Skoda Superb, 2016 model yılıyla test sürüşü konuğumuz. 1.6 litre dizel-otomatik modelle ilgili incelememiz ve yorumumuz.

O Türkiye’de yılın otomobili seçilmiş bir araç. İşte karşımızda Skoda Superb…

Merhaba,

Bugünkü konuğumuz Otomotiv Gazetecileri Derneği tarafından, Türkiye’de 2016 yılının otomobili seçilmiş Skoda Superb.

Superb bugün üçüncü nesliyle aramızda. İlk neslinde çok da önemsenmeyen otomobil, ikinci nesliyle birlikte tüketiciler tarafından fark edilmişti. Ama asıl büyük ilgi karışımızdaki nesille birlikte gerçekleşti.

Geçmişte yuvarlak bir tasarıma sahip olan Superb, yenilenirken hem daha sportif olmuş hem daha da büyümüş. Uzunluğu 28 mm artan aracın genişliği de 47 mm yükselmiş.

Ön bölümde klasik Skoda radyatörü dikkat çekerken farlar köşeli bir yapıya kavuşmuş. Tampondaki girinti ile birleşen far tasarımı, bünyesinde LED gündüz aydınlatmalarını da barındırıyor.

Superb, yandan dengeli bir tasarıma sahip. Klasik sedan formu, C sütunun kalın ve eğimli tasarlanması ile daha çok liftback bir görünüme yerini bırakmış. Kapılardaki izlerse güçlü görünümü destekliyor.

Farlardaki köşeli yapıyı, LED kullanılmış olan arka stoplarda da görüyoruz. Bagaj kapağı ve tamponlarda da sportif görünümü destekleyen izler yer alıyor.

Aracın iç mekânı kaliteli ama çok modern değil. Daha çok eski nesil VW Grubu araçları andırıyor. 3 kollu direksiyon simidi üst bölümündeki kabartmalar ile ele çok iyi oturuyor.

Orta konsolun en üstünde havalandırma kumandaları yer alırken onun altında 6.5 inçlik dokunmatik bir ekran bulunuyor. Style donanım seviyesinden itibaren standart sunulan bu ekran, ne yazık ki VW modellerindeki kalite düzeyinde değil. Dokunma hassasiyeti yeterli olsa da özellikleri ve grafik kalitesi kısıtlı.

Vites kolunun hemen yanında “Mode” düğmesi göze çarpıyor. Sürüş modları arasında, normal, konfor, eko ve spor seçenekleri yer alıyor. Bu teknoloji sayesinde, gaz tepkisini ve vites geçişlerinin hızını ayarlayabiliyorsunuz.

Skoda Superb, segmentinin en büyük otomobillerinden biri. Yenilenirken artan aks aralığı sayesinde önde sunulan alan yeterli. Asıl etkileyici genişlikse arka sırada görülüyor. Arka koltukta rahatlıkla bacak bacak üstüne atmak mümkün.

Aracın bagajından, özel olarak söz etmek gerekiyor. 595 litrelik hacim karşısında etkilenmemek mümkün değil. Ama asıl beğenimizi kazanan bagaj kapağının arka camla birlikte açılıyor olması. Bu sayede bagajın en dip bölgesine bile kolaylıkla erişmek ve kullanmak mümkün. Çift açılımlı bagaj sistemi ise bu nesilde iptal edilmiş.

Skoda Superb Türkiye’de 1.4 litre benzinli, 1.6 ve 2.0 litre dizel motorlarla satılıyor. Test aracımızdaki 1.6 litrelik turbo dizel motor Euro6 standartlarında ve VW’nin emisyon skandalına konu olan ünite değil.

Bu motor 3500 devirde 120 beygir güç, 1500 ile 3250 devir arasında 250 Nm tork üretiyor. Motorun gücü 7 kademeli, çift kavramalı DSG otomatik şanzımanla ön tekerleklere iletiliyor. Eko modunda hantal bir görünüm sergileyen araç, performans isteyenleri hemen spor konuma geçmeye yönlendiriyor.

Superb fabrika verilerine göre 0’dan saatte 100 km hıza 11 saniyede ulaşıyor. Ağırlığı 1.5 tona yaklaşan bir araç için bu süre makul kabul edilmeli. Araçla yakaladığımız ortalama tüketim değeri ise 6.4 litreydi.

Araç yumuşak yapılı bir süspansiyona sahip. Bu sayede konforlu sürüşler yapmanızı sağlıyor. Ancak süspansiyonların çalışma aralığının kısa tutulması sebebiyle, ani darbeler hem iç mekana yansıyor hem de süspansiyonun çalışma sesi belirgin biçimde duyuluyor.

Superb, standartları karşılayan bir yol tutuşa sahip. Ağır karoser, hızlı virajlarda önden kaymaya sebep oluyor. Neyse ki ESP sistemi sayesinde tehlike yaşamak için fizik kurallarını fazlasıyla zorlamanız şart.

Özetle, Superb gerçekten iyi bir otomobil. Özellikle genişlik ve kullanımı kolay bagajı, onun en güçlü yönleri. Tasarımı da çok modern ve şık. Fakat VW tarafı Passat’a çok büyük rakip yaratmamak için sanki bilinçli olarak iç mekânı yaşlı bırakmış. Superb’in benzer donanımdaki Passat’tan ucuz olması ise, satın alacaklar için bir diğer avantaj.

Keyifli sürüşler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz