Skoda tarafından bu yıl 32. kez düzenlenen Ekonomik Sürüş yarışmasının galipleri, Skoda Fabia ile 100 kilometrede sadece 2.6 litre tüketmeyi başaran Marek Tribula ve Martin Kadlec ekibi oldu.
Çek üretici Skoda tarafından düzenlenen ve sadece Skoda markalı araçların katıldığı ve “yakıt tasarruflu” sürüşü amaçlayan geleneksel “Skoda Ekonomik Sürüş” yarışmasını Skoda Fabia kullanan bir ekip kazandı: Marek Tribula-Martin Kadlec. İkili, Skoda Fabia araçlarıyla 291 kilometrelik yarışı 100 km’de ortalama 2.6 lt gibi rekor bir tüketimle tamamlamayı başardı.
65 Avrupalı ekibin, sadece Skoda markalı araçlarıyla katıldıkları yarış, markanın merkezinin bulunduğu Mlada Boleslav yakınlarında gerçekleşti. Bu yıl 32. kez düzenlenen yarışa Çek Cumhuriyeti’nin yanı sıra Polonya, Rusya ve Slovakya’dan da takımlar katıldı. Yaklaşık 291 kilometrelik parkurda Marek Tribula-Martin Kadlec ikilisi 100 km’de ortalama 2.6 lt tüketimle birinciliği kazanırken, karbondioksit salımları da bir o kadar düşük oldu.
“Ekonomik Sürüş” yarışması, bu yıl araçların motor hacmi ve yakıt türlerine göre 5 farklı kategoride düzenlendi. Bunun yanında klasikler de ayrı bir kategoride yer aldı. Değerlendirmeler ise en düşük karbondioksit salımı ve yakıt tüketimine göre yapıldı. Bununla birlikte araçların ortalama hızları da kaydedilirken, standart ve güncel tüketim miktarları arasındaki farklar belirlendi. Katılımcıların araçlarının hazırlanması, denetlenmesi ve servisleri de Skoda tarafından yapıldı.
Öte yandan bu yarışta elde edilen sonuçlar, Skoda modellerinin ne denli düşük yakıt tüketim değerlerine sahip olduğunun bir kanıtı oldu. Nitekim Skoda, doğal gazlı versiyonu da bulunan Citigo dışındaki tüm modellerinin, tüketimi ve CO2 emisyonları çok düşük Greenline versiyonlarını da sunuyor. Greenline özellikli Skoda modellerinde Start-Stop sistemi, fren enerjisi geri kazanımı, düşük dönme dirençli lastikler, özel aerodinamik özelliklerin yanı sıra düşürülmüş ağırlık gibi özelliklerle sunuluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz