Her yıl yapılan zorunlu trafik sigortalarında otomobil sahiplerini yakından ilgilendiren bir değişiklik yapıldı.

Sigorta şirketleri, 1 Ocak 2014’ten itibaren zorunlu trafik sigortası poliçe fiyatlarını, istedikleri oranda artırıp indirebilecek. Bu durum az kaza yapanları sevindirecekken, sık kazaya karışanlar ise üzülecekler.

Mevcut uygulamada şirketler, illere, araçlara göre belirlenen ve Hazine Müsteşarlığı onayına sunulan rehber tarifedeki fiyatların en fazla yüzde 250 oranında üstüne çıkabiliyor. Ya da en az yüzde 10 oranında altına inebiliyor.

Yeni yönetmelik, bu sınırlamayı tamamen kaldırıyor.

SİGORTA ŞİRKETLERİNE YETKİ VERİLİYOR
Sigorta şirketlerine, araç türüne göre il bazında temel sigorta primini serbestçe tespit edebilme yetkisi veriliyor.

Böylece İstanbul’daki bir otomobilin rehber tarifede halen 503 lira olan zorunlu trafik sigortası, en fazla bin 750 lira’ya çıkarılabiliyorken yeni dönemde sınır olmaksızın daha yüksek bir rakam olmasının önü açılıyor.

Aynı şekilde sadece yüzde 10 indirimle 450 lira’ya inebilen fiyatın, daha düşük olmasına imkan sağlanıyor.

Sigorta sektörü temsilcileri, serbest rekabet ortamında trafik sigortası fiyatlarının çok yüksek oranda artmayacağı görüşünde.

KUSURA GÖRE FİYAT

Aynı şekilde senede üç-beş hasara karışan, sigortacılara göre hasar frekansı yüksek olan sürücülere ise yüzde 300-400’e varan fiyat artırımları yapabilecek.

Daha açık bir anlatımla… 1 Ocak 2014’ten itibaren trafik sigortası açısından iyi sürücünün mükafatlandırılacağı, kötü sürücünün ise cezalandırılacağı bir düzen başlamış olacak.

Yeni uygulamaya göre Hazine ise sadece, sigorta şirketinin mali durumunda sorun olduğunu, şirketin belirlediği primin haksız rekabete yol açtığı ve şirketin, sigorta yapmaktan kaçındığı durumlarda müdahalede bulunacak.
FİYATLARINI 1 EKİM’DEN İTİBAREN İLAN EDECEKLER
Yeni yönetmelik, sigorta şirketlerine tarifelerini internet sitelerinden ilan etme şartı da getiriyor.

Şirketler, 1 Ekim’den itibaren fiyatlarını internetten ilan edecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz