Bugün sizler için, Türk tüketicisinin olumsuz stationwagon algısını kırmayı başaran bir modeli; Renault Clio Sport Tourer’ı inceleyeceğiz.

Daha önce test ettiğimiz hatchback Clio ile aynı platform üzerinde yükselen otomobil, tasarımıyla da çekici görünüyor.
Markanın Bursa’daki fabrikasında üretilen Clio Sport Tourer, ön bölümdeki büyük farları ve radyatör ızgarası ile trafikte hemen fark ediliyor.
Profilden uzun görünümü dikkat çeken araç, rakamlara vurduğumuzda 4.267 mm uzunluğa sahip. Bu rakam, hatchback Clio’ya göre 20 cm daha büyük olduğunu gösteriyor.
Aracın iç mekânı da hatchback kardeşi ile aynı. Yine kişiselleştirebilme özelliği dikkat çekiyor. Bu sayede araç B segmentinin ortalamasından daha iyi bir iç mekâna sahip olduğunu hissettiriyor.
Test aracımızda sunulan R-LINK sistemi çok başarılı. Sistem araç ile internete bağlanmayı, haberleri okumayı ve hatta sosyal medyadaki gelişmeleri takip etmeyi sağlıyor. Sistemin navigasyon hizmeti yoldaki trafik durumunu da bildirmesiyle takdiri hak ediyor.
Clio Sport Tourer’ın 2.589 mm’lik aks mesafesi, hatchback modelle aynı. Bu sebeple önde ve arkada sunulan alanlar da aynı kalmış. Fakat bagaj hacmi 143 litre artarak 443 litreye çıkmış.
Test ettiğimiz araçta Renault’nun rüştünü kanıtlamış 1.5 litrelik dizel motoru görev yapıyordu. Turbo destekli bu motor 4000 devirde 90 beygir güç, 1750 devirden itibarense 220 Nm tork üretiyor.
Alt devirleri canlı olan motor sayesinde şehir içinde çok az vites değiştirerek kullanım mümkün oluyor. Clio SPort Tourer fabrika verilerine göre 0’dan saatte 100 km hıza 11.6 saniyede ulaşıyor.
Clio Sport Tourer son derece ekonomik bir otomobil. Aracın karma tüketim ortalaması 3.6 litre olarak açıklanıyor. Biz testimizde ise zorlanmadan 4.4 litre ortalama elde edebildik.
Clioların orta sertlikteki süspansiyon anlayışı Sport Tourer modelinde de sürmüş. Buna karşın sistemin darbe emiş performansı başarılı.
Clio Sport Tourer segment lideri olmasa da yere iyi tutunuyor. ESP sistemi tüm versiyonlarda standart. Ancak direksiyon hissiz yapısı ile eleştirilebilir.
Türk tüketicisinin stationwagon modellere olan düşük ilgisi gitgide kırılıyor. Clio Sport tourer gibi şık modellerin pazara girmesi ile bu değişim daha da hızlanacağa benziyor.
Keyifli Sürüşler.

6 YORUMLAR

  1. Sayın clio almayı düşünenler Sak’ın almayın ben 8 ay önce aldım otomatik vites 8 ayda 3 sefer şanzıman sounu verdi 2 sefer aracımda şanzıman Değişti ve en kötüsüde reno aracının arkasında durmuyor araç garantide yapıldı fakat umutsuz bir firma Reno Firması aracı iade etmek istedim bana 15 gün içinde döndüler ve Cevapları mümkün değil oldu benden dost tavsiyesi Sak’ın almayın Sak’ın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz