Çek üretici Skoda, dünya çapındaki satış başarısını, eylül ayında da sürdürdü. Geçen ay 95.600 adetlik teslimat gerçekleştiren Skoda, böylece marka tarihinde bir dönüm noktası daha yaşayarak, en yüksek aylık satış rakamına ulaştı. Türkiye’de de bu başarısını sürdüren Skoda, Eylül ayında geçen yıl aynı döneme göre yüzde 18 artışla 1.300 adet satış gerçekleştirdi.
Son olarak Paris Otomobil Fuarı’nda tanıttığı yeni nesil Fabia ile model atağında hız kesmeyen Skoda, bunu, tüm dünyada elde ettiği satış başarılarıyla taçlandırıyor. Eylül ayında dünya çapındaki teslimatları yüzde 10,4’lük artışla 95 bin 600 adede ulaşan Skoda, böylece aylık bazda marka tarihinin en yüksek satış rakamını elde etti. Skoda bu yükselişini Türkiye’de de sürdürdü ve eylül ayında 1.300 adetlik satışla yüzde 2,64’lük pazar payına ulaştı.

Skoda, geçtiğimiz ay marka tarihinde bir dönüm noktasını daha yaşayarak, bugüne kadarki en yüksek aylık satış rakamına ulaştı. Tüm dünyada 95.600 adetlik teslimat gerçekleştiren Skoda, aylık bazda satışlarını geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,4 oranında artırmayı başardı. Geçen yılın Eylül ayında bu rakam 86.600 adet olmuştu. Skoda’nın ilk 9 aylık satışları ise, geçen yıla göre yüzde 13’lük artış gerçekleştirdi.

Henüz durgunluğun tam olarak atlatılamadığı Batı Avrupa pazarlarında Eylül satışlarını yüzde 8,2 artıran Skoda, benzer şekilde düşüş yaşanan Rusya’da da teslimatlarını yüzde 4,3 oranında yükseltmeyi başardı. Skoda’nın zorlu Çin pazarındaki eylül ayı satışları da geçen yıla göre yüzde 16,3 artış kaydetti.

TÜRKİYE’DE MÜKEMMEL SONUÇLAR
Skoda’nın yükselişi, Türkiye’de de hız kesmeden devam ediyor. Teknolojisi, ekonomik motorları ve dayanıklılığıyla yerini giderek sağlamlaştıran Skoda, Eylül’de yüzde 7’ye yaklaşan daralmanın yaşandığı Türkiye otomobil pazarında satışlarını yüzde 18 artışla 1.300 adede yükseltti.

Eylül ayında pazar payını yüzde 27,67 oranında artışla yüzde 2,64’e çıkaran Skoda, otomobil pazarında en çok satış yapan markalar arasında 15. sırada yerini aldı. Bu yılın ilk 9 ayında otomobil pazarı yüzde 18,92’lik düşüş yaşanırken, Skoda satışları yüzde 7’ye ulaşan artışlarla 9 bin 407 adede ulaştı. Bu sonuçla otomobil pazarında 2,56 pazar payı elde eden Skoda’nın, bu dönemdeki pazar payı artışı da yüzde 32’ye ulaştı. Skoda, 9 aylık satışlarıyla otomobil pazarında 14. marka konumuna yerleşirken, bu dönemde otomobil satışlarını en çok artıran 4. marka oldu.

Yüce Auto
* Skoda Türkiye Distribütörü Yüce Auto bir Doğuş Otomotiv ortaklığıdır.
* Orhan Yüce tarafından kurulan Yüce Grubu, otomotiv sektöründe 58 yıllık bir geçmişe sahiptir.
* Otomobil Distribütörleri Derneği’nin de kurucusu olan Orhan Yüce, aynı zamanda derneğin “Onursal Başkanı“dır.
* Yüce Auto A.Ş. Türkiye genelinde 34 yetkili Satış, 41 yetkili Servis ve Yedek Parça Satış Noktası ile hizmet vermektedir.
* 2012 yılında 10.118 araç teslim eden Yüce Auto, bir önceki yıla göre satışlarında %33 artış sağlayarak %1.82‘lik pazar payına ulaşmıştır.
Skoda Auto
* 100 yılı aşkın geçmişiyle dünyanın en eski otomobil üreticileri arasında yer alan Skoda, 1895’te üretimine önce bisiklet ve motosikletle başladı.
* Skoda, 16 Nisan 1991 tarihinden itibaren bir Volkswagen Group markasıdır.
* Marka, bugün dünya çapında 7 farklı modelin üretim ve satışını gerçekleştiriyor: Citigo, Fabia, Roomster/Praktik, Rapid, Octavia, Yeti ve Superb.
* 2012 yılında tüm dünyada 939.200 araç satışı gerçekleştirerek, satışlarını bir önceki yıla göre % 6.8 artırdı.
* 2013 yılında Skoda, 15 milyonuncu aracını üretti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz