Ürettiği araçlarda olduğu kadar, idari ve operasyonel çalışmalarında da çevre dostu bir yaklaşım ortaya koyan marka, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü gerçekleştirdiği bir dizi etkinlikle kutluyor. Sağlamlıktan, konfordan ve teknolojiden ödün vermeden otomobiller üreten Toyota, özellikle 40 yıldan fazla bir süredir tüm dünyada çevre ile ilgili çalışmalara imza atıyor.

Toyota gelişmeye devam ediyor

Toyota düzenlenen etkinliklerde ürünleriyle ilgili baskılı katalog yerine e-katalog sunarak buraya ayırdığı bütçe ile çocuklara kitaplar dağıtıyor. Marka ayrıca geri dönüşümün önemine dikkat çekmek için geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir etkinlikte, Fırat Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü Öğretim Görevlisi Rüçhan Keçeci tarafından atık malzemelerden yapılan ve sanat eserine dönüştürülen Toyota C-HR’ın birebir kopyasını da sergiledi.

Toyota konuyu 6 başlıkta topluyor

Toyota Çevre Hedefi 2050 Toyota, otomobillerin çevresel etkilerini sıfıra indirmek amacıyla 6 ana başlıktan oluşan 2050 Çevre Hedefi doğrultusunda stratejilerini sürdürmeye devam ediyor. Yeni otomobillerde sıfır emisyon hedefiyle yola çıkan Toyota, 2050 yılında, emisyon oranını 2010’a göre yüzde 90 düşürmeyi amaçlıyor. 1997 yılından bu yana çevre dostu 10 milyondan fazla hibrit otomobil satışı gerçekleştiren marka, 2020 yılında her modelinin birer hibrit versiyonu olması hedefini taşıyor.

İkinci hedefinde, emisyon oranını araç ömrü boyunca sıfırlamak için teknolojiler geliştirmeye devam eden marka, üçüncü hedef olarak da üretimde ortaya çıkan CO 2 emisyonunu sıfırlama gayreti içinde. Bu amaçla; CO 2 emisyonunu azaltmak üretim fabrikalarında güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanıyor.

2050 yılında su ihtiyacının, bugünkü seviyeye göre yüzde 55 artacağını öngören marka, dördüncü hedef olarak fabrikalarında yağmur suyu kullanımını artıracak. Bunun yanında kullanılan suyun yeniden kullanımını sağlayacak projelere destek verecek. Dünyada artan nüfusun ve ekonomik büyüme baskısının, tüketimi giderek artırdığına dikkat çeken marka beşinci hedef olarak çevreci materyaller kullanmayı amaçlıyor. Ayrıca otomobil yapımında kullanılan parçaların ömrünü daha da uzatmak adına geri dönüşüm teknolojisinin geliştirilmesini amaçlıyor.

Marka, 40 yıldır bu konuda çalışıyor ve dünyadaki ilk teknolojileri kullanma konusunda liderlik ediyor. Altıncı hedef olarak gelecekte doğa ile uyumlu bir toplum kurma hedefini taşıyor. İnsanların ve doğanın gelecekte bir arada yaşamaya devam etmesi için ormanların ve doğanın tüm bölgelerde korunmasının gerekliliğine inanıyor. Bu konuda marka farkındalık yaratmak adına fabrikalarını ağaçlandırıyor ve çevresel aktiviteler yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz