).
– İkinci donanım seviyesi olan TOUCH’da (sabit koltuk kılıfları) için dört döşeme seçeneği ve sekiz farklı çıkarılabilir koltuk kılıfı opsiyonu; Zip Collection koltuk kılıfları en üst seviye olan ICON’da standart olarak sunuluyor. Bunun yanında direksiyon simidi ve döşeme desenlerini ön plana çıkarmak için üç adet iç mekan paketi (‘Captur’, ‘Map’, ‘Losange’) sunuluyor.

RENK PALETİ
Dokuz tonun her biri tek gövde rengi olarak belirlenebiliyor. Aşağıdaki tabloda, mevcut olan çift renkli kombinasyonlar gösterilmiştir.

RENAULT STİLİ KİŞİSELLEŞTİRME
Renault Captur’deki kişiselleştirme programı sadeliği, kapsamı ve yüksek kalitesi ile ön plana çıkıyor.

Çift tonlu renk seçiminin sunulması tavan ile gövdenin geri kalanı arasında kontrast oluşturan renklerin seçilmesine imkan sağlıyor.
Bu program:
– Üç adet temanın ve bağlantılı oldukları değişik desen kombinasyonlarının kullanılmasıyla kolaylıkla uygulanılabilir.
– Araç tasarımının ayrılmaz bir parçasıdır: seçenekler, çeşitlilik ve orijinallik.
– araç dışında 200, iç mekanda da 100 civarında olasılık sayesinde hem dış hem de iç mekanda çok sayıda noktaya uygulanabilir.
– tavan rengi ile kolay koordine edilebilir ve eşleştirilebilir.
– Tüm motor seçeneklerinde ve ekipman düzeylerinde kişiselleştirme mümkün.
– ‘Fabrika montajı’ kalite düzeyi temin etmek için fabrika çıkışı olarak yapılır.

RENAULT CAPTUR: GÜNLÜK HAYATI DEĞİŞTİRECEK PRATİK BİR CROSSOVER

Renault Captur, üç farklı dünyanın tüm mükemmel yönlerini bir araya getiriyor; MPV, SUV ve hatchback. Araç aynı zamanda Renault’nun en büyük tutkularından birini de bünyesinde barındırıyor: yeniliğİ öne çıkarmak. Renault Captur, pek çok özelliği bir araya getiriyor: kızaklı arka koltuk sırası, çok pozisyonlu bagaj zemini ve Renault R-Nav ve Renault R-Link içeren multimedya portföyü… Ayrıca çift renkli gövde, Easy Life (çekmece formunda torpido gözü) ve Zip Collection çıkarılabilir / yıkanabilir koltuk kılıfları bu listeyi tamamlıyor.

SUV, MPV ve HATCHBACK DÜNYALARININ EN İYİ YÖNLERİ RENAULT TARAFINDAN HARMANLANDI
Renault Captur, sadece Renault’nun bildiği bir yöntemle üç kilit yapıyı harmanlıyor: bir SUV’un karakteri ve sağlamlığı, bir MPV’nin iç genişliği ve pratikliği ve bir hatchback’in dinamikliği ve sürüş keyfi.

SUV özellikleri:
– 2.60m’lik dingil mesafesi ve 1.51m’lik tekerlek izi Captur’un segmenti için sıra dışı bir sağlamlıkta yere oturma özelliği sunuyor.
– Büyük çaplı jantlar (16- veya 17-inç jantlar, 660mm çaplı lastikler) ve yerden yükseklik (200mm) sayesinde maceraya giden yolun kapıları açılıyor.
– Yan koruma çıtaları ve tampon tasarımı ile her türlü yol koşuluna adapte olabiliyor.

MPV özellikleri:
– Güven veren yüksek sürüş pozisyonu (Yeni Clio’dan 10cm daha yüksek).
– 377dm3 ve 455dm3 arasında değişen büyük bagaj kapasitesi (arka koltuk sırası en ileri konumdayken).
– Aile boyu kabin: gaz pedalından arka koltuk arkalığına kadar olan mesafe 1,730mm. Arka yolcuların diz mesafesi ise büyük konfor sunacak şekilde 215mm (Yeni Clio’dan 75mm daha fazla).
– 60/40 oranında katlanır kızaklı arka koltuk sırası üç yetişkin için yer sağlıyor ve düz bir zemin oluşturmak için öne doğru katlanabiliyor.
– Küçük çocuklar için standart emniyet kemerleri ile birlikte onaylı üç emniyet kemeri pozisyonuna sahip ön yolcu koltuğundaki ve arka dış koltuklardaki üç noktalı Isofix çocuk koltuğu bağlantısı.
– Toplam 27 litrelik saklama gözleri.
– Konforlu süspansiyonlar.

Hatchback özellikleri:
– Bir hatchback’ten çok az daha yüksek olan ağırlık merkezini dikkate alacak ince ayarlı şasi ayarları. Dengeli sürüş ve minimum düzeyde gövde yuvarlanması için yuvarlanma sertliği ön ve arka arasında hassas bir şekilde dağıtıldı. Amortisörler ise tepkili dinamik sürüş, güvenlik ve konfor sunması bakımından kalibre edildi.
– hidrolik direksiyon (iki kilit noktası arası 2.7 dönüş) hem şehir içinde hem de şehir dışı yollarda keyif sunuyor.
– Kaldırımlar arası 10.8 metrelik dönüş dairesi yerleşim alanlarında iyi bir manevra kabiliyeti sağlıyor.
– Yüksek olmasına rağmen sürüş pozisyonu bir otomobilinki gibi.

GÜNLÜK KULLANIMI BASİTLEŞTİRMEK İÇİN DAHİCE FİKİRLER
Renault Captur piyasada tek olan iki yeniliği de beraberinde getiriyor; söz konusu yenilikler günlük kullanımda çok tutulacak:
– Patentli ‘Zip Collection’ çıkarılabilir, fermuarlı koltuk kılıfları (versiyona bağlı olarak).
– Alışılagelmiş torpido gözü yerine geniş bir ‘Easy Life’ ön çekmece. Daha genel anlamda ifade etme gerekirse, Renault Captur tüm bu işlevsel ve pratik özellikleri B segmentinde daha fazla kişiye ulaştırmak üzere tasarlandı.

Pratik özellikler:
Easy Life torpido gözü: sürücü koltuğundan erişilmesi kolay olan segmentte ilk çekmece formunda torpido gözü. Kapasitesi 11 litre ve diz üstü bilgisayar, kamera veya el çantası gibi eşyaları rahatlıkla içine alıyor. Easy Life ön çekmece alışılagelmiş torpido gözlerine oranla çok daha çekici ve pratik olan yepyeni bir saklama çözümü.

Büyük bagajın taşıma kapasitesi ise 377dm3 ila 455dm3 arasında. Çıkarılabilir, çok pozisyonlu bagaj zemini ters çevrilebiliyor; böylece halı kaplı veya yıkanabilir kauçuk yüzeyi kullanılabiliyor. Bagaj zemininin altında, lastik şişirme kitinin her iki tarafında iki adet büyük saklama gözü bulunuyor.

Kızaklı arka koltuk ise ileri-geri yönlerde 160mm hareket ettirilebiliyor ve arka koltuk yolcuları için 215mm’ye kadar diz mesafesi sağlıyor.
Çıkarılabilir 1.6 litrelik saklama kutusu ön koltukların arasında konumlandırıldı.
Büyük bir saklama gözü ise ön panelin üstünde yer alıyor.
Ön kapıdaki saklama gözlerine de 1.5 litrelik şişeler sığabiliyor.

Bakımı kolay
Zip Collection koltuk kılıfları kolaylıkla sökülebilir ve evde çamaşır makinesinde yıkanabilir. Artık araç içinde döşemelerin üzerindeki lekeleri çıkarmak için uğraşmayacaksınız; üstelik arabanızı satarken de içi ilk günkü gibi pırıl pırıl görünecek.
Ters çevrilebilir, çok pozisyonlu bagaj zemininin kauçuk tarafı süngerle rahatlıkla temizlenebilir. Bagaj duvarları ve ön koltuk yuvası da kirli yükleri taşımak için çok uygun.
Fikir dolu dokunuşlar
Eller serbest kart sistemi tüm donanım seviyelerinde standart olarak sunuluyor.
Yüksekliği ayarlanabilir sürücü koltuğu 70 mm hareket ettirilebiliyor; böylece her boydaki sürücü kendisi için en ideal sürüş pozisyonunu kolaylıkla bulabiliyor.
Direksiyon simidi hem yükseklik (60mm’ye kadar) hem de derinlik (50mm’ye kadar) ayarına sahip.
Ayrıca Easy Life ön çekmece üzerinde aydınlatma bile mevcut!
Otoyol şerit değiştirme fonksiyonu: sinyal lambası koluna hafifçe dokunarak sinyal lambasını ardarda üç kez yakıp söndürülebiliyor.
Captur’ün en üst ekipman düzeyinde ilave viraj aydınlatması bulunuyor: uygun sis lambası aydınlatma alanını genişletmek için otomatik olarak yanıyor ve sürücüye virajlarda daha geniş bir görüş açısı sunuyor (40 km/s altındaki hızlarda).
Arka park sensörlerı (sesli sinyal) ve geri görüş kamerası ise R-NAV veya R-Link paketlerinin bir parçası olarak sunuluyor (ekipman düzeyine bağlı olarak standart veya opsiyonel). Son olarak da, araçta bulunan Yokuş Kalkış Desteği çalıştırma esnasında aracı kaydırma riskini ortadan kaldırıyor.

SINIFININ EN VERİMLİ OTOMOBİLİ

Renault Captur, düşük yakıt tüketimi ve CO2 salımı konusunda sınıfının en iyileri arasında yer alıyor. Renault’nun yeni crossover’ı dikkatle düşünülmüş aerodinamik özellikleri ve düşük ağırlığının (Clio III ile aynı) yanı sıra en ekonomik motorlarla sunuluyor. Araçtaki motorların üstün yakıt verimliliği Renault’nun F1’de elde ettiği deneyimlerin meyvesidir. Son olarak, geri dönüştürülmüş plastiklerin kayda değer oranı Renault’nun çevreyi koruma kararlığının bir başka kanıtıdır.

3.7 L / 100KM*: EŞSİZ SÜRÜŞ KEYFİ İLE BİR ARADA SUNULAN SINIFININ EN İYİ YAKIT EKONOMİSİ
Captur, Energy serisi motorlar sayesinde sürüş keyfi ile dinamik performansın vücut bulmuş halidir. Araç tüm devirlerde kıvrak, iyi tepkili hızlanma sunarken yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları açısından sınıfının en tepesinde yer alıyor.

– Tüm devirlerde Turbo güç: Renault Captur serisindeki bütün motorlar turbo şarjlı, küçültülmüş ebatlı ve en son nesildir. Bu motorlar düşük devirlerde sıra dışı tork sunuyor.
– Bütün otomatik versiyonlarda EDC vites kutusu bulunuyor: Çift Kavramalı (EDC) vites kutusu lansmandan itibaren 1.2 Turbo EDC 120bg motorda sunulacak ve 2013 son çeyreğinde 1.5 dCi 90bg motorla eşleştirilecek. EDC otomatik vites kutusu pürüzsüz vites geçişlerini ve tepkili performansı düşük yakıt tüketimi ile birleştiriyor.
– Energy serisi motorlarda sunulan ‘Stop&Start’ sistemi: bütün Energy düz vitesli motorlarında hız kesme ve frenleme enerjisini depolama sistemi bulunuyor.

EN SON NESİL MOTORLAR

Benzinli motorlar*
– Turbo 90bg S&S (0.9 litre): 4.9 litre/100km
114g CO2/km
– 1.2 Turbo EDC 120bg: 5.4 litre/100km
125g CO2/km
Dizel motorlar *
– 1.5 dCi 90bg S&S: 3.7 litre/100km / 96g CO2/km
– 1.5 dCi EDC 90bg (2013’ün son çeyreğinden itibaren satışa sunulacak)

* Yakıt tüketimi ve emisyon değerleri uygun yönetmeliklere göre onaylanmıştır

RENAULT’NUN FORMULA 1 UZMANLIĞINDAN ELDE EDİLEN TEKNOLOJİLERİN YARARLARI
Hem Formula 1 için hem de normal yollarda en önemli olan performans (pürüzsüzlük ve temiz bir sürüş), enerji verimliliği (düşük yakıt tüketimi) ve güvenilirliktir. Renault’nun F1 motor tedarikçisi olarak sahip olduğu deneyim markanın seri üretim modellerindeki motorlara doğrudan etki ediyor. Konu performans, yakıt tüketimi ve kalite olunca Captur’un sınıfının en iyisi olması asla bir tesadüf değildir. Renault müşterileri, Formula 1 sayesinde yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları dalında kendi zaferlerini ilan etme zevkine erişebilecekler…
Renault’nun F1 motor tedarikçisi olarak sahip olduğu deneyim aşağıda sayılanlar ile mümkün olmuştur:
– Boyut küçültme: küçük ama güçlü, en son nesil benzinli motorlar kapasiteleri ve düşük devirlerde yüksek tork sunmaları bakımından dikkat çekiyor. Söz konusu küçük ve son derece verimli motorlar düşük yakıt tüketimi ile birlikte rafine bir işletimi de mümkün kılıyor.

– Azaltılmış sürtünme: Turbo 90bg S&S motoru F1’de kullanılan düşük sürtünmeli malzemelerden istifade ediyor. Bu malzemeler arasında kam takip elemanlarına ait DLC (Elmas Benzeri Kaplama) ve piston contalarında kullanılan PVD (Fiziksel Buhar Biriktirme) sayılabilir.

– Güvenilirlik: Renault, F1’de Red Bull Racing ile son üç yılda İmalatçılar dünya şampiyonluğunu elde ederek (2010, 2011 ve 2012) motorlarının gücünü ispatladı. Tıpkı F1’de görülen motorlar gibi Renault Captur’de sunulan bütün Renault motorları güçlü, kuvvetli ve yakıt tüketimi konusunda çok verimli.

AĞIRLIĞIN AZALTILMASI VE AERODİNAMİK VERİMLİLİĞİ OPTİMİZE ETMEK İÇİN GÖSTERİLEN ÖZEN
Motor teknolojisinde kaydedilen tüm bu ilerlemelere ek olarak Renault Captur aynı zamanda ağırlık azaltma, lastik ve aerodinamik araştırmalarından da nasibini aldı…
– Ağırlığı hatchback kadar az olan bir crossover: Renault Captur’ün, daha büyük ayak izi, ekstra konfor ve güvenlik ekipmanlarına rağmen, kantarın ibresi Clio III ile aynı rakamı gösteriyor.
– Çok düşük yuvarlanma direncine sahip lastikler: bu son derece yüksek verimli lastikler yakıt tüketimini %3*’e kadar azaltıyor.
– Dikkatle düşünülmüş aerodinamik özellikler (CdA): Renault Captur’da, gövde yüksekliği makul derecede düşük tutularak kabin alanından ödün vermeksizin rüzgar direnci için daha küçük yüzey alanına sahip hale getirildi.
– Elektrikli flap’lar: tamponun arkasında yer alan bu flap’lar, yani küçük kanatçıklar, soğutma sistemi gereksinimi ortadan kalktığında hava girişlerini otomatik biçimde kapatır (versiyona ve pazara bağlı olarak).
– Gövde altı kanalları, aerodinamik performansı optimize etmek amacıyla hava akışını yönlendirir.

SÜRÜCÜLERİN DAHA AZ YAKIT TÜKETMESİNE YARDIMCI OLMAK
Renault Captur basit ve kullanışlı özellikleri sayesinde sürücüleri bilgilendirir ve kullandıkları yakıt miktarını azaltmalarına yardımcı olur.

– Vites değişikliği gösterge lambası: gösterge tablosunda yer alan ışıklı bir ok, vites değiştirmek için en uygun anı bildirir ve böylelikle yakıt tasarrufu sağlar.

– Sürüş Stili göstergesi (R-Link ile birlikte): gösterge tablosunda yer alan bir ışık, sürücüye gerçek zamanlı olarak sürüş tarzları hakkında geri bildirimde bulunur. Söz konusu fonksiyon seyir hızını, vites değişikliklerini ve hız kesme safhalarının ne şekilde gerçekleştiğine dair bilgileri dikkate alıyor. Farklı renkler (yeşil, sarı veya turuncu) ve farklı parlaklık seviyeleri sürücülere sürüş tarzlarını ayarlamaları için yardımcı oluyor.

– Renault Captur ECO mode sistemi de tüketimi düşürmek için yardımcı oluyor. Söz konusu fonksiyon orta konsolda yer alan ECO düğmesine basıldığında devreye giriyor ve sürüş koşullarına, sürüş tarzına ve trafik durumuna göre %10’a varan düzeylerde yakıt tasarrufu sağlıyor.
ECO mode şu şekilde çalışır:
– sunulan motor torkunu düzenleyerek,
– EDC vites kutusunun vites değiştirme düzenini ayarlayarak (düşük motor hızlarında vites değiştirir),
– elektronik klima ve ısıtma sistemleri için spesifik kontrol programları oluşturarak.

GERİ DÖNÜŞÜMLÜ MALZEME KULLANIMINDA HERKESİN ÖNÜNDE
Renault Captur’ün üretimi esnasında kullanılan plastiklerin %16’ya varan bir kısmı geri dönüşüm kaynaklıdır. Bu Renault için bir ilk ve otomobil endüstrisindeki en iyi oranlardan birini temsil ediyor. Söz konusu oran toplam 32 kg ağırlığa denk geliyor; bunun üçte ikisi aracın dışı üçte biri de aracın içi ile ilgilidir.

Geri dönüşümlü plastikten yapılan parçalar arasında şunlar yer alıyor:
– Gövde altı parçaları, arka kiriş, tamponlara ait çeşitli parçalar, vs.
– Çeşitli yalıtım malzemeleri, bagaj kaplaması, ön panele ait yapısal ve bağlantı elemanları.
– Klima, soğutma ve yakıt sistemleri ve akü elemanları.

%95’i kurtarılabilir:
Kullanılan malzemelerin %85’i geri dönüştürülebilir: %9 kirlilik önleme safhasında (sıvılar, hava yastıkları), %6 kurtarılabilir malzemeler (köpükler, cam, giydirme parçalar), %70 ayrıştırma ve parçalama (metaller). Artı %10 enerji şeklinde kurtarılabilir.

SAĞLAM TEMELLER & ÜSTÜN GÜVENLİK

Captur, aktif ve pasif güvenlik konularında ödün vermiyor. Güvenlik konusundaki bu yaklaşım, Renault uzmanlığının bir başka alanı olan ‘konfor’ ile bir arada sunuluyor. Renault Captur’ün spesifik özelliğine uygun seçilen ayarları süspansiyonun ve direksiyon tepkisinin yumuşaklığı gibi alanları kapsıyor. Elbette, tipik bir Renault özelliği olarak bakım maliyetleri her zamanki gibi kontrol altında tutuldu.

GİRİŞ SEVİYESİNDEN İTİBAREN EN ÜST DÜZEYDE GÜVENLİK
Renault Captur, en iyi aktif ve pasif güvenlik performansı sunmak üzere tasarlandı. Captur, Yeni Clio ile aynı temel sistemleri bünyesinde barındırıyor.
– Yetişkin güvenliği: kuvvetlendirilmiş yapı, yüksek performanslı ön hava yastıkları, baş/boyun yan hava yastıkları, yandan gelen darbelerin hızla algılanması için ön kapılarda basınç sensörleri, ön gergili ve yük sınırlayıcılı (ön koltuklarda) emniyet kemerleri, savrulmayı engelleyen başlıklar, arka yan koltuklarda yük sınırlayıcılar, ön koltuklarda emniyet kemerinin altından kaymayı engelleme fonksiyonu.
– Çocuk güvenliği: Küçük çocuklar için standart emniyet kemerleri ile birlikte onaylı üç pozisyona sahip ön yolcu koltuğundaki ve arka yan koltuklardaki üç noktalı Isofix çocuk koltuğu bağlantıları.
– Yaya güvenliği: Renault Captur, özellikle de bacak, kalça ve baş bölgelerinde yaya yaralanmalarını en aza indirecek şekilde tasarlandı.

MÜKEMMEL KULLANIM
Renault Captur’ün kullanımı Renault uzmanlığından ve mükemmeliyetçi yaklaşımından istifade ediyor. Aracın dinamik yol tutuş performansı ve segmentinin en iyisi olan sürüş konforu sayesinde sürücüler kendilerini her zaman son derece güvende hissediyor.

İyileştirilmiş ön ve arka süspansiyon sistemleri Yeni Clio Sport Tourer’dan türetildi ve daha büyük jantlara göre uyarlandı:
– Ön süspansiyon: sıra dışı yol tutuşu ve sürüş konforu için dikdörtgen biçimli alt kol ve ikili yalıtım parçalı MacPherson tipi düzenleme (uzunlamasına ve yanal kuvvetler ayrıştırılıyor).
– Arka süspansiyon: programlı sapma torsiyonu kirişi ve helezon yay. Kiriş ve denge demiri yuvarlanma kontrolünü optimize etmek için kalibre edildi.
– ABS, acil fren destek sistemi, en son nesil yedi sensörlü ESC (Elektronik Denge Programı) de standart özellikler arasında.
– Yuvarlanma Hareketine Müdahale Sistemi aşırı durumlarda veya gövde yuvarlanması açısı aşırıya kaçtığında tetiklenir.
– Yokuşta Kalkış Destek Sistemi park freni bırakıldığında aracın geçici olarak sabit tutulmasıyla otomobilin kaymasını engeller.

BAKIM MASRAFLARI KONTROL ALTINDA
Renault’nun yeni crossover’ı toplam sahip olma maliyeti açısından en mükemmel sonuçları sunması için mühendislik çalışmalarına tabi tutuldu. Tüm bunlar aşağıdaki unsurlar sayesinde mümkün oldu:
– Yakıt tüketiminin ve CO2 salımlarının Captur’ün segmentinde en iyiler arasında yer alması
– Avrupa’da düz şanzımanlı tüm motorlara Stop&Start sisteminin yerleştirilmesi.
– Versiyonların çoğunluğunda elektrikli aerodinamik flap’ların bulunması.
– Yıllık bakım aralıklarının ve tavsiye edilen motor yağı değişim aralıklarının 20,000km/yıl olması.
*Avrupa dışında ve bazı Avrupa pazarlarında bakım sıklıkları yerel koşulları yansıtacak biçimde ayarlanabilir.
– Turbo 90bg S&S ve 1.2 Turbo EDC 120 bg benzinli motorlarda bakım gerektirmeyen eksantrik zinciri.
– Dizel 1.5 dCi motorlarda 150,000km/altı yılda değişim gerektiren uzun ömürlü zamanlama kayışı.
– Düşük yuvarlanma dirençli lastikler.
– Üst düzeyde kalıcı değeri devam ettirmenin ön koşulları: tasarım, kalite ve 2. el satış öncesinde yenilemek maksadıyla yıkamak ya da değiştirmek için fermuarlı, çıkarılabilir koltuk kılıfları.

YÜKSEK KALİTE İLE DESTEKLENMİŞ ÇEKİCİ BİR STİL

Fransa – Guyancourt’daki Renault Technocentre’da tasarlanan ve İspanya, Valladolid’de üretilen Renault Captur 50’den fazla ülkede pazarlanacak (bu ülkelere, ileri bir tarihte Renault Samsung Motors armasıyla Güney Kore de dahil olacak). Renault’nun yeni crossover’ı tutku dolu bir tasarımın yüksek kalite düzeyini de beraberinde getirdiğini adeta teyit ediyor. İki tonlu renk seçeneğini ticarileştirmek en büyük zorluklardan bir tanesiydi.

TASARIMI VE YÜKSEK ÜRETİM STANDARTLARI SAYESİNDE SOFİSTİKE BİR ÇEKİCİLİK
Captur, Renault’nun ilk kez olarak geniş B segmenti müşterilerine sunduğu iki tonlu ren seçeneği anlayışıyla birlikte Yeni Clio’nun devamı niteliğindeki güçlü, baştan çıkarıcı dış hatlarıyla farklı bir çekiciliği bünyesinde barındırıyor. Captur’ün cazibesi iç mekân için seçilen parlak renkler ve Zip Collection çıkarılabilir/yıkanabilir koltuk kılıflarıyla daha da artıyor.
Renault’nun yeni marka anlayışının bir göstergesi olan çekici tasarım, geliştirme ve üretim süreçlerinin her safhasında kusursuz kaliteyi de beraberinde getirdi.

GÖRSEL KALİTE
Valladolid’deki tesiste Captur programı için gösterilen dikkatin odak noktası döşeme ve detaylardaki gelişim oldu.
Renault’da ilk kez kullanılan astarsız boya teknolojisinin kullanılmasıyla boya işleri de odak noktalardan biriydi.
Captur’de, ilk kez Yeni Clio’da kullanılan bir HD (yüksek dayanıklı) şeffaf katlı boya kullanıldı. Böylelikle parlaklık ve şeffaflık ile birlikte çizilmelere karşı daha fazla direnç elde edildi.

3WET olarak bilinen yeni bir boya atölyesi süreci sadece zaman tasarrufu sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda emisyonları, artıkları ve enerji tüketimini de en aza indiriyor:
– Süreç, hazırlık aşamasının ortadan kaldırılmasıyla basitleştiriliyor. Su bazlı bir kat doğrudan kataforezli yüzeye uygulanıyor.
– Süreç yeni bir işlemi bünyesinde barındırıyor: maskeleme. Bu işlem iki tonlu boyamayı gerçekleştirmede çok önemli. Mevcut bir boya atölyesi hızlı ve verimli bir maskeleme hattına dönüştürüldü. Bu şekilde tesisin yoğun olacağı düşünülen iki tonlu boya taleplerine yetişmesi sağlandı.

TAMAMEN YENİ FAKAT SAĞLAM TEMELLER ÜZERİNE KURULU
Tıpkı Yeni Clio gibi Renault Captur de son derece verimli B platformunu temel alıyor. Pratik açıdan söylemek gerekirse bu, motor bölmesinin Clio ile aynı olduğu anlamına geliyor. Görünür olmasa da, gövde atölyesinde, boya atölyesinde ve nihai montajda uygulanan uzmanlık ve süreçler bu araçta da ciddi biçimde kullanıldı. Tüm bunlar kaliteli ve güvenilir bir imalat için çok önemli hususlardır.

Renault Captur serisinde Turbo 90bg S&S, 1.2 Turbo EDC 120bg ve 1.5 dCi 90bg motorları kullanılıyor. Renault’nun şehir crossover’ında kullanılan motorların çoğunluğu İspanya’daki Motores tesisinden sağlanıyor.
ETKİNLİK, GÜVENİLİRLİK VE DAYANIKLILIK İÇİN TASARLANDI
Araç mimarisi Renault için geniş ölçüde kabul edilmiş bir uzmanlık alanıdır. Konu yeni konseptler geliştirme olunca Renault her zaman cesur ve yenilikçi bir marka olmuştur. Dışarıdan bakıldığında kompakt; iç mekanı ise geniş ve modüler… Renault Captur bir kez daha alışılagelmiş segmentleri alt üst ediyor. Araç B platformu üzerine inşa edildi; böylelikle konforu, genişliği, kullanımı ve güvenilirliği bir kez daha belgelendi.
B platformu, Renault-Nissan İttifakı’nın ürettiği 20 farklı modelde kullanılıyor. Renault Captur aynı zamanda daha geniş iz ve daha uzun dingil mesafesiyle Yeni Clio ile aynı güç aktarma organlarını kullanıyor.
Motorlar da hem bağımsız kuruluşlarca hem de firmanın ortakları tarafından tanınan yüksek güvenilirlik düzeyine ulaştı. Motorsporlarında Renault motorları, yarışların en heyecan vericisi olan Formula 1’de son üç yıldır Üretici dünya şampiyonluğu unvanını elde etti (2010, 2011 ve 2012).
Renault Captur sıra dışı güvenilirlik ve mekanik dayanıklılık düzeyleri elde etmek üzere tasarlandı. Güvenilirlik açısından yakın zamandaki tüm Renault modelleri gibi Captur de ilk olarak 2010 senesinde kullanılan EDAU dayanıklılık testine tabi tutuldu (görünüş ve fonksiyon). Söz konusu test alışılmış uzun mesafe testlerine ek olarak gerçekleştiriliyor ve bir nesilden diğerine geçebilecek hataları düzeltmeye ve gelecekteki modellere zemin hazırlamaya yönelik olarak aracı erken yaşlandırma ilkesine dayanıyor. Sekiz hafta içerisinde aracın müşteri tarafından üç yıl kullanılmasının simülasyonu bu sayede canlandırılabiliyor.

R-LINK İLE BAĞLANTISIZ KALMAYIN

Renault Captur, Renault R-Link’in lansmanının habercisi. Söz konusu yenilikçi tablet hem araca hem de internete aynı anda bağlı. Tablet çok geniş bir hizmet yelpazesine kolay erişim imkanı sağlıyor. Yaklaşık 50 adet uygulamadan oluşan bir katalog R-Link Mağazası’ndan edinilebilir. Otomotiv dünyasına özgü bu uygulamalar şimdiden çok geniş bir alanı kapsıyor. Ve Renault R-Link, multimedya özellikleri sayesinde Renault Captur’ü bir adım öne çıkarıyor.

RENAULT’DAN MULTİMEDYA YENİLİĞİ
Renault Captur, orta konsola entegre 7 inçlik tablet ile eşsiz bir multimedya sistemi sunuyor. Navigasyon sistemi, radyo, telefon ve mobil cihazlara yönelik ağın hepsi aynı yerde toplanmış durumda. Renault R-NAV ve Renault R-Link farklı fakat yakın amaçlara hizmet ediyor:

– Temel multimedya fonksiyonlarına erişim R-NAV sayesinde çok kolay. Sahip olduğu 2D ve 3D kuşbakışı ekranları, audio ve multimedya veri işlevleriyle Nav N Go navigasyon sistemi çoğu kullanıcının ihtiyaçlarını karşılıyor. NAVTEQ haritaları sadece bu işe özgü web ara yüzleri yardımıyla güncelleniyor.

– Renault R-Link aynı anda hem araca hem de internete bağlı. Örneğin Renault Captur’de bulunan eksiksiz, çekici ve kullanıcı dostu Renault R-Link sistemi tüm motorlu araç sahiplerine her zaman hayalini kurdukları bütün hizmetleri sunuyor. R-Link Mağazası yaklaşık 20 uygulama ile otomotiv uygulamaları tedarikçisi olarak standartları belirlemeye başladı bile.

R-LINK İLE BAĞLANTISIZ KALMAYIN
Opsiyon olarak sunulan Renault R-Link’in performansı ve kullanım kolaylığı bütün sürücülerin ilgisini çekecek.
7″ inçlik (18cm) büyük dokunmatik ekrana ses kumandaları destek veriyor.

Altı ikonlu ana menü tüm uygulamalara doğrudan erişimi mümkün kılıyor: navigasyon, multimedya, eller serbest telefon, araç bilgileri, hizmetler/uygulamalar ve sistem ayarları. Ayrıca Ana Sayfa’nın kişiselleştirilebilme özelliği pazarda tek.
○ TomTom® navigasyon: Renault araçlarındaki navigasyon sistemlerinin yaygınlaşmasının ardında yatan pazarın bu en rekabetçi ürünü Renault R-Link ile destekleniyor.

○ Driving eco2 ile azaltılmış yakıt tüketimi Renault R-Link araca da bağlı olduğundan sürücülerin yakıt tüketimlerini azaltmalarına yardımcı olur. Driving eco2 fonksiyonu aşağıdakileri içerir:
• ‘Trip report’: eko sürüş performansı ile ilgili bilgileri gösterir
• ‘Eco-coaching’: sürücülere eko sürüş tarzlarını geliştirebilmeleri için kişisel ipuçları verir
• My ‘preferred trips’: sürücülere aynı rota üzerindeki yolculuklarını karşılaştırarak kendilerini geliştirme imkânı sunar.

BAĞLANTILI R-LINK’İ KEŞFETME

Renault, R-Link kullanıcılarına internete bağlı dünyayı aşağıdakileri içerecek şekilde keşfetmelerini sağlayacak bir pasaport sunuyor:
1 yıl boyunca ücretsiz önceden yüklenmiş dört uygulama (e-Mail, R-Link Tweet, Hava Durumu ve Renault Yardım), ve R-Link Mağazası’na erişim.

Kullanıcılar lansmanda sunulacak olan 50’den fazla uygulamayı ülkeye bağlı olarak otomobillerinden indirebilecekler.

DÖRT ADET YÜKLENMİŞ UYGULAMA 1 YIL BOYUNCA ÜCRETSİZ
E-mail: Sürücüler, Renault R-Link’i kullanarak e-postalarını otomobillerindeyken okuyup cevaplandırabilirler. Daha da emniyetli olması bakımından, e-posta uygulamasının kontrolleri araç hareket halindeyken veya sabitken değişiyor.

Sabitken:
– okunmuş ve okunmamış e-postalar listesinin görüntülenmesi,
– e-posta okuma, silme ve gönderme,
– resimleri ve ekleri görüntüleme (içeriğe e-mail uygulamasından erişilemez),
– gönderilmiş e-postaları kontrol etme,
– gelen e-postaları cevaplama veya transfer etme,
-yeni e-posta uyarısının sıklığını ayarlama.

Seyir esnasında:
TTS (Text To Speech) işlevi ile e-posta mesajları, gönderenin ismi, gönderme tarihi ve konusu ile birlikte sesli olarak okunabilir.

* TTS fonksiyonun sunulduğu diller: Almanca, Felemenkçe, Yunanca, Türkçe, Danca, İngilizce, Fransızca, İsveççe, Rusça, Portekizce, İspanyolca, İtalyanca, Fince, Macarca, Lehçe, Brezilya Portekizcesi, Slovakça, Çekçe).

R-Link Tweet: Güvenlik gerekçesiyle, bu uygulama sadece araç park halindeyken kullanılabilir. Bir Twitter® hesabına, gelen tweetleri okumaya ya da yorum göndermeye, kişisel profil bilgilerine ulaşmaya, takipçi listesine ve takip edilen hesaplara ulaşmaya araçtan erişim sağlar..

Hava Durumu: R-Link, Avrupa’da aracın bulunduğu bölgedeki dört günlük hava durumuna erişim sunar.

Renault Yardım *: Bu uygulama sürücülere, nerede olurlarsa olsunlar, Renault Yardım ile iletişim kurmalarını imkânını sağlar.

Müdahaleyi kolaylaştırmak için, uygulama aracın kimlik numarası ve mevcut konumundaki GPS koordinatlarını görüntüler.

* İşlevin kullanılması için, bir telefon R-Link ile bağlantılı olmalı ve araç GSM sinyalinin alındığı bir bölgede bulunmalıdır.

BİR KAÇ UYGULAMAYA YAKINDAN BAKIŞ

Genel veya konuya bağlı bilgiler
Euronews: TTS sesli sentez ile yazılı ya da sesli modda çalışır.

Kültür
Balumpa (sadece Fransa’da): Birkaç saat içinde yakın çevrede gerçekleştirilecek olan etkinliklerle ilgili bilgi sunar (konserler, gösteriler, oyunlar, sergiler, vs.). Etkinlik alanına yönlendirilmek için sadece ‘Go’ üzerine tıklayın.

Otomobil
E-rehber: interaktif araç el kitapları ve servis kayıt defterleri.

Pratik
Yakıt fiyatları*: söz konusu uygulama motorlu araç sahiplerinin en yakın 10 servis istasyonundaki yakıt fiyatlarını karşılaştırmasına imkân tanıyor. Farklı fiyat seviyelerini göstermek için bir renk kodu kullanılıyor. Ekranda aynı zamanda 4 gün öncesine kadar duyurulan fiyatlar da etiketleniyor.

Kullanıcı bir servis istasyonunu seçerek (araç park halindeyken) yakıt fiyatlarını, açılış saatlerini ve değişik hizmetlerin sunulup sunulmadığını karşılaştırabilir ve servis istasyonu ile ilgili adresi ve tarifi bulabilir. Seçilen servis istasyonuna navigasyon sistemi yardımıyla gitmek için tek bir ‘tık’ yeterlidir.

Sarı Sayfalar*: bütün Sarı Sayfalar ve ilgili arama hizmetleri artık arabanızda.

Küresel konumlama sayesinde yakınlardaki restoranları, barları, çiçekçileri, vs. bulmak artık çok kolay. Sistem sonuçları gösteren bir harita görüntüler ve kullanıcı istediği yere navigasyon sistemi yardımıyla gider.

Eğlence
Tourism radio*: aracın yakın çevresinde bulunan anıtlar hakkında sesli bilgi sunar. R-Link sistemi de uygulamada yer alan sesli yorum sayesinde belirli bir yerin ‘rehber eşliğinde’ gezilmesine imkân sunar.

Sudoku ve seyahat oyunları.

R-Sound Effect: bu, araç içindekilerin kulaklarına hitap eden bir uygulama. R-Sound Effect, aracın hızına ve hızlanmasına bağlı olarak hoparlörler aracılığıyla başka bir motorun sesini kabin içine yayar.
Renault Sport yarış arabasından gürleyen V6’ya kadar altı farklı motor sesi arasından seçim yapılabilir. Kontrol yazılımı son derece gerçekçi bir etki yaratmak amacıyla motor hızını, gaz pedalının konumunu ve araç hızını dikkate alır.

*Ülkelere göre farklılıklar mevcuttur

YENİ MÜŞTERİLER KAZANMAK İÇİN TASARLANDI

Captur, ne istediğini bilen, kendine güvenen, kişiliğini dışa vuran ancak hiç de kibirli olmayan, fark yaratmayı seven, zeki, zevkli, hem biraz gizemli hem de maceraperest ve sportif, bir müşteri kitlesiyle buluşmaya hazırlanıyor.

Captur sayesinde Renault bir kez daha hızla gelişen urban crossover pazarında oyunun kurallarını değiştiriyor. Stil, kişiselleştirme ve pratikliği bir araya getiren ve performans ile yakıt ekonomisini birlikte sunan motorları sayesinde Renault’nun yeni crossover’ı B segmentinde iddialı olacak. Gücünü yenilikten alan Renault çok yönlü, makul fiyatlı kompakt otomobiller tasarlama alanında sahip olduğu ünü daha da artırıyor. Renault Captur bu segmentte Yeni Clio, Yeni Clio Sport Tourer ve ZOE’ye katılıyor.

ATEŞ HATTI: B-SEGMENTİ MPV’ler
B-Crossover segmenti çok yeni bir pazar olup, Nissan Juke gibi büyük bir oyuncunun bu segmente katılmasıyla 2010 senesinde kendini göstermeye başladı. Renault, yenilikçi yaklaşımını koruyarak bu yeni gövde tipinin sahip olduğu potansiyele gönülden inanıyor.

Avrupa’da crossover’lar küçük otomobil segmentinin (B segmenti) %8’ine tekabül ediyor. Söz konusu segmente geleneksel hatchback’ler hükmediyor (%74). MPV’ler ise %11’den biraz az bir paya sahip. Station Wagon otomobiller de %5 pay almış durumda. Bunların yanı sıra Coupé’ler ve cabriolet’ler birlikte %2’ye denk geliyor.

Avrupa’da 2012 senesinde yaklaşık 257bin crossover satıldı. 2013’te ise crossover’ların pazar payının %14’e vararak ikiye katlanması bekleniyor. Yaklaşık on sene süren bir başarı hikayesinin ardından MPV satışlarının kademeli biçimde azalacağı tahmin ediliyor. Crossover’lar, güçlü kişilikleri ve hem genç ailelerin hem de bekarların ihtiyaçlarını karşılayan birer konsept olarak parlak bir geleceğe sahip gibi görünüyor.

Renault Captur’un lansmanı segmente büyük bir ivme kazandıracak. Peugeot 2008, Ford Ecosport ve Fiat 500X’in gelişi ve mevcut Opel Mokka ve Chevrolet Trax sayesinde daha da .

PAZARLAR NE DURUMDA?
Renault Captur, Fransa başta olmak üzere tüm Avrupa’da önemli bir Pazar payı yakalayacaktır.

Uluslararası satışların payı Captur’un Güney Afrika, İsrail, Lübnan, Japonya ve Singapur’da lanse edilmesiyle takip eden aylarda artacaktır. Captur aynı zamanda Kore’de Renault Samsung Motors tarafından özel bir logo altında satılacak.

HEDEF ÇOK GENİŞ BİR MÜŞTERİ YELPAZESİ
Captur çok çeşitli bir müşteri kitlesinin ihtiyaçlarını karşılayacak tüm niteliklere sahip:
– B-segment MPV sahibi olup bu araçlar gibi geniş ve modüler iç mekânı olan otomobil arayışı içindekiler.
– Daha fazla çok yönlülüğe ve araçlarında daha fazla kişiliğe sahip olmak isteyen B-segmenti hatchback sahipleri.
– Yerleşim alanlarında kullanılmak üzere pratik, geniş olan ve daha iddialı bir tasarımı olan daha dinamik bir araç isteyen C-segmenti sahipleri.

Aileler:
Renault Captur kendi kişiliklerini ve enerjilerini yansıtmak isteyen ailelerin de gereksinimlerini karşılayacak. Renault Captur modern bir bakış açısına sahip olan ve farklılık arayışındaki maceracı ailelere de hitap ediyor.

Bekarlar, çocuksuz çiftler için: Renault Captur genç ve modern imajlarını yansıtacak kullanıcılar için de bir çözüm olacak. Dahası, Renault Captur söz konusu müşteri grubunun gereksinimlerini çok yönlülük açısından da karşılıyor. Araç aynı zamanda talep edilen arzulanan ekipman çeşitliliğini de bünyesinde barındırıyor.

ÜLKEDE LANSE EDİLEN YENİLİKÇİ BİR DİJİTAL CAPTUR GÖSTERİM KAMPANYASI
Çoklu platforma sahip bir web sitesi (www.captur.renault.com) Renault’nun yeni şehir crossover’ını sunmak için geliştirildi. Bu sitede Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki gösteri seremonisinin videosu da yer alıyor. Aynı zamanda lansman filmine ve #capturetheday kampanyasının tanıtım görüntülerine de erişim sağlıyor.
Renault Captur e-Kitap uygulaması okurların Captur’ün başlangıcını ve orijinal konsept otomobilden bu yana meydana gelen olayların sahne arkası görüntülerini araştırmalarına imkan tanıyan interaktif kitap formunda bir dijital deneyim. Site özel içerik, filmler ve ilk elden bilgiler sağlıyor.
#CaptureTheDay ise web kullanıcılarına kendi özel anılarını paylaşmalarına ve bunları Instagram’a yükleyip sitede paylaşmalarına imkan veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz